Detailhandel zucht onder meer dan de crisis BOG moeilijke tijden voor detailhandel 25 augustus 2012 deOndernemer m Volle winkelstraten, misschien verdwijnen ze wel door de revolutie in koopgedrag. Foto: ANP Willem Jonkmans: 'Nederland koploper internetverkoop.' De jaren dat we de tijd namen om onze boodschappen op vast staande momenten te doen, lij ken voorbij. Zeker, er zijn nog steeds mensen die elke zaterdag ochtend hun boodschappen voor de hele week in huis halen. Maar steeds vaker doorbreekt men dit patroon. De detailhandel in ons land zit midden in één van de grootste en snelste marktverande- ringen, die de sector ooit gekend heeft. De oorzaak is volgens Wil lemjonkmans, voormalig part ner bij DTZ ZadelhofF, vastgoed adviseur en zelfstandig onderne mer, niet alleen de crisis. Tekst: Peter de Jong ETTEN-LEUR - Als oorzaak denkt iedereen meteen aan de verkoop via internet. Maar volgens Jonkmans gaat het veel verder. "Vele experts spreken over een ware revolutie. Van wege de toename van de welvaart na men we steeds meer zakelijke en so ciale verplichtingen op ons. Tijd voor saaie repeterende verplichtingen zoals winkelen kwam steeds meer onder druk te staan. De oplossing: kopen via internet. De webwinkel werd steeds populairder." De schroom maakte al snel plaats voor meer vertrouwen, constateert Jonkmans. "Ons betalingsverkeer via internet bleek beter te vertrouwen te zijn dan gedacht werd. De snelle leveringen, 'terugneemgaranties' van webwinkels en een lagere prijs ten op zichte van de reguliere winkels maak ten het nog populairder. De angst om slechte producten geleverd te krijgen of geen service te hebben, werd ook weggenomen. De consument kan via social media als Facebook, Hyvës, Twitter, Linkedln en zelf opgezette discussieblogs, de leverancier van slechte producten of slechte servi ce geheel de markt uit bekritiseren. Ook bleek dat webwinkels via dezelf de social media aan populariteit kun nen winnen." De regie Nederland hoort nu bij de koplopers als het gaat om internetverkopen, con stateert Jonkmans. "De detailhandel bepaalde eerder in hoge mate wat in de winkel te koop werd aangeboden aan de consument. Het vreemde was dat veel winkeliers nauwelijks hun ei gen consument kenden. En voor zo ver zij dat wel wisten, werd deze in formatie nauwelijks gedeeld met de producenten. Totdat de eerder ge noemde social media ontstonden en Verkoop via de webwinkel In de leeftijd tussen de 12 en 74 jaar koopt inmiddels 77 procent via internet. Dat zijn zo'n kleine 9,3 miljoen mensen. 50 procent daarvan is zelfs zeer frequente e-shopper. In 2005 kocht onge veer 43 procent van de mannelijke bevolking tussen de 25 en 44 jaar weieens via het internet, dat per centage was in 2010 al gestegen naar 70 procent. Ook de e-shop- pers ouder dan 65 namen in die pe riode toe van 21 tot 39 procent. Uit onderzoek van het CBS in ze via die social media hun wensen, opmerkingen, ideeën en suggesties openbaar gingen uitwisselen", vertelt vastgoedadviseur Jonkmans. "Produ centen maakten snel gebruik van deze middelen om met consumentengroe pen in contact te treden en zo te we ten wat hun wensen zijn. De detail handel bleef echter doorgaan op de weg die toch altijd al goed was ge gaan. En raakte daarmee in korte tijd de regie over de markt kwijt. De con sument bepaalt in hoge mate wat hij wil via het rechtstreekse contact met producenten. En zo krijgen de produ centen meer invloed op de detailhandel en startten zij hun eigen webshop." Productkennis De consument heeft via het internet de beschikking gekregen over alle in- 2011 bleek dat internetgebruikers die 3 maanden voor onderzoek on line aankopen hebben gedaan: 58 procent boekte een reis, 49 pro cent, kleding sportartikelen, 45 procent een kaartje voor een eve nement, 43 procent boek/ tijd schrift of krant, 26 procent elektro nica, 10 procent levensmiddelen, cosmetica en schoonmaakproduc ten. Het MKB becijferde dat in 2010 de internetomzet 8,2 miljard euro bedroeg. Dat was 11 procent meer dan 2009. formatie van een product, zoals tech nische gegevens, de prijs of ervarin gen met het product. "Gevolg: de consument hoeft zich alleen te rich ten op het product dat hij wenst en is via het internet beter geïnformeerd dan de verkoper in de winkel. Die moet zich immers bekommeren om allerlei verschillende producten. Voorts staat zijn prijs onder druk, om dat de kosten van een webwinkel nu eenmaal lager zijn dan die van de fy sieke winkel." Daardoor heerst de consument steeds meer over de detaillist, wiens toege voegde waarde zo steeds kleiner wordt, legt Jonkmans uit. "In veel ge vallen komt de consument in de win kel om het product te voelen en te be kijken om deze vervolgens via het in ternet te bestellen. Als de winkelier geluk heeft, verge lijkt de consument ter plaatse op zijn mobiel de prijzen op het internet en gaat hij hierover in onderhandeling met de detaillist. Die daarmee in ieder geval een kans krijgt om in te spelen op de actuele situatie." De volgende grote verandering is de consument. "Er is geen algemeen beeld meer van de consument. De be volkingsopbouw verandert snel door het technologische ontwikkelingstem po. De scheidslijnen tussen de groe pen zoals de digitale wondeijongeren, de internetgezinnen, de babyboomers en de senioren worden minder scherp. Binnen iedere groep zijn weer verschillende denkpatronen en gewoonten, dus ontstaan er steeds meer kleinere marktsegmenten (ni ches) ontstaan met hun eigen karakte ristieken." En, nu? De detailhandel moet een manier vin den om zich tegen deze veranderin gen te wapenen. "Meebewegen met deze dynamische markt lijkt het meest voor de hand te liggen. Maar hoe doe je dat? Het is niet te verwachten dat alle winkels zullen verdwijnen. Zelfs een webshop kan niet zonder een fysieke presentatie van haar producten. De detaillisten moeten het winkelen weer leuk ma ken. De winkelier moet beter naar zijn consument luisteren en kiezen in welke deelmarkt hij wil opereren. Daarvoor moet hij ook actief zijn op de sociale netwerken en in contact staan met de producenten. Hij moet zijn formule zo inrichten dat hij snel kan inspelen op de consequent veran derende situatie." "Doordat de marges van de fysieke winkels onder druk staan, moet men meer en beter met de eigenaren van de winkelruimte samenwerken. De ei genaar moet mogelijk een stukje on dernemersrisico van de winkelier mee dragen om niet voor een langere pe riode met leegstand te zitten", stelt Jonkmans. "En er zullen winkels zijn die moeten overwegen om alleen nog in de grote re steden een fysieke vestiging te heb ben waar ze consumenten kunnen laten kennismaken met hun producten, om deze vervolgens ter plaatse of later via het internet aan te schaffen. Kortom, in veel gevallen zul len zij zelf een fysieke - en een digitale shop moeten hebben." Daarin moet volgens Jonkmans wor den geïnvesteerd. "En dat in een tijd waarin het geldcircuit in Nederland aanzienlijk is gekrompen. Misschien komt het dan toch allemaal alleen door de crisis." ppaBQ I feol letter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 107