André Cats is klaar voor de start 'Ach, Michael Phelps zwemt op de 'gewone' spelen toch ook tegen vnjdag24 augustus 2012 mensen die 10 centimeter korter zijn? Wat is eerlijk?' 11 Medaille kandidaten André Cats, chef de mission Nederlandse paralympische ploeg Van de 91 Nederlandse sporters die in Londen aantreden, zijn er op voorhand minstens acht be langrijke medaillekandidaten. Maar ook paralympische sport is onvoorspelbaar. Rolstoeltennister Esther Vergeer is een boegbeeld van de Neder landse gehandicaptensport. Ze heeft al sinds 2005 geen wedstrijd meer verloren en gaat voor goud. Speerwerper Ronald Hertog wordt goede kansen toegedicht op een plak. In 2008 werd hij nog vier de maar nu heeft hij het Europees record op zijn naam staan. Hij hoopt de eerste paralympische speerwerper te worden die verder komt dan 60 meter. Rolstoeltennister Aniek van Koot doet voor het eerst mee, maar is een van de favorieten voor een me daille. Tafeltennisster Kelly van Zon kwam in 2008 terug uit Peking met brons en is volgens ingewijden favoriet^ Zwemster Lisette Teunissen is we reldrecordhoudster op de 50 me ter rugslag en derhalve favoriet op die afstand. Wielrenster (handbike) Laura de Vaan is momenteel wereldkam pioene in haar discipline. Atlete Marlou van Rhijn doet.een gooi naar de medailles in de sprint nummers. Op de 100 en 200 me ter heeft ze al het wereldrecord in handen. Boogschutter Johan Wildeboer wilde eigenlijk pas in 2016 in Rio de Janeiro zijn paralympisch de buut maken. Maar hij voldoet nu al aan de eisen van NOC*NSF en gaat 'dus' nu al mee naar Londen. kon je je afvragen waarom al die mensen in de stadions zaten, mis schien moesten ze wel, ik weet niet hoe ze dat in China doen." Maar ook in Nederland groeit de in teresse, getuige de toegenomen me dia-aandacht. Hoe is dat zo geko men? „Wat erg belangrijk is geweest, is dat de afzonderlijke Nederlandse sportbonden sinds acht jaar ook verantwoordelijk zijn voor de para lympische tak van hun sporten. Daarvoor was er één gehandicap tensportbond. Maar de bonden hebben veel meer affiniteit met de sport zelf en ook meer know-how in huis. Daar profiteren we nu van. Ze weten de sport beter over het voetlicht te brengen." Toch is er nog niet elke dag aan dacht voor gehandicaptensport in de media. „Dat begrijp ik best. Veel mensen weten niet dat veel paralympische sportersfull-time bezig zijn en dat er mondiaal heel veel landen actief zijn. Maar dat beeld wordt stap voor stap bijgesteld. Het is ook goed dat de NOS nu veertien da gen lang twee keer per dag aan dacht aan de spelen besteedt. Daar zijn wij heel gelukkig mee." Zal de media-aandacht na de spelen beklijven? „Na de spelen in Peking en Athe ne zag je een opleving, maar door het jaar heen is er nog steeds veel te winnen. Daar moeten we aan werken. Je kunt wel zuur gaan zit ten wachten tot er een journalist belt, maar daar schiet je niets mee op. Gelukkig kunnen we zelf pro-actief zijn. Sociale media als blogs, hyves, facebook en twitter bieden daar goede mogelijkheden voor. Die hadden we vroeger niet." Een terugkerende discussie rond de Paralympische Spelen is die over on gelijkheden tussen de deelnemers, die een eerlijke strijd onmogelijk zouden maken. „Ach, Michael Phelps zwemt op de 'gewone' spelen toch ook tegen mensen die 10 centimeter korter zijn? Wat is eerlijk? In de reguliere sport is er meestal alleen een ver deling tussen mannen en vrou wen, terwijl de paralympische sport vaak meer medaillecategorie ën kent die de zwaarte van de han dicaps meewegen. Dat is heel be langrijk, dat is de basis voor de sport. Maar het hoeft niet overal: rolstoeltennis kent bijvoorbeeld maar één categorie, zwemmen kent er meerdere. Maar je moet er wel mee oppassen, want als je er te veel maakt, verlaag je de waarde van een medaille. Het is een kwes tie van een goede balans vinden." Wanneer zijn de spelen geslaagd? „Als ik hier over ruim twee weken met een tevreden gevoel de deur dicht trek. Maar ik wil ook naar ob jectieve cijfers kijken: ik wil met meer medailles dan de 22 van Pe king naar huis terugkeren. Dan is onze sportieve missie geslaagd." André Cats zie onze website:buitenland Wat is CP-voetbal precies en door wie wordt het gespeeld? Roy Perkins (VS) (boven) en He Junquan (China) in Peking 2008. foto HH/eyevine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11