Buren alert op nieuw systeem grenstoezicht 'Leerplicht én leerrecht voor alle kinderen' 61 binnenland Verhage: Maatregelen voor kerncentrale onnodig Utrecht schikt met gepest homostel 'Ranja' was middel voor vaatwasser De Kinderombudsman opent maandag een meldpunt voor kinderen die leerplichtig zijn maar niet naar school kunnen of willen. Het online meldpunt blijft drie weken open. vrijdag 24 augustus 2012 Steekproef bij vijftien grensovergangen Minister Gerd Leers introdu ceerde gisteren een nieuwe vorm van grenstoezicht. „Ik ben ervan overtuigd dat an dere landen deze methode overnemen." door Gerard den Elt Steeds wanneer een ver dacht busje met Oost-Euro pees kenteken op de A67 Venlo passeert, snerpt er een irritant fluitsignaal door de re gieruimte bij de Koninklijke Mare chaussee (KMar). Dat kan wel eens foute boel zijn, zo leert de er varing. In de 'profielen' van de KMar staat precies hoe men sensmokkelaars en vrouwenhan delaren te werk gaan. Dus diri geert de 'regisseur' een collega op de motor naar de verdachte auto, die het voertuig naar een contro- lestrook geleidt. Daar worden pa pieren gecontroleerd en de auto geïnspecteerd. Het camerasysteem - @migoboras - is het nieuwe hulpmiddel van de marechaussee. Migoboras staat voor Mobiel Informatie Gestuurd Optreden Better Operational Re sult and Advance Security. Het toe zicht met @migoboras vindt plaats bij vijftien grensovergangen. Bij de overige overgangen wordt gewerkt met zes mobiele toezichtteams. Volgens minister Gerd Leers (Im migratie) wacht dit systeem een UTRECHT - De gemeente Utrecht, het Openbaar Ministerie en de po litie hebben samen een financiële regeling getroffen met het homo paar dat in 2010 door jongeren werd weggepest uit de Utrechtse wijk Leidsche Rijn. Dat hebben de partijen gisteren gemeld. Vorig jaar wees het stel een aan bod van;35.ooo euro als schadever goeding van de -gemeente af De mannen dienden toen een claim TILBURG - De 'ranja' waardoor twee meisjes woensdag in een ROC in Tilburg ernstige verwon dingen opliepen, was een reini gingsmiddel voor vaatwassers. Dat zegt ROC-directeur Joep Reijven. Volgens Reijven heeft iemand in de keuken van de school het mid del aangezien voor ranja. „Het gaat hier om een vergissing." De politie laat weten opzet niet uit te sluiten. Voor de ROC-directeur staat echter vast dat de 16-jarige meisjes het gele reinigingsmiddel hebben gedronken dat er 'als twee druppels water uitziet als sinaasap pelranja'. Volgens zijn verklaring grote toekomst. Dat Nederland het Schengenverdrag voor open Euro pese binnengrenzen heeft onderte kend, wil volgens Leers niet zeg gen 'dat we met de armen over el kaar gaan zitten tot hier proble men ontstaan'. Leers en mare chaussees vermijden zorgvuldig het woord 'grenscontrole' en spre ken over Mobiel Toezicht Veilig heid. Leers bezweert dat Nederland zich aan de afspraken in het Schengen verdrag houdt én aan de beperkin gen die de wet en de regels van het Europese Hof stellen. Hooguit twintig kilometer na grenspassage mag de KMar hoog uit zes uur per dag en maximaal negentig uur per maand zulke steekproeven houden. Dat is nog geen vier dagen per maand. Vol gens Leers is dat toch een belang rijk signaal aan illegalen en men sensmokkelaars. „Dit systeem is niet bedoeld om mensen lastig te vallen die niets te verbergen heb ben. Maar er zijn in Nederland nu eenmaal mensen die hier niet ho ren te zijn." De Duitse media zijn kritisch en vinden dat Leers letterlijk de gren zen opzoekt. Die wijkt geen milli meter: „Ik ben ervan overtuigd dat dit systeem ook in andere Europe- se-landen wordt ingevoerd. Daar over zijn we in gesprek met Duitse en Belgische autoriteiten. Iedereen kijkt hoe het in Nederland gaat werken." En passant stelt Leers de Duitse vakantiegangers gerust: „Zij hebben niets te vrezen, we re gistreren geen kentekens." van 60.000 euro in. Vanwege de ve le juridische processen is besloten om het stel tegemoet te komen. Het exacte bedrag dat wordt be taald is niet bekend. Gemeente en politie gingen eerder publiekelijk diep door het stof, na dat was gebleken dat de mannen vele malen tevergeefs aan de bel hadden getrokken over aanhou dende pesterijen van jongeren uit de buurt. Zó'n 16.000 kinderen gaan (tijdelijk) niet naar school. Dat moet veranderen, vindt de Kinderombuds man. Hij opent een online meldpunt. door Joost Bosman Mike (12) is autistisch en kwam in novem ber 2010 thuis te zit ten. „In het speciaal onderwijs liep hij vast, de klas was gewoon te groot", vertelt zijn moe der. Er werd een noodoplossing ge vonden, maar daar hadden ze al na twee weken geen middelen meer om Mike te steunen. Tot au gustus 2012 heeft hij thuisgezeten. ;,Hij vond het vreselijk, miste de structuur die hij op school wel had. In september mag hij weer naar school, maar er is nog niets geregeld. De problemen beginnen daardoor weer van voor af aan." Het zijn deze verhalen die hoogle raar pedagogiek Micha de Winter razend maken. Want volgens hem hebben scholen een zorgplicht, punt uit. Wettelijk mogen ze leer lingen alleen weigeren als ze een passende oplossing vinden voor een probleemkind. „Maar dat ge beurt niet altijd. Dus moet de on derwijsinspectie veel strenger de wet handhaven en de scholen daar op aanspreken.Want het is een re gelrechte schande dat er kinderen thuiszitten", aldus De Winter. Dat vindt ook de Kinderombuds man, Mare Dullaert. Komende maandag opent hij een meldpunt voor kinderen die om wat voor re den ook niet naar school gaan. Het initiatief staat overigens los van de 'zeilbroertjes' Hugo en Enri que. Dullaert wil van kinderen zelf, maar ook van hun ouders en professionals in het onderwijs, de verhalen horen waarom zoveel kin deren niet naar school gaan. De Kinderombudsman kreeg de laat ste maanden tientallen klachten van kinderen die gedwongen thuis zitten. „Dan is er echt wel iets aan de hand", zegt Dullaert. „De on derwijsinspectie is te veel gericht op de leerplicht en niet op het leer recht van kinderen." Naar ver wachting in februari zal hij zijn on derzoek aanbieden aan de minis ter van Onderwijs. Micha de Winter stelt dat te vaak de verkeerden in de beklaagden bank zitten, namelijk de ouders die de leerplicht voor hun kinde ren zouden negeren. „Terwijl hier duidelijk de overheid faalt, die moet ingrijpen", stelt De Winter. Een woordvoerster van het minis terie van Onderwijs meldt dat op 'dit moment scholen geen harde wettelijke plicht hebben tot het bieden van passend onderwijs. „Maar verreweg de meeste scholen hebben nu al wel een aanbod voor kinderen met dyslexie", benadrukt de woordvoerster. „Alleen heb je als school wel de medewerking van de ouders nodig. Bijvoorbeeld dat ze hun kind laten testen." Een deel van het probleem wordt naar de mening van De Winter ook veroorzaakt doordat scholen steeds meer met elkaar moeten concurreren. „Als een school tegen woordig slecht presteert, dan komt die op een zwarte lijst en dat kost een school leerlingen en perso- Voor duizenden Nederlandse kinderen neel. Scholen proberen dat natuur lijk te vermijden en willen daarom de beste leerlingen. Probleemgeval len worden als een hete aardappel doorgeschoven." Volgens De Winter moet "de over heidsinspectie daarom allereerst gewoon de wet weer gaan handha ven en niet tolereren dat scholen kinderen botweg weigeren. Maar dat is niet alles. „Er zijn goe de programma's voor kinderen met bijvoorbeeld dyslexie. Die be tekenen echter individuele en heel ■HHHHHuanHtHnni stond in de keuken een jerrycan met het reinigingsmiddel. Dit werd met een schenkkan in de vaatwasser gedaan. Medewerkers hebben met hetzelfde type kan ranja ingeschonken waardoor de vergissing kon plaatsvinden, aldus Reijven. Twee 16-jarige meisjes liepen door het middel brandwonden en bla ren op in mond, keel en mogelijk de slokdarm. Een van hen ligt nog op de intensive care. zie onze website:binnenland Bekijk een interview met de directeur van het ROC Tilburg DEN HAAG - Er hoeven geen extra maatregelen genomen te worden voor de kerncentrale in Borssele of de onderzoeksreactoren in Petten en Delft. Dat stelt de Kernfysische Dienst (KFD), laat minister Maxi me Verhagen donderdag in een brief weten. Hij had de KFD om informatie gevraagd naar aanlei ding van problemen in twee Bel gische kerncentrales. In de kerncentrale in Doel zijn er al enige tijd problemen met een reactorvat. De centrale is voor on bepaalde tijd stilgelegd. Vorige week werd ook de Belgische cen trale Tihange 2 stilgelegd nadat scheurtjes waren ontdekt. De reactor in Borssele is door de zelfde fabrikant gemaakt als die in Doel, maar er is ander materiaal ge bruikt. Extra veiligheidsmaatrege len zijn daarom niet nodig. De ge volgen van afwijkingen zoals in Doel zouden volgens de KFD in Borssele ook direct door de be staande meetapparatuur worden opgespoord, aldus de minister. De kerncentrales Doel 3 en Tihan ge 2 kampten 33 jaar geleden al met mankementen. Het Federale Agentschap voor Nucleaire Contro le (FANC) heeft donderdag berichr ten in De Morgen bevestigd, die verklaarden dat in 1979 al scheut jes zijn ontdekt in de reactorkui- pen van de Belgische kerncentra les, drie jaar voor de centrales wer den opgestart. Woordvoerster Karina - De Beule van FANC zei donderdag dat de scheurtjes van 1979 in een ander deel van de reactorkuipen zijn ont dekt en niets te maken hebben met die van nu. Ze zei dat de scheurtjes destijds serieus zijn ge nomen en dat ze geen risico inhiel den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6