Straatnaamgeving is een wondere wereld 221 zeeland Stap voorwaarts plan Noordgouwe Verbasteringen 'Beenhakker moet snel orde op zaken stellen' Ook boa mag bekeuren Zeeuwen aan op de Stationsbrug ïa„ Goeree Ouddorpse reddingsbrigade krijgt speciale bruinviskist en -hangmat r, start bij Omloop Zaterdag 25 augustus NACHTMARKT van 19.00 t/m 24.00 uur BURGH-HAAMSTEDE vrijdag 24 augustus 2012 S Sommige straatnamen zijn verbasteringen. De straatnaam Meelstraat in Zierikzee is een verbastering van 'Middelstraete' ofwel een straat middenin in de stad die naar het toe- namlig centrum - de Balie - voerde. De Meelstraat heeft niets met meel te maken. door Melita Lanting NOORDGOUWE - Er komt weer schot in de plannen om 16 wonin gen te bouwen in Noordgouwe. Het college van burgemeester en wethouders stelt voor om het be stemmingsplan voor de Brouwerij straat en de Pauwstraat ongewij zigd vast te stellen. De gemeente raad moet hierover nog een defini tief besluit nemen. In de Brouwerijstraat komen 11 huizen, gebouwd door bouwbe drijf Boogert. In de Pauwstraat wil woningbouwvereniging Zeeuw- land 5 woningen bouwen. Tegen de wijziging van het bestem mingsplan zijn vier zienswijzen in gediend maar het college ziet hier in geen aanleiding om het bestem mingsplan te wijzigen. De plan nen voor de Brouwerijstraat stam men al uit 2003. Toen kocht bouw bedrijf Boogert een paar schuren, een varkenskot en een koetshuis. Eigenaar Hans Boogert van het bouwbedrijf ontwikkelde een bouwplan onder de naam 'De Le lie'. Een plan wat hij verschillende keren moest aanpassen omdat om wonenden bezwaar hadden en de door Luc Oggel GOES - De firma Beenhakker uit Capelle aan den IJssel, die sinds april verantwoordelijk is voor WMO-hulpmiddelen in de Ooster- schelderegio, moet uiterlijk op 1 september aan alle contractuele verplichtingen voldoen. Die boodschap heeft het Goese col lege van B en W meegeven aan het Samenwerkingsverband Wel zijnszorg Oosterschelderegio (SW- VO), de contractbeheerder. Zo niet, dan dreigen sancties zoals beëindiging van het contract. Aanleiding voor het ultimatum zijn recente klachten van WMO-klanten met een mobili teitshulpmiddel (zoals rolstoelen, tilliften, douchehulpmiddelen en welstands- en monumentencom missie veranderingen wilden. Be gin dit jaar leek alles in kannen en kruiken, maar door een fout moest in april de hele inspraakpro- cedure toch weer over gedaan. De gemeente was vergeten een paar onderzoeken bij de spullen te voe gen toen het bestemmingsplan ter inzage lag. Daardoor konden be langhebbenden niet het volledige plan beoordelen. De fout leverde maanden vertra ging op. Ondertussen verslechtert de situatie op het terrein. Er staan wel hekken, maar toch spelen er vaak kinderen en 'dat geeft een on veilige situatie' volgens de gemeen te. In de. Pauwstraat is de situatie al volgens de gemeente niet veel be ter. Daar wü Zeeuwland graag vijf woningen bouwen op het terrein waar nu nog een woning, een ge bouwtje van de GGD/Allévo en jeugdsoos staan. Ook hier treedt verpaupering op. Als de gemeenteraad met het voor stel instemt, kan nog via de Raad van State bezwaar worden ge maakt. Daarna wordt het bestem mingsplan onherroepelijk. scootmobielen). Die gaan met na me over lange wachttijden voor re paraties of vervanging. Beenhakker opereert feitelijk auto noom, maar is voor offertes boven de 500 euro wel afhankelijk yan goedkeuring door de gemeente(n). Het bedrijf heeft deze maand tij dens gesprekken met de gemeente Goes ook toegegeven dat er fouten worden gemaakt. Hoewel het aantal klachten vol gens de gemeente wel is afgeno men, heeft het Goese college er geen vertrouwen in dat Beenhak ker .de zaken op 1 september, vol gende week dus, op orde heeft, zegt burgemeester René Ver hulst. Beenhakker was donderdag aan het begin van de avond niet bereikbaar voor een reactie. De bewoners van villapark Burgh- duin in Burgh-Haamstede hoe ven niet te verhuizen maar ko men wel aan een andere straat te wonen. Ze wonen binnenkort niet meer aan de Adriaan van der Weijdeweg 3, maar aan Burghduin. door Piet BCBeemainis Een straatnaam verande ren gebeurt volgens ge meentearchivaris Huib Uil maar zelden. Maar in dit geval bleek de ge meente Schouwen-Duiveland ge- - voelig voor het argument van de villabewoners dat niemand - post bezorgers incluis - hun woning weet te vinden. Uil: „Het is eigenlijk ook een beet-' je onlogische en verwarrende straatnaamgeving. Park Burghduin ligt eigenlijk aan een soort zijstraat je van de Adriaan van der Weijde weg, maar officieel is het wel aan de Adriaan van der Weijdeweg. In het geval van Burghduin is de verandering van straatnaam ver antwoord in de visie van Uil. Dat is niet altijd het geval. Als voor beeld noemt hij de Julianastraat in Zierikzee. „Die heette eerst Rijks straatweg, maar toen prinses Julia na in 1962 koningin Juliana werd wilde het gemeentebestuur van Zierikzee een straat naar haar ver noemen. Dat is ook gebeurd, maar eigenlijk kon het niet omdat de Julianastraat helemaal niet in een Oranje-wijk ligt." Soms is een straatnaam veranderd op verzoek van de aanwonenden. „De Visstraat in Zierikzee heette vroeger Visslop. Nu was er een aantal ondernemers met een win kel en die vonden het eigenlijk maar niks dat hun winkel in een" slop stond. Een van de onderne mers was gemeenteraadslid en, op zijn voorstel is het Visslop toen omgedoopt in Visstraat." Vaker dan het veranderen van straatnamen is het verzinnen van 'Wat ik altijd probeer is een naam te vinden die aansluit bij andere straat namen in de buurt' namen voor nieuwe straten aan de orde. Burgemeester en wethouder nemen hierover uiteindelijk de be slissing, maar vaak mag de dorps raad wel meepraten. Dat gebeurde ook in Haamstede waar een nieu we weg is aangelegd tussen de Leliëndaleweg en het fietspad ten zuiden van de Kraaijensteinweg. „Ik kom in zo'n geval met een aan tal suggesties en daar mag dan uit gekozen worden. Wat ik altijd pro beer is een naam te vinden die aansluit bij andere straatnamen in de buurt. En de naam moet ook wel historisch verantwoord zijn." De dorpsraad in Haamstede droeg onder meer Korenbloempad voor (naar een molen die er ooit stond) en Noormannenpad omdat de weg leidt naar de burg die werd ge bouwd om de bewoners te be schermen tegen invallen van de Noormannen. In dit geval viel de gezamenlijke keuze op Moerweg. Die verwijst naar een eerder be staande weg. Historisch verant woord ook, want 'moer' verwijst naar moeren, het opgraven van zouthoudend veen en dat werd tot in de middeleeuwen gedaan om zout te winnen. In de polder bij Schuddebeurs ligt de Verbrandemans- T~*\ e Visstraat heette vroeger het Visslop. Een aantal weg. De naam verwijst naar de executie van een moor- J—/ ondernemers vond het wat minder om een winkel denaar op die plaats. De man werd levend verbrand. De te drijven in een slop. De gemeenteraad voelde met hen omliggende polder heet de Verbrandemanspolder. mee en veranderde de naam. OUDDORP - De Ouddorpse red dingsbrigade-beschikt sinds kort over een speciale bruinviskist. De kist is bedoeld om de overlevings kans van opgevangen bruinvissen te vergroten zodat de dieren naar Stichting SOS Dolfijn in Harder wijk kunnen worden overge bracht. Zodra de reddingsbrigade melding krijgt van gestrande leven de bruinvissen komt het EHBZ-team (Eerste Hulp Bij Zee zoogdieren) in actie. De bruinvis kist is een schenking vanuit het be drijfsleven van Goeree-Overflak- kee. Ook kreeg de reddingsbrigade roestvrijstalen buizen voor de spe ciale bruinvishangmat. De Oud dorpse reddingsbrigade beschikt ook over een zeehondenmand. MIDDELBURG - De bijzondere op sporingsambtenaren (boa's) van de gemeente Middelburg gaan ook automobilisten bekeuren die over de Stationsbrug rijden. Waarschijnlijk komen de ambtena ren vanochtend al in actie, aldus een woordvoerder van de gemeen te. De boa's mogen, net als de poli tie, bestuurders een bekeuring a 120 euro geven als die het inrijver- bod op de brug negeren dat sinds ruim twee weken van kracht is voor gemotoriseerd verkeer met uitzondering van lijnbussen. Vol gens de woordvoerder worden de boa's vooral tijdens de spitsuren in gezet. Ook de politie blijft het ver keer in het Stationsgebied extra in de gaten houden. De gemeente is nog aan het overleggen met de pro vincie over het plaatsen van extra borden bij de Stationsbrug zodat het nog duidelijker wordt dat er niet meer over gereden mag wor den. De brug is eigendom van de provincie; de gemeente kan dat daarom niet op eigen houtje kan doen. Om de duidelijkheid te ver groten, komen er voor de bussen speciale busverkeerslichten. Nu hangen boven en naast de busba nen nog de 'gewone' verkeerslich ten. Die busverkeerslichten zijn be steld. Wanneer ze in Middelburg arriveren, is nog niet bekend. ZIERIKZEE - In Ooltgensplaat gaat vanavond om 19.00 uur de 23-ste editie van de Omloop van Goe- ree-Overflakkee van start. Onder De bijna 900 lopers zijn elf inwo ners van Schouwen-Duiveland. „En dat worden er vanavond bij de start nog wel meer", zegt secre taris Nely Kievit van het Omloop- bestuur. De Omloop is een 24-uursloop waarbij 110 kilometer moet worden afgelegd. Deelne mers kunnen ook voor een Kenne- dymars (80 kilometer in 20 uur) kiezen. Langs het traject staan van avond, vannacht en morgen zo'n tienduizend mensen. Straattheater en muziek zorgen voor sfeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46