Schippers schuwt taboe niet 41 binnenland TO0S Kamer kan langstudeerboete i PZC Lokaal extreem veel regen in kustprovincies vrijdag 24 augustus 2012 FP Schrappen in vergoeding thuiszorg WD-politica Edith Schip pers wil ver gaan om de zorg betaalbaar te houden. Nu wil ze zelfs de vergoe ding voor thuiszorg groten deels schrappen. door Frouke Tamsma Lijsttrekker Mark Rutte houdt zich nog enigszins in de luwte, maar voor de nummer twee van de WD-kandidatenlijst, Edith Schip pers, is de verkiezingscampagne los gebarsten. En hoe. Eerder deze week hield Schippers al een vurig pleidooi voor het snoeien in de ouderenzorg als geheel. Gisteren deed ze daar nog een schep boven op door te stellen dat mensen hun thuiszorg voortaan maar zelf moe ten gaan regelen. Familie en vrien den kunnen best de verzorging van (het huis van) hun dierbare van de professionals overnemen, vindt Schippers, die daarmee vele miljoe nen denkt te besparen. Alleen wie echt geen sociaal vangnet heeft, komt nog in aanmerking voor ver goeding. Niemand kan ontkennen dat de zorgkosten in Nederland gierend uit de hand dreigen te lopen. Van 25 grote OESO-landen is Neder land met Zweden nu al het meest kwijt aan langdurige zorg. Voor de langdurige zorg in het jaar 2050 schetst de OESO een waar doem scenario. Waar andere landen in Europa straks 1 tot 4 procent van sz-i&!ssssase^ss£sssiss& Iedere dag om 19.00 uur het PZC videojournaal www.pzc.nl PAUL KUSTERS toosenhenk.nl BO LOKAAL VEEL RESEN AAN &E KUST hun Bruto Binnenlands Product kwijt zijn aan langdurige zorg, piekt Nederland met ruim 8 pro cent van ons BBP. Er moet iets gebeuren. Het betaal baar houden van de zorg is niet voor niets een van de belangrijkste verkiezingsthema's geworden. De keuzes die moeten worden ge maakt zijn pijnlijk, want ze gaan al tijd over kwetsbare mensen. Vanuit kostenoogpunt is het verde digbaar dat Schippers ouderen en zieken aanspoort om zo lang moge lijk thuis te blijven. Zelfs intensieve thuiszorg is meestafgoedkoper dan de zorg in een verpleeghuis. Het komt nog te vaak voor dat mensen dure instellingszorg ontvangen om dat ze daar vanwege volksverzeke ring AWBZ nu eenmaal recht op hebben, terwijl verzorging thuis ook een goede optie was. De wijk verpleegkundige, die weer in ere wordt hersteld, kan hier een belang rijke bijdrage aan leveren. Meer dan 600.000 Nederlanders doen dan ook een beroep op thuiszorg. Maar waar zorgbehoevenden dus met zachte dwang naar hun eigen huizen worden gedirigeerd, wü Schippers de vergoeding voor die thuiszorg grotendeels gaan schrap pen. Als mensen de zorg thuis niet zelf kunnen regelen, zullen ze juist sneller in een instelling terechtko men. Ouderenorganisatie Unie KBO is mordicus tegen. De Unie vindt dat de minister tegenstrijdige boodschappen afgeeft. Ouderen moeten langer thuis blijven want een verzorgingshuis is te duur, maar tegelijkertijd worden ze niet in staat gesteld om zelfstandig thuis te blijven wonen. Staatssecretaris Zijlstra heeft het even moeilijk tijdens het debat in de Tweede Kamer over een alternatiefvoor .de DEN HAAG - De langstudeerboete blijft. Vrijwel alle politieke partijen zijn tegen, iedereen zegt dat ze er uit willen komen, maar na drie da gen praten is er toch geen oplos sing bedacht. De studenten zijn woest, staatsse cretaris Halbe Zijlstra (Hoger On derwijs) noemt het 'niet redelijk' en de partijen schuiven elkaar de zwartepiet toe. De verwachtingen bij het debat gis teren met Zijlstra waren hoogge spannen doordat CDA-leider Sy- brand Buma vorige week ineens vriend en vijand verraste met de uitspraak dat zijn partij van de door hen bedachte langstudeerboe te af wilde. Woensdagavond zei hij ook nog te verwachten dat de betrokkenpartijen eruit zouden komen. Maar dat bleek niet juist. De tegen standers wisten niet met een pas sende dekking te komen voor de op termijn 400 miljoen euro die met de langstudeermaatregel ge moeid is. De partijen wijzen nu het CDA aan als schuldige voor het misluk ken van het overleg. WD-Kamer lid Anne-Wil Lucas zette CDA'er Sander de Rouwe onder druk over zijn volgens haar eerder gedane uit spraak dat geen enkele langstudeer- der de boete van ruim 3.000 euro zou hoeven betalen. „Durf je die belofte te herhalen?", vroeg ze hem. ZWOLLE Politie pakt betogende asielzoekers Irak op De politie heeft gistermiddag circa vijftig demonstrerende asielzoe kers in Zwolle opgepakt De groep gaf geen gehoor aan een oproep van de burgemeester om hun ille gale betoging te beëindigen. Vanaf maandag protesteerden de Irake zen bij de Immigratie- en Naturali satiedienst, maar daar waren ze gis teren van het terrein verwijderd. De betoging ging illegaal verder. WELLINGTON Lichaam Jacinda in Nieuw-Zeeland Het lichaam van de gesneuvelde militair Jacinda Baker is gisteren aangekomen in Nieuw-Zeeland. De 26-jarige Nederlandse vrouw dien de in het leger van Nieuw-Zeeland. Samen met twee collega's werd ze in Afghanistan gedood door een bermbom. Vandaag is een herden kingsdienst, waarna volgende week de uitvaarten plaatsvinden. HAVELTE Egbertje Leutscher oudste van nederland De 109-jarige Egbertje Leu- tscher-de Vries is sinds dinsdag de oudste inwoner van ons land. De inwoonster van het Drentse Havel- te volgt Cor Geurtz op. Deze Rotter dammer overleed op no-jarige leef tijd. Mevrouw Leutscher kampt met doofheid, maar is verder nog zo vief als je als honderdplusser maar kunt zijn. Ze werd geboren op 22 oktober 1902 in Uffelte. ROTTERDAM Werken expositie Maillol mogelijk vals Sommige kunsthistorici zetten vraagtekens bij de authenticiteit van bronzen beelden van de Fran se beeldhouwer Aristide Maillol (1861-1944) die vanaf half septem ber te zien zijn op een expositie in de Kunsthal in Rotterdam. Het gaat volgens hem om postuum werk dat de erven van Maillol hebben ge maakt na zijn dood. WAGENINGEN - Het komend week einde kan plaatselijk zeer veel neer slag vallen, vooral in de kustpro vincies. Dat meldt Meteo Consult donderdagochtend. Het weerbu reau verwacht zowel zaterdag als zondag stevige regen- en onweers buien. Binnen 48 uur kan lokaal zelfs meet dan 100 millimeter regen val len. Dat is meer dan normaal ge sproken in de hele maand valt en kan leiden tot veel wateroverlast. „De buien kunnen in het hele kustgebied vallen, dus. van Zee land, via Zuid- en Noord-Holland tot de Waddeneilanden en Fries land", vertelt een woordvoerster van het KNMI. Volgens directeur Hugo Gastkem- per van Rioned zijn de Nederland se riolen goed voorbereid op hevi ge regenbuien, mits die niet langer duren dan twee uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4