De droom van 'Poppa' Guttmann Chef de mission io paralympische spelen De Paralympische Spelen zijn vanaf woensdag terug in Engeland, het land waar het kort na de oorlog allemaal begon. Van de 4200 atleten komen er 91 uit Nederland. vrijdag 24 augustus 2012 door Michiel Philippart Tijdens de Eerste We reldoorlog was Ludwig Guttmann vrijwilliger in een Duits ziekenhuis voor mijnwerkers. Hij zag een jonge mijnwerker met een gebroken rug voor zijn ogen een langzame, pijnlijke dood ster ven. „Dat maakte zo veel indruk op mijn vader dat het voor altijd in zijn geheugen gegrift stond", vertelt Eva Loefïler, dochter van de in 1980 overleden Guttmann, „Uiteindelijk vormde die overle den jongen de inspiratie voor zijn latere werk in Stoke Mandeville Hospital." Daar vonden in 1948 de Stoke Mandeville Games plaats, een toer nooi handboogschieten tussen zes tien invalide Britse oorlogsvetera nen. Vier jaar later zorgde een Ne derlands team handboogschieten - het enige buitenlandse team - er voor dat het invalidentoernooi een 'internationaal' label kreeg. In i960 werd het officieel tot Paralym pische Spelen verheven. Van het oude ziekenhuis rest nog slechts een half afgebroken barak. Vlakbij het in rugletsel gespeciali seerde nieuwe ziekenhuis staat een sportwalhalla voor gehandi capten, inclusief aangepast hotel. Tennisbaan, atletiekstadion, zwem bad, sporthal en fitnesszaal zorgen voor een perfect topsportklimaat. Veel paralympische teams werken hier nu hun laatste trainingen af. De in 1899 geboren Joods-Duitse neurochirurg Ludwig Guttmann vluchtte met zijn gezin in 1939 uit nazi-Duitsland naar Engeland. Na een extra studie in Oxford kreeg hij vijfjaar later in het Stoke Man deville Hospital, 50 kilometer ten westen van Londen, de verant woording over Britse oorlogsvete ranen met ernstig rugletsel. Des tijds waren patiënten met een dwarslaesie eigenlijk ten dode op geschreven. Niet zozeer het ruglet sel, maar complicaties als nier- en blaasontstekingen en geïnfecteer de doorligwonden werden hen vaak fataal. Sport en beweging wer den dankzij Guttmann het credo. Om gehandicapten weer te laten meedoen in de maatschappij, wa ren zelfrespect, zelfdiscipline, een competitieve houding en doorzet tingsvermogen cruciaal in zijn vi sie. „In sport komt dat allemaal terug. Daarom richtte hij uiteindelijk de Stoke Mandeville Games op", zegt de invalide 74-jarige Philip Lewis, die in de jaren zestig een jaar on der behandeling van Guttmann was na een auto-ongeluk. Lewis pakte tafeltennis op en be haalde een zilveren medaille tij dens de Paralympische Spelen van 1972 in Heidelberg. „Allemaal dank zij hem. Poppa was zijn bijnaam. Die staat voor vader, want on danks zijn hoge eisen was hij zeer begaan met al zijn patiënten", be nadrukt Lewis. Volgende week woensdag draagt hij de fakkel in het Londense Bar king. „Had ik nooit durven dro men. Poppa zei bij het afscheid in Stoke Mandeville dat ik nog twin tig jaar had. In december vier ik mijn vijftigjarige jubileum als inva lide." In de jaren zeventig en tot de dood van Guttmann bestond er grote onzekerheid over het voort bestaan van het ziekenhuis door fi nanciële problemen. Drie jaar na zijn dood werd het centrum gered. „Óns ziekenhuis heeft een revalida- tie-gymzaal, bezigheidstherapie, psychologische behandeling, een operatiezaal, een opleidingscen trum en nog veel meer", somt Claire Guy trots op. Ze is hoofd re validatie van het Stoke Mandeville ziekenhuis. „Alle facetten onder één dak gebracht en ook nog een sportcentrum dichtbij. Beter kan niet." Ze vertelt over de droom van Gutt mann uit 1956, dat de Stoke Man deville Games ooit parallel aan de Olympische Spelen zouden lopen. „Hij koos toen heel bewust om zijn toernooi tegelijk met de Spe len te organiseren", zegt Guy. Sinds de Zomerspelen van Seoel in 1988 sluiten de Paralympics aan op de Olympische Spelen: in de zelfde stad, in dezelfde sporttem- pels. Guy: „Dat is hem dus gelukt. Even als het overlevingspercentage op krikken van 20 procent naar 80 procent." In de hallen hangen tientallen fo to's van Britse paralympiërs, allen behandeld in het Stoke Mandevil le Hospital. Dit jaar maken ruim dertig oud-patiënten deel uit van Team Great Britain. Dankzij de Poppa Guttmann Stich ting is er recent naast een stand beeld ook een buste van de 'vader' van de Paralympische Spelen ge maakt. Het zal vanaf nu meereizen naar de steden die de spelen onder dak bieden. foto GPD De 91 Nederlandse atleten arriveren vanaf vandaag in Londen, maar chef de mission André Cats is als kwartiermaker al een week in het Paralympisch Park aan het werk. door Joep Trommelen Met ongekend enthou siasme brengt chef de mission van de Neder landse ploeg André Cats de laatste tijd de paralympi sche sport onder de aandacht. Hij is sinds een kleine week in het tot Paralympisch Park omgetoverde Olympisch dorp in Londen om de komst van de 91 atleten voor te be reiden. Die druppelen vanaf van daag binnen. Hoe is het nu met uw enthousiasme? „Haha, ik ben nog steeds enthou siast hoor! Het is hier uitstekend toeven. In het dorp is het welis waar niet zo druk als bij de Olym pische Spelen, de bezetting is schat ik 60 procent, maar het is een hele mooie wijk, waar het straks als we weg zijn voor de Lon- denaren goed wonen zal zijn." Bijna alle 2,4 miljoen kaarten voor de wedstrijden zijn verkocht. Wordt de paralympische sport eindelijk se rieus genomen? „Dë belangstelling groeit gestaag. Maar in Groot-Brittannië is de aan dacht altijd al groot geweest. Maar ik verklaar de enorme belangstel- ling van nu ook uit het grote suc ces van de reguliere Olympische Spelen. Veel mensen die daar geen kaarten meer voor konden krijgen, komen nu naar de Paralympics. En Londen is natuurlijk een fantas tische stad om als supporter naar toe te gaan. Maar je kunt deze spe len moeilijk vergelijken met die van Peking vier jaar terug. Toen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10