'De kerk sluit haar deurenen nu? 'Actiegroep' zeeland j 19 Expositie als start van nieuw begin Sluis probeert jongeren naar stembus te krijgen Zeeuws-Vlaams kampioenschap feedervissen op het Kanaal Rotary zoekt jongeren voor gratis studiereis Foto-expo reist door streek donderdag 23 augustus 2012 Het is lang stil geweest rond de sluiting van de Maria Hemelvaartskerk in Sas van Gent. Die stilte is verbroken. Een 'actiegroep' is opgestaan op initia tief van oud-huisarts Frank Puylaert die de kerk als gebouw wil behouden. De Maria Hemelvaartskerk in Sas van Gent mag 1 januari aan de eredienst worden onttrok ken, het gebouw moet wel blij ven bestaan. Een groep Sassena- ren zet zich daarvoor in. In het weekend van Monumentendag, 7-9 september, treden ze naar buiten met een expositie met de veelzeggende titel: 'De kerk sluit haar deuren...en nu?' door Harmen van der Werf Het gaat Miel Erpe linck aan het hart, natuurlijk. Hij is 29 jaar pastoor geweest in Sas van Gent. De Maria Hemelvaartskerk is zijn do mein. TXvee jaar geleden trad Erpe- linck terug als pastoor, al gaat hij - bij gebrek aan priesters - nog gere geld voor in diensten. „Onze kerk heeft vierhonderd zitplaatsen en", weet hij uit ervaring, „de enige weekenddienst trekt nog maxi maal veertig mensen." Dit nuchtere feit - zo brengt Erpe- linck het ook - en de slechte onder- houdsstaat van de kerk in Sas van Gent nopen tot ingrijpen, onder kent de oud-pastoor. „Het is finan cieel niet meer op te brengen." Het bestuur van de Elisabethparo- chie heeft volgens hem dan ook te recht knopen doorgehakt. Rooms- katholieke inwoners van Sas van Gent en uit andere plaatsen aan de westkant van het Kanaal Gent- Terneuzen moeten straks ter kerke in Philippine. De kerk daar is van na de Tweede Wereldoorlog en in betere staat. Openlijk verzet is er niet geweest in Sas van Gent tegen sluiting van de beeldbepalende rooms-katholie- ke kerk, zoals wel in Westdorpe. Maar dat wil niet zeggen dat Sas- senaren niet hechten aan hun beeldbepalende gebedshuis. Zeker wel. Frank Puylaert, oud-huisarts en oprichter van de zeer actieve Heemkundige Kring Sas van Gent, heeft het initiatief genomen voor actie, waarop een groep met onder anderen Erpelinck snel de slag is gegaan. Veel tijd is er immers niet meer te verliezen. De 'actiegroep' hecht aan behoud van het kerkgebouw. Niet alleen vanwege de religieuze waarde, maar vooral ook vanwege de histo- 'Verkoop a één euro ligt het meest voor de hand' rische. De beroemde architect Jo seph Cuypers (1861-1949) tekende in 1891 voor het ontwerp dat wat betreft constructie voor die tijd re volutionair was. De Sasse kerk is de eerste in Nederland met een plafondgewelf van gewapend be ton. Het in Sas van Gent gevestig de bedrijf Picha-Stevens, met wor tels in België, tekende ervoor. Het heeft de kerk later de status van rijksmonument opgeleverd. Die erkenning levert zeven tig procent subsidie op bij restauratiewerkzaamhe den, maar de rest moet dan nog wel door de eigenaar worden opge hoest. „Aan de kerk is voor ander half miljoen euro achterstallig on derhoud. De eigenaar moet dus 450.000 euro moet zien te vin den", rekent Erpelinck. Hij vindt dat de overheid het aan zichzelf verplicht is desnoods meer bij te dragen. Verkoop a één euro is vol gens hem de meest voor de hand liggende optie. De vraag is echter wat iemand met zo'n enorm ge bouw kan beginnen. Erpelinck hoopt dat de expositie in de kerk van 7 tot en met 9 september daar op een eerste antwoord oplevert. „Anders wacht helaas de sloopha- Zowel letterlijk als figuur lijk vertegenwoordigt de rooms-katholieke kerk in Sas van Gent een rijk dom die niet in geld is uit te druk ken. Op de expositie van vrijdag 7 tot en met zondag 9 september, tij dens het Monumentenweekend, wordt dit aan het grote publiek ge toond. Jan Vinke van communica tiebureau Recht door Zee en kun stenaar Jan Kegels hebben er als professionals hun schouders on der gezet, met vrijwilligers van het 'actiecomité' voor behoud van het kerkgebouw. De kerk, gebouwd in i89i-'92, is al een bezienswaardigheid op zich, met het eerste betongewelf in een Nederlandse kerk. De expositie brengt het rijke verleden in beeld met kunsthistorische voorwerpen, beelden, schilderijen, oude docu menten en liturgische gewaden. Organisten bespelen het veelgepre zen Pels-orgel. Wethouder Jaap Bos opent vrijdag 7 september om 14.00 uur de expo sitie. Openingstijden zijn: vrijdag 7 september, 14.00-17.00 uur en 18.30-21.00 uur; zaterdag 8 septem ber, 10.00-17.00 uur; en zondag 9 september, 13.00-17.00 uur. TERNEUZEN Buurtbemiddeling op zoek naar vrijwilligers Het team Buurtbemiddeling Ter- neuzen heeft in zijn vijfjarig be staan honderden buren geholpen om de relatie te verbeteren en pro blemen samen op te lossen. Het team bestaat uit twintig vrij willigers, maar kan nog meer buurtbemiddelaars gebruiken. Geïnteresseerden kunnen daarom contact opnemen via tel 06-20260665 of buurtbemid- deling@terneuzen.nl. AXEL General Armygreen stelt terrein open De General Armygreen Founda tion stelt vrijdag en zaterdag zijn terrein aan de Finlandweg nabij Axel open. Bezoekers mogen het materieel, de kampementen en leefomstandighe den uit vervlogen tijden bekijken. De Nationale Reserve laat ook zien hoe het er nu aan toegaat. De veld keuken draait om de inwendige mens te versterken. Vrijdag van 18 tot 22.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur. HENGSTDIJK Kermis en koers in en rond Hengstdijk Hengstdijk viert van zaterdag tot en met maandag kermis. Het wie- Iercomité speelt zaterdag vanaf 12.00 uur op het feest in met de wielerwedstrijd 'Rondje Putting'. In café 't Jagershuis is er zondag en maandag een schieting, gaaibol- wedstrijd en live-muziek. Zondag om 14.00 uur is de start van de Del ta Dikke Bandenrace. WALSOORDEN Walsoordense Feesten beleven 30e editie De Walsoordense feesten brengen vrijdag 31 augustus en zaterdag 1 september vermaak voor jong en oud. Vrijdagavond laten de kinde ren om 19.30 uur ballonnen op. Hierna volgt in de feesttent aan de Westerscheldedijk een bonte avond met een optreden van Roy M. Zaterdag vermeldt het program ma een rommelmarkt, schieting, fietstocht, gaaibolwedstrijd, spelle tjescircuit en optreden van Splitt. CADZAND Laatste markt bij molen van Cadzand De stichtingen Molenbehoud West-Zeeuws-Vlaanderen en Cad zand Cultureel houden zaterdag voor de laatste keer dit zomersei zoen een streekproductenmarkt bij de molen van Cadzand. Van 10.30 tot 16.30 uur kunnen be zoekers kennismaken met specifie ke producten uit de streek. Proe ven is toegestaan. Op de streekpro ductenmarkt speelt een draaiorgel en ook de molen is open voor be zichtiging. OOSTBURG The New Romance op podium van The Lane Bluesclub The Lane haalt op vrij dag 31 augustus The New Romance naar Oostburg. Dany Lademacher (ex- Wild Romance), Ben Crabbé (De Kreuners) en zanger Ernst Löw brengen een hommage aan Herman Brood. The Lane had het gezelschap al eens eerder op zijn podium. Aanvang: 21.30 uur. Entree 10 euro. TERNEUZEN - Aan het Kanaal van Gent naar Terneuzen wordt op za terdag 1 september het open Zeeuws-Vlaams feeder kampioen schap 2012 gevist. Tijdens een zes uur durende wed strijd, van 10.00 tot 16.00 uur, gaan de sportvissers uitmaken wie het beste uit de voeten kan met de fee- derhengel. Bij het feedervissen wordt gevist met een voerkorf die samen met het aas op enkele tien tallen meters uit de kant wordt ge gooid. Er wordt gevist aan het parcours bij de brug van Sas van Gent. Ben van den Bos van de organise rende hengelsportvereniging ONI uit Terneuzen mikt voor de twee de editie van het feederkampioen- schap op zo'n 60 tot 80 deelne mers. Deelnemers kunnen zich tot dins dag 28 augustus inschrijven bij Van den Bos via commissaris@ oni-temeuzen.nl. De kosten voor deelname bedra gen tien euro. door Raymond de Frel SLUIS - De gemeente Sluis pro beert West-Zeeuws-Vlaamse jonge ren aan te sporen om op 12 sep tember tijdens de landelijke verkie zingen de gang naar de stembus te maken. Daarom ontvangen ongeveer dui zend jongeren tussen de 18 en 24 jaar deze week een brief, waarin wordt gevraagd om hun stem niet onbenut te laten. In de oproep wordt uitgelegd hoe er kan wor den gestemd en waarom stemmen volgens de gemeente Sluis zo be langrijk is. Bij de brief krijgen ze ook een spe ciale verkiezingskrant. Om jonge ren nog meer te motiveren hun stem uit te brengen, onderneemt ook Stichting Welzijn West- Zeeuws-Vlaanderen actie. Zij ge bruikt onder meer het sociale me- diakanaal Facebook om jeugdigen te bereiken. Op de Facebookpagina van scholie rencentrum Time Out wordt elke dag een een politieke partij belicht en gaan politici samen met de op bouwwerker en jongerenwerkers in gesprek met jongeren. De jonge ren worden opgeroepen om op 12 september om 19.30 uur bij Time Out te verzamelen en vervolgens samen te gaan stemmen. TERNEUZEN - De Rotary zoekt kan didaten tussen de 25 en 35 jaar die op studiereis willen naar New South Wales in Australië. Het gaat om een uitwisselingsprogramma voor jonge professionals met mini maal twee jaar werkervaring uit Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland-Zuid. Ze verblijven tussen 24 maart en 25 april 2013 bij gastgezinnen. De Rotary be taalt de internationale reiskosten. Info via www.rotary.nl/d1610. Solli citatieformulieren zijn verkrijg baar bij W. Malcontent, e-mail: willemmalcontent@online.nl, tele foon 06 - 5323 5713. Aanmelden moet voor 1 oktober. TERNEUZEN - Amper een maand geleden stapten 38 hobbyfotografen in een cabriobus, die John Smael van Zorgsaam had gecharterd. Ze toerden door Zeeuws-Vlaanderen en stopten op idyllische plekjes. De 32 beste fo to's zijn nu afgedrukt op doek en reizen als expositie langs verschillende zorgcentra. Gisteren mocht wethouder Co van Schaik samen met bewoon ster José de Wit de expositie openen in de tuin van Bachten Dieke in Ter neuzen. Over twee weken verkast de stellage naar De Blauwe Hoeve in Hulst en later naar De Stelle in Oostburg. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63