96 Nuance in beelden 25 Compromis over bank ouderen Houtzaagwerf in Geersdijk komt er niet Nooit meer met boeken zeulen weekenddiensten Primeur voor brandweer Koudekerke vrijdag 24 augustus 2012 Bas de Kort (12): „Als ik iets niet snap, kijk ik even op internet." euro per schooljaar betalen ouders van leerlingen op de CSW in Middel burg voor de iPad van hun kind. Bas de Kort (12) uit Gapinge glundert. „Je mag gewoon de hele les op de iPad." De tablet maakt school een stuk leu ker, vindt hij. Handig is het ook. „Als je iets niet snapt, dan zoek je het gewoon even op met internet. En ik hoef tenminste niet meer met boeken te zeulen. We hebben alleen wat schriften en een paar werkboe ken." Zijn schoolagenda staat in de iPad en als hij iets moet onthouden, zet hij het in 'sticky notes'. „Dat is een soort digitaal plakkertje. Ik zet er bijvoorbeeld een herinnering in als ik mijn gymspullen niet moet vergeten, of iets mee moet nemen naar de les." door Nadia Bes-kelder KORTGENE - Museum De Houtzaag- \yerf in Kortgene is ter ziele. De toegezegde subsidie van tachtigdui zend euro wordt ingetrokken. De gemeente Noord-Beveland had geen vertrouwen in een goede af loop. Het museum was het geestes kind varl Kees Wesdorp, die een grote hoeveelheid antiek handge reedschap en houtbewerkingsma chines in zijn loods heeft staan aan de Oude Kortgenedijk tussen Geersdijk en Kortgene. Bezoekers van het museum zouden de machi nes kunnen bekijken en er mee kunnen werken. Maar het gaat alle- Bas is verslingerd aan de spelletjes op de iPad. Net als zijn vrienden uit de klas. „In de pauze zitten we eigenlijk altijd te gamen. Tussen door wisselen we nieuwe spelle tjes uit. Ik kijk ook vaak filmpjes over surfen en wakeboarden op de iPad." Soms is de verleiding groot om computerspelletjes te spelen tij dens de les, bekent Bas. „Ik doe een racespel. Daarbij moetje ook benzi ne tanken. Dat duurt soms wel tien minuten. Als ik daar in de pauze mee begonnen ben, hoor ik even la ter tijdens de les een pingeltje af gaan. Dan wil ik soms wel even snel kijken, maar ik doe het niet. Als de juf daar achter komt, dan wordt ze boos." maal niet door. Wesdorp kon het met het bestuur van de stichting die het museum in wording be stuurde niet eens worden over geld. Wesdorp vond dat hij teveel moest inleveren, te veel werk moest verrichten en te weinig voor zijn inspanningen beloond werd. „We hebben getracht te be middelen", laat een ambtenaar van de gemeente weten. „Na ruim een jaar zat er nog steeds geen voortgang in, het besluit om die subsidie te verlenen was al in mei 2011 genomen. Jammer inderdaad, dat het zo gegaan is; het was een aanwinst geweest voor Noord-Be veland." door Willem Nijssen Voor de eerste letter - hoofd letter V - hier op papier stond, heb ik zowat een uur lang de beelden opgeroepen die de Medea van het Zeeland Na zomerfestival te bieden had. Het waren er zoveel, ze waren zo pak kend, ze blijven maar terugkomen. Voor ze vol ontwikkeld zijn in mijn herinnering, zijn er al weer nieuwe die zich opdringen. Ik wil ze vasthouden, ze zijn zo... niet aan- maar ingrijpend. Een tweede keer kijken zit er niet in. Het zou ook niet helpen, het moment van zien is heel anders dan het mo ment van herinneren. Natuurlijk doet de taal er ook toe. Zelfs wanneer je denkt het verhaal te kennen - Griekse heldin van Colchische afkomst doodt uit wraak of jaloezie haar kinderen - krijg je in de woorden van de flink bewerkte oerteksten (Euripides en Seneca) veel 'nieuwe' elementen aangereikt. Er valt een woord als 'borderline', er is sprake van een 'douche'. Er zijn delen van het ver haal weggelaten (dood van de nieuwe bruid en haar vader), er zijn andere delen toegevoegd (een forméle bureaucratische aanklacht vol 'althansen'). Er worden sigaret ten gerookt, er is kortom 'geactuali seerd'. Maar het verhaal is nog al tijd hetzelfde verhaal. Herwordt bekend verondersteld, en tezelfder tijd wordt het opnieuw langzaam opgebouwd. Intrigerende span ning roept dat op. Centraal is en blijft Medea. De vrouw die uit liefde voor haar man Jason tot het uiterste is ge gaan en die nu aan de kant wordt geschoven voor een betere kandi daat. Die maar niet kan begrijpen dat de liefde voor haar minder to taal is dan de liefde van haar. Die, heel sterk, geen genoegen neemt met noodlot, godheid of recht spraak. Die, heel zwak misschien, alleen zichzelf als centrum van de wereld kan zien en daar nietsont ziend naar handelt. Er is niets in het verhaal en niets in de dramati sche handeling, dat deze onmis kenbare tegenstelling kan oplos- Zaterdag 25 en zondag 26 augustus Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. Za, zon- en feestdagen alleen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Boots-apotheek Zierikzee, Mol 15, 0111 -412906, za. 9.00-17.00 uur. Via dienstsluis zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena NAZOMERFESTIVAL Medea Regie: Thibaud Delpeut. Met: Wendell Jaspers, Marlies Heuer Locatie: Stenen Beer, Veere sen. Daar moeten wij hedendaag- sen het mee doen en die bood schap brengt deze voorstelling op indrukwekkende wijze over. Er is daar, op de planken, niets dat de tegenstelling kan oplossen. Dus het onvermijdelijke gebeurt. Maar er is wel een heel sterk appel om het zélf dan maar op te lossen. Het zijn niet de woorden die dat appel doen uitgaan, maar wel de beel den. Hoofdzakelijk de beelden, want er zijn ook geluiden. Conti nu, en die roepen mee de span ning op en leiden mee naar de oor verdovende climax, die als een woeste zee over je heen spoelt. Maar toch vooral de beelden. Schijnbaar onbeduidende, zoals een witte blonde Medea. Raadsel achtige, zoals het achterwaarts op komen op het speelvlak. Toevalli ge, zoals de dansende muggen in het felle licht. Schrijnende, zoals de kinderkleren die langzaam rood kleuren in het slotbeeld. Na tuurlijke, zoals de Napoleontische stadswal van Veere die als achter grond dient. (Ook de daardoor na tuurlijke verdeling in hoog en laag geplaatst, menselijk of staatsrechte lijk, goed of fout, voor wat het waard is. Want er wordt op twee niveaus gespeeld, waardoor ook af dalen een omvattende betekenis krijgt.) Gewaagde beelden ook, zo als het bonkend smijten van 'be schuldigende' zware graspollen van ver en hoog achter tot op het speelvlak. Onthutsende, zoals de zwijgend 'huilende' stadswal, die beter dan welk koor of welke rech ter dan ook kan aanklagen wat hier gebeurd is. Het zijn ongelooflijk sterke beel den die we voorgeschoteld krijgen, sommige tot op het brutale af, en het bijzondere en knappe is dat juist die beelden (en dus niet het verhaal) je in beroering brengen en zo de nuance aanbrengen. Die je het geloof meegeven dat er in die Medea-oude tegenstelling tus sen 'ik' en 'de wereld' tóch een op lossing moet zijn. Nog te zien: 24, 25, 28, 29, 30 en 31 aug. en 1 sept Aanvang: 20.30 uur. www.pzc.nl/nazomerfestival 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouweq-Duiveland tel. 0113- 249111. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Duiveland 0622331441, Burgh-Haamstede 06-54688525, Zierik zee Mid-Oost 0653671600, Mid- West 0653412827, Renesse 0653674446. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111 -412180. Zaterdag alleen voor gezel schapsdieren en uitsluitend op afspraak 9.30-13.30 uur, Grevelïngenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 0900-7673437. door Luc Oggel GOES - Tussen de gemeente Goes en de 'bankzitters' op de Grote Markt in Goes is donderdag een compromis bereikt. Ze krijgen een nieuwe zitgelegenheid naast het terras van café De Post, maar de dreiging van een rechtszaak is nog niet geweken, liet de advocaat van de senioren weten. Over de bank voor het voormalig Postkantoor is een strijd ontstaan nadat de gemeente bekendmaakte die te zullen verwijderen ten faveu re van eén terras voor het Postkan toor, dat een horecagelegenheid wordt. De senioren die altijd op het bankje zitten, willen daar niet weg. Alternatieven, zoals verplaatsing naar de Coolcat of Zeeman, ver wierpen ze. Hoewel de gemeente feitelijk mag doen met de bank wat ze wil omdat die haar eigen dom is, wil burgemeester René Verhulst toch meedenken over al ternatieven. Donderdag is tijdens een overleg besloten om voor de duur van drie maanden een tijdelij ke zitvoorziening naast het terras van De Post te maken. De raads man van de bankzitters wil niet spreken van een akkoord, maar van een 'compromis'. „Hij houdt de kans op een procedure open", zegt Verhulst. Op de plek waar de nieuwe bank is voorzien, staan nu fietsenklem- men. Andere plekken bij het Post kantoor dan naast het terras van De Post zijn door de gebruikers, de gemeente zelf of horecaonder nemers afgewezen. door Theo Goeie KOUDEKERKE - Nog een paar we ken en dan kan de brandweer in Koudekerke op pad met het 'Snel le Interventie Voertuig' (SIV). Kou dekerke heeft daarmee de Zeeuw se primeur. Dit Snelle Interventie Voertuig van de post Koudekerke is de eer ste auto die met vier - met minder dan de gebruikelijke zes - beman ningsleden wordt ingezet bij inci denten. Na Koudekerke krijgen ook de brandweerposten Baarland en Cadzand een SIV. Kleine brand weerwagens zijn er al, ook in Zee land, maar dit is de eerste die alles aan boord heeft om als volwaardi ge brandweerwagen uit te rukken. Volgens brandweercommandant Cor Bos is het niet alleen de eerste in Zeeland, maar zelfs de eerste in heel Nederland. De brandweerkazerne in Koude kerke is onlangs verbouwd. Deze week werd de kazerne officieel her opend. De verbouwing van de ka zerne is één van de redenen waar om de eerste SIV hier komt te staan. Na de verbouwing is de ka zerne meer geschikt voor dit klei nere voertuig. De bluscapaciteit van de SIV is ver gelijkbaar met die van een gewone brandweerauto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49