Fiasco dreigt voor droom van Merkel Invallen bij 81 buitenland Tabloids schuchter met blote prins Harry Krokodil duikt op in Oostenrijkse rivier Washington Schrikt vrijdag 24 augustus 2012 Energie-wende komt tot stilstand Weg met fossiele brandstof fen en atoomenergie, lang le ve de groene stroom. Angela Merkel wil dat Duitsland overstapt, maar dat dreigt een dure grap te worden. door onze correspondent Oene van der Wal Bondskanselier Angela Merkels groene droom dreigt een nachtmerrie te worden. In ijltempo moest Duitsland worden klaarge stoomd voor het tijdperk van duur zame energie, zoals w;ind- en zon- n'e-energie. Stroom uit fossiele brandstoffen en atoomenergie moet daarmee tot het verleden gaan behoren, zo besloot de bonds regering vorig jaar. Door moeiza me planning en gierend uit de hand lopende kosten dreigt echter een debacle. Dit voorjaar verving Merkel de tal mende minister van Milieu Nor- bert Röttgen door haar vertrouwe ling Peter Altmaier. Veel schot is er sindsdien niet in de zogeheten 'Energie-wende' gekomen. En nu is daar ook nog eens collega Ilse Aigner. De minister van Consu mentenzaken is tegen het verder belasten van de burger, die toch al te kampen heeft met sterk stijgen de stroomprijzen. Altmaier en zijn collega van Econo mische Zaken Philipp Rosier (FDP) willen dat de burger via de stroomr'ekening betaalt als bijvoor beeld een kabel die windmolens op zee aansluit op het stroomnet, niet op tijd klaar is. Aldus worden stroombedrijven gecompenseerd voor gederfde inkomsten, zo is de bedoeling. Volgens Aigner kan dat niet door de beugel. Te meer om dat grote, energie vretende bedrij ven nauwelijks iets hoeven bij te dragen. Door haar verzet komt de Energie-wende tot stilstand. De re gering zou komende week knopen doorhakken. Altmaier liet schielijk weten dat de kosten slechts 'ter overbrugging van de eerste maan den' op de burger worden afge wenteld. Niemand die het gelooft. De gedachte achter de compensa tieregeling is dat zekerheid wordt geboden aan potentiële investeer ders. Die zekerheid is er nu niet en daarom staan de energiebedrijven niet in de rij om aan de gang te gaan met de noodzakelijk uitbrei ding van het stroomnet. De Neder landse stroomnet-exploitant Ten- net - grote speler op de Duitse energiemarkt - is vruchteloos op zoek naar miljarden om te kunnen •investeren. Zonder de uitbouw van het het, dat windstroom uit de Noordzee naar het zuiden moet transporteren, komt er van de Energie-wende niets terecht. Hoe mis het met de Energie-wen de gaat, blijkt verder uit de zorgen die Altmaier uitte over het over schot aan windenergie. De subsi dies op windmolens zijn zo lucra tief dat er te veel van worden ge bouwd. Voor al die windmolens is er geen stroomnetwerk en dus draaien ze voor niets. De regering ziet zich daarom gedwongen een grens te stellen aan de subsidie van windenergie. Bij zonne-ener- gie heerst een vergelijkbaar pro bleem. De burger betaalt via een toeslag op de stroomprijs mee aan deze subsidiestroom. Hoe de regering de kosten van de Energie-wende wil indammen en spreiden, is de grote vraag. De kwestie bergt een groot politiek ri sico in zich voor de bondskanse lier omdat er in september 2013 parlementsverkiezingen zijn. LONDEN - Britse tabloids toonden gisteren geen enkele van de naakt foto's van prins Harry met een bloot meisje, die woensdag waren uitgelekt. De krantenredacties wa ren gewaarschuwd dat plaatsing van de foto's een inbreuk is op de privacy van de 27-jarige prins. Het Britse Koninklijk Huis beves tigde dat het de media had gewaar schuwd via de Press Complaints Commission, de Britse Raad voor de Journalistiek. De zelfcensuur van de Britse ta bloids is opmerkelijk, omdat zij tot voor kort juist graag veel van dit soort schandalen onthulden. Door rechtszaken en onderzoeken rond de voormalige schandaalkrant News Of The World zijn media echter schuw geworden, zei ex-top man Neil Wallis van News Of The World tegen de BBC. Voordat het schandaal losbarstte zou hij de fo to's geplaatst hebben, want dat is in het publiek belang, maar de Le- veson-commissie heeft de pers 'ge castreerd'. De Leveson-commissie onderzocht de praktijken bij de media nadat bleek dat mobiele tele foons van politici en bekendheden werden afgeluisterd om aan nieuws te komen. Professor journalistiek Brian Cath- cart van de Kingston University is verheugd dat de foto niet ver-, schijnt. Dat past volgens hem bij de mediacodë, waarin publicatie van privéfoto's onaanvaardbaar is. Maar royalty-journalist Robert Job- son verwacht dalende oplages, als kranten niet meer kunnen afdruk ken wat vrij op internet te zien is. De krant The Sun toonde een foto aanvankelijk op zijn website, maar heeft die verwijderd. Voor de pa pieren editie koos de krant voor een truc. Ze nam de foto, knipte prins Harry eruit en liet een van haar redacteuren, genaamd Harry, naakt poseren in dezelfde houding als de prins. 'Harry grijpt de kroon juwelen', stond er als kop bij, en een duidelijke verwijzing dat het niet om de echte Harry ging. Nederlandse media zijn ook terug houdend. Van de grote kranten plaatste alleen het AD een foto, verwijzend naar de site tmz.com. Grootste actie ooit in aan Nederland grenzende 900 Duitse agenten doorzoe ken panden van rechts- extremisten in Noord- Rijnland-Westfalen. Wapens, computers en tele foons in beslag genomen. Actie volgt op verbod van drie organisaties. AKEN/DORTMUND - De politie van de Duitse deelstaat Noord-Rij n- land-Westfalen (NRW) heeft gisterochtend invallen gedaan in een actie tegen rechtsextremisten. Meer dan 900 agenten doorzoch ten ongeveer 140 panden in 32 plaatsen. Het gaat volgens de Duitse politie om de grootste actie tegen ex treemrechts ooit in de aan Neder land grenzende deelstaat. Duitse neonazi's in de grensstreek heb ben volgens de Duitse politie nau we banden met geestverwanten in Nederland. In plaatsen als Dortmund, Gelsen- kirchen, Essen en Bochum in het Ruhrgebied deden ongeveer 600 agenten huiszoekingen in bijna 100 woningen en clubhuizen. In Aken, Düren en Heinsberg, net over de grens bij Zuid-Limburg, waren meer dan 200 agenten inge zet. Zij doorzochten 48 panden. Ook in Münster, over de grens bij de Achterhoek, en iets verderop in Bielefeld waren huiszoekingen. De operatie volgt op een verbod van de drie grootste neonazisti- sche groeperingen in de deelstaat met de meeste inwoners. De auto riteiten hebben het Kameraad schap Akener Land, het Kameraad schap Hamm en het Nationale Ver zet Dortmund opgeheven. Het ver mogen van de organisaties, die banden zouden hebben met de ex treem rechtse partij NPD, is in be slag genomen. Bij de grote politieactie zijn onder meer apparaten in beslag geno men waarmee traangas kan wor den gesproeid. Agenten vonden ook vuurwapens, uitschuifbare knuppels, beschermingsschilden, vermommingen en propaganda materiaal. Daarnaast zijn compu ters, harde schijven, mobiele tele foons en een bestelbusje ingeno men. De politie nam eveneens luchtdrukgeweren, zwaarden, mes sen, Hitlerportretten, metalen ha kenkruizen, een morgenster, een kruisboog, vlaggen en spandoeken in beslag. De commissaris van de politie van Aken zei gisteren dat de neonazibe weging in de stad en de omgeving nauw vervlochten was met geest verwanten in Nederland. Dat blijkt onder meer uit het feit dat ze meeliepen bij eikaars demon straties. Volgens commissaris Klaus Ölze is de groep een zware slag toegebracht, maar betekent dat niet dat het gedachtegoed is verslagen. Het blijft volgens hem nodig extreem rechts te volgen. In het hoofdkwartier van een van de organisaties in Dortmund vond de politie duizend campagnepos ters van de extreemrechtse Natio- SACHSENBURG - Twee li-jarige kin deren die in het Oostenrijkse ri viertje Drau zwommen, zagen tot hun grote schrik plots een kroko dil. Een twee meter lang exem plaar maakte zich meester van hun kleren op een eilandje in de ri vier. Bijtsporen en pootafdrukken in het zand bevestigden hun ont moeting met het gevaarlijke rep tiel, meldde de Oostenrijkse krant Kronen Zeitung gisteren. „Ze zijn thuisgekomen en waren vreselijk bang", zei de moeder van de kinderen tegen omroep ÖRF. Eërst hadden ze gedacht dat het een boomstam was of een duiker, maar toen herkenden ze duidelijk een krokodil. De kinderen zijn daarop weggevlucht. Het gebied is populair bij toeristen. De brandweer speurt de Drau af naar de krokodil. foto Marco Riebler/EPA Een reptielendeskundige moet snel voor duidelijkheid zorgen. Uit voorzorg is het deel van de rivier waar het dier zich kan bevinden, afgezet met bordjes 'Pas op kroko dil'. Mogelijk is het roofdier uitge zet. Het is niet de eerste keer dat een krokodil wordt gemeld in de regio. Badgasten hadden in 2006 zo'n dier gezien in de Silbersee bij Villach, maar het kon niet worden gevonden. door Carel Goseling DEN HAAG - Hij was er zelfbij op 2 mei 2011 in Abbottabad, Pakistan. Hij was die dag één van de eersten die op de derde etage van de om muurde woning oog in oog stond met Osama bin Laden. Kort daar op was de al-Qaeda-leider dood, ook al had Bin Laden zelf geen schot gelost. De details van de ope ratie zijn nog steeds geheim. Veel meer dan dat de Amerikanen met twee voor de rader onzichtbare he likopters naar Abbottabad waren gevlogen is niet bekend. 24 leden van een speciale eenheid, de SEAL's, voerden de missie uit. Beelden van Bin Ladens dood wer den nooit getoond. Het lijk werd volgens de vrijgegeven informatie naar de USS Carl Vinson in de Ara bische Zee gebracht, en vanaf dit schip werd Bin Ladens lichaam in zee gedumpt. Nu heeft 'Mark Owen', een gefin geerde naam waarachter volgens de Amerikaanse tv-zender Fox News ene Matt Bissonette schuil gaat, een boek geschreven over de operatie 'Neptune Spear'. Het komt onder de titel No Easy Day volgende maand uit. Het nieuws is bij het Witte Huis, het Pentagon (ministerie van De fensie), de marinetop en de natio nale veiligheidsraad als een bom ingeslagen. Niemand daar heeft het manuscript gezien. De uitge ver, Dutton, heeft ook.geen autori-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8