Rabo: idee Wientjes top economie 113 Gang naar pomp daalt sterker dan ooit Beweging verraadt de pincode Toiletmotor Opnieuw meer zonnepanelen geplaatst vrijdag 24 augustus 2012 Bank voelt veel voor overname van hypotheken door pensioenfondsen Hypotheken veel interessanter voor fondsen dan andere be leggingen, zegt bank. Nederlandse banken hebben dan de ruimte meer krediet te verstrekken aan bedrijfsleven. VNO-NCW-voorzitter lanceer de 'Oranje-oplossing'. door Jan Trommelen UTRECHT - Rabobank gaat snel om de tafel met grote Nederlandse pensioenfondsen om te kijken of die hypotheken willen overne men. „Ook de pensioenfondsen profiteren daarvan. Onze mensen hebben er uitgebreid op gestu deerd en aan gerekend", aldus Piet Moerland, bestuursvoorzitter van Rabo. Volgens de bank brengen de vast- rentende langetermijnbeleggingen van de fondsen nu nauwelijks iets op. Nederlandse hypotheken zou den een stuk interessanter zijn. VNO-NCW voorzitter Bernard Wientjes lanceerde begin deze week het voorstel voor de 'Oran je-oplossing'. Simpel gezegd: als pensioenfondsen hypotheken op kopen dan hebben de banken weer de ruimte om krediet te ver strekken aan het bedrijfsleven en dat helpt de economie. Door het goede pensioenstelsel staat er relatief weinig spaargeld bij Nederlandse banken. Te weinig om alle hypotheken van te ver schaffen. Daardoor moeten de ban ken 300 miljard euro uit het bui tenland aantrekken. „Landen moeten steeds meer zelf- redzaam zijn in deze financiële cri sis. Het helpt als de pensioenfond sen hun geld deels in eigen land steken", aldus Moerland. Meteen stelt hij gerust: „Natuurlijk moe ten de fondsen daar geheel vrij in zijn, dus stel alstublieft geen beleg- gingsdwang in." Pensioenfondsen zijn altijd huive rig om door de overheid gebruikt te worden als 'pinautomaat'. De af gelopen decennia investeren ze veel in het buitenland op zoek naar het hoogste rendement. Reikhalzend kijkt de bank uit naar de komende regeringsverklaring. Alleen een totale herziening van de hypotheekrenteaftrek en duide lijkheid daarover kan de woning markt weer in beweging krijgen zegt Moerland. „Gelukkig staat in veel verkiezingsprogramma's dat de aflossingsvrije hypotheek moet verdwijnen. Het is gezonder als we weer gaan aflossen. En wat mij be treft geldt dat voor alle hypothe ken, niet alleen voor nieuwe geval len." Moerland zegt in principe be reid te zijn om aflossingsvrije hy potheken gratis om te zetten in een andere hypotheekvorm. De bank moest in de eerste helft van het jaar 1,1 miljard afschrijven op slechte kredieten, bijna een half miljard meer dan een jaar eer der. Vooral daardoor daalde de net towinst met bijna een derde tot 1,3 miljard euro. Over de rest van het jaar is Rabo bank somber. De economie in Ne derland, die tot dusver dit jaar nog mondjesmaat groeide, komt tot stilstand. Ook de export, die tot nu toe de economie draaiende hield, hapert. De vooruitzichten op herstel zijn bovendien fragiel, aldus Moerland. zie onze website:economie Een interview met topman Piet Moerland van de Rabobank EINDHOVEN - Criminelen kunnen door handbewegingen te volgen soms simpel nagaan wat de pinco de is. Dat zeggen twee studentes van de Technische Universiteit Eindhoven. Er zijn 292 onveilige, gemakkelijk te herkennen pinco des, hebben zij vastgesteld. Wie bijvoorbeeld zonder afscher ming de vinger alleen van boven naar beneden over de toetsen laat gaan is een gemakkelijk slachtof fer. Dat moet 2580 zijn, de enige mogelijk code op de enige viercijfe- rige verticale lijn op het bord. Andere patronen zijn ook gemak kelijk te volgen. Als een pasdief ze herkent en toepast mag hij drie po gingen ondernemen, voordat de pas geblokkeerd wordt. In 292 ge vallen is het dan altijd raak. Studentes Anne Eggels en Aukje Boef legden verband tussen alle bijna 10.000 mogelijke pincodes en alle mogelijke bewegingen van de hand. Ze lieten een computer analyseren welke beweging bij wel ke codes horen. Daarna hebben ze daar de gemakkelijk te volgen handbewegingen uitgezeefd. De 292 codes die ze als onveilig aan merken, vormen bijna 3 procent van de mogelijkheden. Zoveel mo gelijk handbewegingen (zoals bij 1959) is veilig. Er zijn zo bezien 105 codes die behoorlijk veilig zijn. TOKIO - Mocht Akiko Matsuyama plots aandrang krijgen, dan zit ze. alvast op de.goede plek. De werkneemster van de Japanse fabrikant TOTO presenteer de gisteren een toiletmotor. De driewieler is een pr-stunt en wordt aangedreven door biogassen, overigens niet van de berijder. foto AP DEN HAAG - Vorig jaar zijn er op nieuw meer zonnepanelen in Ne derland geplaatst Er is 40 mega watt aan panelen bijgekomen. Dit is twee keer zoveel als het jaar er voor. Het aandeel van zonne- stroom binnen het totale energie verbruik is nog altijd zeer beperkt. Het komt neer op een kleine 0,1 procent van het totale elektriciteits verbruik. Het Agentschap NL heeft inmiddels bijna 20.000 subsi dieaanvragen voor zonnepanelen binnen. De verzoeken zijn bij el kaar goed voor 11,3 miljoen euro aan subsidie. Daarmee lijkt ruim de helft van de subsidieregeling voor particulieren dit jaar benut. Zonnepanelen door Hans Gertsen DEN HAAG - De ruim 4000 Neder landse benzinestations hebben in de eerste vijf maanden van dit jaar 2,5 procent minder brandstof (ben zine, diesel en autogas) verkocht dan een jaar geleden, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat komt door een combinatie van de slech te economische situatie, de hoge brandstofprijs en de groei van het aantal zuinige auto's. Volgens directeur Erik de Vries van Nove, de brancheorganisatie' van onafhankelijke ondernemers in de energiesector, is zo'n forse da ling over zo'n lange periode onge kend. „We hebben wel eens eerder een kleine daling gezien van maand op maand, maar nog niet eerder zo'n forse daling over een periode van vijf maanden." Shell zegt niet te kunnen bevesti- gen dat de afzet van brandstoffen met 2,5 procent is gedaald, omdat het om 'commercieel gevoelige in formatie' gaat. Maar dat met name recreatieve automobilisten de auto wat vaker laten staan als de brand stofprijzen hoog zijn, is volgens een woordvoerder een feit. De brandstofprijzen zijn de afgelo pen maanden fors gestegen door een combinatie van factoren. Een van de belangrijkste oorzaken is de zwakke positie van de euro ten opzichte van de dollar, de valuta waarin de prijs van een vat olie in ternationaal wordt gemeten. Daar naast jagen ook de spanningen in het Midden-Oosten en de lagere olievoorraden in de VS de prijzen op. Diesel bereikte eerder deze week een prijs van 1,529 per liter, een absoluut record. De advies prijs voor euro 95-benzine blijft met 1,869 euro per liter nog net een paar cent onder het histori sche record van 1,886 uit april dit jaar. De daling van de consumptie van autobrandstoffen wordt vol gens Erik de Vries veroorzaakt door drie factoren. Door de slech te economische situatie zijn meer transportbedrijven failliet gegaan en worden er minder kilometers gemaakt in het wegvervoer. Dat leidt tot een lagere vraag naar die sel. De vraag naar benzine is ook gedaald doordat het aantal schone en relatief zuinige auto's sterk is ge groeid. Ook besluiten particulie ren, vooral als het om recreatief ge bruik gaat, vaker de auto te laten staan. Voor pomphouders zijn ho ge brandstofprijzen geen goed nieuws. Doordat ze meestal met vaste marges te maken hebben, verdienen ze minder als de omzet terugloopt. Vorig jaar is er in Nederland 40 mega watt aan zonnepanelen bijgekomen. Hierdoor nam de productie van zonne- stroom toe tot 90 miljoen kWh. 140 -i 120 - '01 '03 '05 '07 '09 '11 Totaal vermogen in megawatt (M W) Totale productie in kilowattuur (kWh) infographic CRWI bron CBS WELCOME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13