zeeland j 19 de ontwerper Gipon wilde 'een echte volksboot' Mineermot blijft in kastanjebladeren graven donderdag 23 augustus 2012 GOES Henk van Putten op toreninstrument Henk van Putten, bekend als beiaar dier van Spijkenisse, Lier, Middel burg en Vlissingen, geeft vandaag een carillonconcert in Goes. Van 19.30 tot 20.30 uur bespeelt hij het carillon op de Grote Kerk met werk van onder anderen Bach. Het concert is in een groot deel van de binnenstad te horen, maar het bes te op het Kerkplein. HEINKENSZAND Eerste avondmarkt van dit jaar De winkeliersvereniging van Hein- kenszand houdt voor het eerst een avondmarkt. De winkels zijn vrij dag tussen 16.00 en 23.00 uur geo pend en de Dorpsstraat zal gevuld zijn met kramen. Er zijn verschil lende muzikale optredens ver spreid over de avondmarkt. Horeca gelegenheden breiden hun terras sen uit voor meer capaciteit. WESTENSCHOUWEN Wandelen met AWN en heemkundige kring De Heemkundige Kring de Bevelan- den gaat in samenwerking met de archeologische werkgroep Zeeland wandelen in de Meeuweduinen op de Kop van Schouwen. Frans Beek man doceert onderweg over de geo logie en de archeologie van het ge bied. Aanmelden is noodzakelijk bij Dicky de Koning: 06-28615255 of Frans Dees: 0113-371451. 'S-HEER ABTSKERKE Starfish treedt op bij twaalfde trekkertrek Zaterdag 25 augustus wordt op een perceel grond aan de Kloetingse- weg in 's-Heer Abtskerke voor de twaalfde keer een trekkertrek-wed- strijd gehouden. De ingeschreven trekkers trekken om het hardst in verschillende categorieën. Er wor den meer dan 2000 bezoekers ver wacht. Het trekken begint om 13 uur en er zijn ook traptrekker- en skelterraces, 's Avonds is het feest met een optreden van Starfish. KRUININGEN Stellen kunnen zelf trouwdatum prikken Stellen met trouwplannen in de ge meente Reimerswaal kunnen voortaan zelf een tijdstip en een dag reserveren waarop ze in het hu welijk willen treden. Dat kan op de website van de gemeente Reimers waal. Trouwlustigen kunnen met een zien of er anderen met trouw plannen zijn op die dag. Stellen kunnen ervoor kiezen om hun naam in de agenda op te laten ne men. www.reimerswaal.nl THOLEN Afrit Tholen vanaf A4 zaterdagnacht dicht De afrit richting Tholen vanaf de A4 is in de nacht van vrijdag 31 au gustus op zaterdag 1 september dicht van 19.00 tot 6.00 uur. Ook de parallelweg bij Halsteren is dicht. Het wegdek van de afrit wordt aan gepast: de weg wordt vlakker ge maakt zodat automobilisten com fortabeler en veiliger kunnen rij den. De werkzaamheden kunnen geluidsoverlast veroorzaken. Het verkeer wordt omgeleid. 'Ik meen deze (ontwerp Simplexus, red.) zo te moeten brengen om een goed zeilend handig en veilig toerjachtje te geven, dat door een amateur vrij gemakkelijk kan worden gemaakt; zodat dit naar mijn idee een echte volksboot zal zijn' - J.K. Cipon Nico de Reiger op zijn Zilverreiger in de haven van Oranjeplaat bij Arnemuiden. foto Ruben Oreel De rups van de mineermot vreet gangen in het kastanjeblad. De boom gaat niet dood, maar wordt er beslist niet mooier op. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Veel paardenkastanjes in Goes blijven last houden van de kastanjemineemiot. De rupsen van die nachtvlinder vreten gan gen in de bladeren van wilde kas tanjes en laten op die manier al in augustus een herfstige boom ach ter. De gemeente Goes bestrijdt de mi neermot door de afgevallen blade ren zo veel mogelijk te verwijde ren. In het afgevallen blad overwin teren de beestjes, om het volgend jaar weer toe te slaan. De kastanjemineermot is afkom stig uit midden-Europa en rukt op naar het noord-westen, wellicht doordat temperaturen geleidelijk stijgèn. In België, waar langs doorgaande wegen in steden veel oude paar denkastanjes staan, is een grote kapoperatie begonnen omdat aan getaste bomen onstabiele takken kunnen krijgen. De stadsbesturen vrezen voor de veiligheid. In Goes zal het volgens een woord voerder van de gemeente niet zo ver komen. Door onderbegroeiïng kort te houden en de bladeren snel op te ruimen, kan voorkomen worden dat de bomen generaties lang worden geplaagd door de rup sen. Bovendien zit Goes met zijn neus op de bomen: zodra een tak er ongezond uitziet, komen de boomverzorgers met een zaag. Van de kastanjemineermot gaan bomen niet dood. Ze worden er al leen niet mooier op. Scheepsontwerper J.K. Gipon ontwierp de Simplexus voor een prijsvraag. Deze was in 1956 uitgeschreven door de Ko ninklijke Verbonden Nederland- sche Watersport Vereenigingen. De eisen voor het ontwerp van een 'kiel-zeiljachtje met kajuit' wa ren onder meer: 'Geschiktheid het maken van tochten op grote rivieren en andere binnenwa teren, en - bij gunstige omstandig heden - óók op de Zuiderzee' en 'Geschiktheid voor amateurbouw'. De eerste prijs was 250 gulden, de tweede 100 en de derde 50 gulden. De prijsvraag leverde zestien inzen dingen op. De beoordelingscommissie vond 'een groot percentage van de inge zonden ontwerpen beneden de maat' want 'zwak in uitwerking en details ter constructie'. Een echt winnend ontwerp-zat er vol gens de commissie niet bij en daar om werd geen eerste prijs toege kend, maar twee tweede prijzen: voor het ontwerp ]uno van E.G. van de Stadt Scheepswerf NV uit Zaandam en Zeebaby van H. Mal corps uit Nijmegen (allebei 150 gul den). De derde prijs (100 gulden) was voor het ontwerp Friesland van L. Stelwagen uit Grouw. De commissie beoordeelde het ontwerp Simplexus van J.K. Gipon hoog 'omdat het zo'n karakteris tiek scheepje toonde'. Ze 'vreesde echter dat het in zeevaardigheid te kort zou schieten'. Gipon wilde met zijn Simplexus een Nederlandse volksboot ont werpen. 'Ik meen deze zo te moe ten brengen om een goed zeilend, handig en veilig toerjachtje te ge ven, dat door een amateur vrij ge makkelijk kan worden gemaakt; zodat dit naar mijn idee een echte volksboot zal zijn'. Uiteindelijk zijn slechts enkele tientallen jacht jes model Simplexus gebouwd. bron: AJleveringen van De Water kampioen uit 1956 en 1958.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57