Draaischijf techniek structureert initiatieven Middelburg: Bedrijven, bespaar energie m deondern<;mer 25 augustus 2012 Portal Techniek alles op een rijtje Technocentrum Zeeland verhuist officieel per 1 september naar het voorlichtings- en trainingscen trum Biobase Europe in Terneu- zen, dat onlangs officieel geo pend is door demissionair minis ter Maxime Verhagen en Vlaam se minister-president Kris Peet- ers. Het nieuwe Portal Techniek is inmiddels al operationeel. De gezamenlijke servicedesk, een draaischijf techniek, brengt struc tuur aan in het woud van initiatie ven om jongeren te interesseren voor techniek. Tekst: Henk van de Voorde TERNEUZEN - De komst van een gemeenschappelijk aanspreekpunt voor techniek in Zeeland is een initia tief van Technocentrum Zeeland, Bio Base Europe Training Center, Procesindustrie Zuidwest Nederland (PZW), Samen Handen Ineen (SHI), Beroepenoriëntatie Techniek Zee land (BTZ) en de Onderwijs commis sie BZW. Dick Schipper (directeur Technocentrum Zeeland) en Hans Nanninga (voorzitter Samen Handen Ineen) sturen het Portal Techniek (voorlopige werknaam) aan. „Er zijn in de loop der jaren zoveel initiatie ven ontstaan om jongeren te interesse ren voor techniek, dat er grote be hoefte is ontstaan aan het aanbrengen van structuur. In het portaal worden alle initiatieven voor geheel Zeeland vanuit één plaats gecoördineerd. Dit .centrum, vlakbij het bedrijfsleven in de kanaalzone, biedt de ruimte en de middelen", aldus Hans Nanninga, af delingsdirecteur Vmbo T aan het Zel- denrust College in Terneuzen. Met het door Technocentrum Zee land geïnitieerde project Bedrijf-i-School wordt al enkele jaren concreet invulling gegeven aan de wisselwerking tussen bedrijfsleven en onderwijs. Centraal is een database van ruim 300 Zeeuwse ondernemin gen die door scholen benaderd kun nen worden voor bijvoorbeeld be drijfsbezoeken, gastlessen, stages en docentstages op technisch gebied. In Samen Handen Ineen worden techni sche beroepen van het bedrijfsleven in de kanaalzone inzichtelijk gemaakt voor leerlingen van het voortgezet on derwijs in Zeeuws-Vlaanderen. Ver der zijn er in heel Zeeland allerlei an dere initiatieven ontstaan om een be tere afstemming te krijgen tussen on derwijs en bedrijfsleven. „Er is een enorme wirwar van initiatieven die al lemaal hetzelfde willen, namelijk aan dacht voor techniek. Een veelheid van activiteiten in een toch relatief klein gebied. Een veel gehoorde op Hans Nanninga (links) en Dick Schipper. merking vanuit de werkgevers in de techniek is dat er zoveel techniekpro motie is, dat men door de bomen bet bos niet meer ziet. Ook vanuit de scholen wordt deze opmerking vaak gehoord. De veelheid aan initiatieven en activiteiten werkt vaak averechts. De nadrukkelijke wens van alle par tijen is dan ook: ga nou eens samen werken. breng nou eens structuur aan, werk niet zo versnipperd", ver klaart Dick Schipper. Rapport In het rapport 'Samenwerken rond het Interesseren van Jongeren in Technische beroepen* van Dick Schipper, Hans Nanninga en Mark van Waes (Biobase) is de uitdrukkelij ke wens van de verschillende partijen tot kanaliseren, onder woorden ge bracht. In het rapport worden ook psychologische aspecten belicht. „Er is door diverse partijen veel onder zoek gedaan naar het interesseren van jongeren in technische beroepen. Niet alleen naar de effecten, maar ook naar de wijze waarop jonge men sen tot hun uiteindelijke keuze ko men. Daarbij wordt niet alleen geke ken naar de wijze waarop jongeren hun keuze bepalen, maar ook naar de wijze waarop de hersenen bij hen wer ken en de verschillen die hierbij be staan. Verschillen die bestaan tussen leeftijdsgroepen, opleidingsniveaus, tussen jongen en meisjes maar ook tus sen 'beta- en alfa-jongeren'. Onder zoek ook naar de beïnvloeders die een rol spelen in het hele proces. Er blijkt steeds meer dat in het keuzepro ces van jongeren veel indicatoren van belang zijn. Het is van belang ons te realiseren dat er geen sprake is van een keuzemoment (hoogstens als aller laatste stap) maar van een keuzepro ces. Ofwel een aaneenschakeling van allerlei gebeurtenissen, indrukken en invloeden die gedurende langere tijd een rol spelen. Uit onderzoeken is te vens gebleken dat jongeren die dit proces niet bewust doorlopen, maar op enig moment een snelle (stu- die)keuze maken, vaker behoren tot de studiestakers en uitvallers dan jon geren die (samen met hun ouders en begeleiders/leraren) wel tijd en ener gie hebben gestoken in een zorgvul dig keuzeproces." Kritisch goed „De bestaande netwerken waarbij on derwijs en bedrijfsleven samenwerken met als doel het onderlinge contact te bevorderen, ervaren dat hun inspan ningen slechts moeizaam doordringen tot de kern van het onderwijsproces: de lessen. Onderwijstijd is een 'kri tisch goed' waaraan gewoonlijk te kort is. Het onderwijs kan daardoor vaak met voldoen aan alle aanvragen voor bedrijfsbezoeken, meeloopda- gen en dergelijke. Gebleken is dat er meer resultaat behaald kan worden als bezoeken aan bedrijven, exposities en gastlessen inspelen op het lesprogram ma." In het rapport staat ook dat er een cruciale rol is weggelegd voor de docent. „De docent speelt een sleutel rol in hét keuzeproces.voor techniek van zijn leerlingen. Wat moet er dan aan die docent als klant geleverd wor den? Docenten goed infonneren over de inhoudelijke mogelijkheden die zij hebben jongeren in hun lessen te inte resseren voor techniek. Hen dus leer middelen aanreiken en ideeën geven voor studieopdrachten. Docenten te infonneren over de mogelijkheden die er zijn hun onderwijs in samen werking met het regionale bedrijfsle ven te verrijken. Docenten te helpen bij het vinden van mensen die gastles sen kunnen geven rond techniek. Do centen helpen bij het vinden van be drijven die interessant zijn om te be zoeken." Ontzorgen Het gezamenlijke aanspreekpunt, het Portal Techniek, is hierbij de spin in het web. Dick Schipper: „Een belang rijk uitgangspunt van het Portal is het ontzorgen van de docenten. Het moet hem of haar zo makkelijk moge lijk gemaakt worden om communica tie met het bedrijfsleven te maken. Dat kan facilïöerend via het vinden, van gastdocenten, bedrijven, snuffel stages en exposities en het vervoer op eenvoudige wijze te realiseren. Dat helpen kan het beste gebeuren vanuit één aanspreekpunt, scharnierpunt, 'draaischijf of portal waar de docent alle informatie en ondersteuning kan vinden." De Middelburgse Bedrijvenclub en de Gemeente Middelburg hou den 3 september een bijeenkomst over energiezuinige verlichting en zonnepanelen. Juist onder de huidige economische omstandigheden is het van belang om kostenbewust te ondernemen. Veel ondernemers in het MKB laten echter geld liggen. Zo is energie be sparen tevens een eenvoudige manier om geld te besparen. Er wordt een bijdrage aan de C02-re- ductie geleverd die tevens economi sche voordelen biedt en tegelijkertijd het imago van het bedrijf ten goede komt. Middelburg voert al jaren een actief beleid op het gebied van ener gie en klimaat. Bijna een jaar geleden is een avond be legd waar met bestuurders, raadsleden en (andere) vertegenwoordigers uit de samenleving is gesproken over nut en noodzaak om verdergaande stap pen te zetten op het terrein van ener giebesparing en de opwekking van duurzame energie. Tijdens die avond sprak een meerder heid van de aanwezigen uit dat Mid delburg zich zou moeten inzetten om in 2030 energieneutraal te zijn. Samen met het bedrijfsleven wordt een programma opgesteld om bedrij ven te stimuleren energie te besparen en duurzame energie op te wekken. Doelstelling: in 2013 tekenen min stens vijftig bedrijven een intentiever klaring waarin ze beloyen in drie jaar tien procent energie te besparen. In 2015 is dit aantal opgelopen tot 100 en in 2017 doen 250 bedrijven mee. Jaarlijks worden minstens twee netwerkbijeenkomsten georganiseerd waar deelnemende bedrijven elkaar ontmoeten en verder gestimuleerd worden maatregelen met een terug- verdientijd tot zeven jaar te treffen. Er wordt een slimme combinatie ge maakt van stimuleren en handhaven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 106