binnenland 15 niet 'tackelen' STUNTACTIE Op weg naar 12 september volgen we in deze rubriek de verkiezingscampagne. Met vandaag: de valkuilen van een debat. Goede debaters doen als Epke: oefenen, oefenen, oefenen vrijdag 24 augustus 2012 langstudeerboete. foto Phil Nijhuis/ANP SP'er Jasper van Dijk vond dat het CDA de studenten blij had ge maakt met een dode mus. De Rou we vindt echter dat het CDA heeft gepoogd om er samen met de an dere partijen uit te komen. „Maar dat is niet gelukt." De studenten zijn woest en vin den dat het CDA 'alweer' is ge draaid. Ze zijn trouwens ook boos op de andere partijen. „De Kamer heeft als geheel gefaald", zegt Thijs van Reekum, voorzitter van stu dentenorganisatie ISO. Er is overi gens nog steeds een hele kleine kans dat de boete voor septem ber van tafel gaat. Er ligt een voor stel om alle leden van de Tweede Kamer volgende week te laten stemmen over de maatregel. Het is echter onduidelijk of daar genoeg steun voor is. zie onze wefosiite:biinmenBand Bekijk videobeelden van het debat over de langstudeerboete DE CAMPAGNE CU: hulp voor stellen Stellen met relatieproblemen moe ten overal hulp kunnen krijgen om 'scheiding te voorkomen. Dat vindt ChristenUnie-ICamerlid Joël Voor dewind, die daarom gisteren een tienpuntenplan presenteerde. Voor dewind komt met het plan omdat scheiding grote schade toebrengt aan het geestelijk welzijn van de kinderen en omdat de maatschappe lijke kosten hoog zijn. De Jager showt grafiek Minister De Jager van Financiën blijft erbij: de rente die Nederland kwijt is op de financiële markten is gestegen nadat SP-leider Emile Roe mer vorige week via een interview aankondigde dat hij een eventuele boete voor het overschrijden van Europese begrotingsregels niet zal betalen. De Jager kwam gisteren met een grafiek: „Je ziet gewoon dat er een behoorlijke piek is na de uit spraken." Die piek was van korte duur, volgens de minister omdat het ministerie van Financiën met een de boodschap uitdroeg dat Ne derland blijft staan voor degelijk fi nancieel beleid. 10.000 wijkverpleegkundigen Als het aan de PvdA ligt, komen er de komende jaren 10.000 wijkver pleegkundigen bij. Ook moeten er 1000 zorgcentra in de wijken wor den opgezet. Dat gaat in totaal 1 mil jard euro. kosten, zegt Kamerlid Jet- ta Klijnsma. De PvdA wil dat de zorg meer in de wijk wordt georga niseerd. Dat is góedkoper, maar ook beter voor de patiënt. Minister Edith Schippers stelde recent nog dat de wijkverpleegkundige een on misbare schakel in de buurt is. Debatteren is als voetballen: door training kan iedereen zijn techniek verbeteren, maar niet iedereen kan een Lionel Messi worden. De vergelijking komt van Roderik van Grieken, directeur van het Ne derlands Debat Instituut. Om er kende debat-talenten als Mark Rut- te en Alexander Pechtold aan te kunnen, red je het als lijsttrekker niet met een middagje sparren met het campagneteam, stelt hij. „Het gaat om oefenen, oefenen en nog eens oefenen. Net als Epke Zonder land aan de rekstok", meent Van Grieken. „Kijk naar Barack Obama. Die was in debatten van vóór 2008 een schim van de eloquente spre ker die hij nu is." De Amerikaanse president had dan ook een top- team om zich heen verzameld. In Nederland worden campagne teams ook steeds professioneler, maar soms gaat het pijnlijk mis. Neem voormalig PvdA-leider Job Cohen, die zich in 2010 stamelend door de televisiedebatten heen worstelde. Dat fiasco mag het PvdA-team zich aanrekenen, vindt Van Grieken. „Toen Cohen lijsttrek ker werd, had nog nooit iemand ge zegd: die man is een slechte debat er. Maar eenmaal op tv verkrampte hij. In plaats van zijn eigen verhaal te vertellen, ging hij in op gedetail leerde financiële vragen terwijl be kend was dat daarin niet zijn kracht lag. Een teken dat hij slecht was voorbereid." De programma's zijn allang klaar, nu is het zaak om het standpunt glashelder uit te dragen, zodat de kijker in één keer snapt wat je wilt. De belangrijkste valkuilen in het debat zijn simpel: dat je met je mond vol tanden staat en dat je je in de verdediging laat drukken. Dat moet je dus voorkomen. Van Grie ken: „Geert Wilders beheerst die kunst als geen ander, ook al debat teert hij eigenlijk niet. Hij kaatst de bal meteen terug. Heel effectief." Hoewel de debatten vaak amper nieuwe inzichten bieden, moet het belang niet worden onderschat. Wetenschappelijk onderzoek is er nauwelijks, maar de parallellen zijn opvallend. Van Grieken: „In 2010 werd telkens gezegd: Rutte, Pechtold en Wilders doen het goed in het debat. En wie wonnen er zetels? Juist." Agenda Het was lang stil, op een enkel tweetje en sms'je na. Maar vanavond gaat het gebeuren, tijdens een besloten bijeenkomst in het Rotterdamse Ahoycom- plex: Geert Wilders begint zijn verkiezingscampagne. Hij spreekt zijn eerste verkiezingsspeech uit. Het debat over de langstudeerboe te was gisteren onderwerp van ge sprek op sociale media. De hashtag #langstudeerboete stond dan ook op nummer drie van de trending topics. Maar in de hitte van het actuele politieke de bat werd het accent opvallend ver legd naar campagnevoering in 1971... Een verkiezingsposter van de Paci fistisch Socialistische Partij (PSP) uit 1971 blijkt voor Facebook te bloot. De bekende poster, met daarop een naakte vrouw voor een koe, werd door Facebook van de pagina van Geschiedenis24 ver wijderd omdat: 'het de Verklaring van rechten en verantwoordelijk heden van Facebook schendt', meldt de populaire socialenet- werksite. Naaktfoto's mogen niet van de Amerikanen. Nadat @jRRT (redacteur van Ge- schiedenis24.nl) signaleerde dat de afbeelding van de poster is ver wijderd, reageerde ©Groenlinks al gauw: 'Facebook verwijderde de PSP-poster uit 1971 van Geschiede- nis24. Die geschiedenis laten we ons niet afpakken!' Ook via Facebook gaf de partij blijk van haar ongenoegen en riep op de poster via de eigen Face- bookpagina's te delen. Aan deze oproep werd door veel Facebookers gehoor gegeven; gis termiddag was de plaat bijna 600 keer gedeeld. 'Zó, die Facebookfo- to van onze PSP-poster gaat als een tiet! #padoempoesj' merkte @minitrue_nl op. Maar ook bij GroenLinks werd de poster verwij derd. De partij omzeilt de 'Face- book-censuur' nu door logo's van de partij over de aanstootgevende delen van de dame te zetten. @jRRT bedacht een andere creatie ve oplossing (zie afbeelding). Dat foto Geschiedenis24.nl kon trouwens niet gezegd worden over de langstudeerboete, die voor alsnog 'gewoon' betaald moet wor den. Praat mee via #stembus20i2 zie onze website:uitgelicht Bekijk de genoemde sites en tweets via onze website 4-8 persoons accommodaties Weekend-, midweek- of weekverblijf 3 parken in Nederland en 1 in Duitsland Verblijf augustus t/m december 2012 Boek snel, want OP=OP!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5