'Miljoenen schade door windmolensf Zeldzame vogel ligt als nueuw in het water de restaurateur 181 zeelai Ouders van leerlingen Kattendijkse Trinnety poosje dicht school willen kinderopvang in dorp voor metamorforse Stichting in gesprek met Zeeuwind donderdag 23 augustus 2012 mmsmssmsassam m^T^/missmimissspseemssm^sS'. mmmsmaxKueBess^^^ssis^s^ss! ioasm}aiimssmÊSSsBsesssi^s&m»ase^sim^ Huizen samen 12 miljoen minder waard door Rob Paardekam ANNA JACOBAPOLDER - De huizen in Anna Jacobapolder zijn samen 12 miljoen euro minder waard ge worden door de vijf grote wind molens die enkele jaren geleden bij het dorp zijn geplaat st. Dat zegt Windmolens Nee, de stich ting die nu strijdt tegen de komst van tientallen windmolens bij de Krammersluizen. De stichting zegt zich te baseren op cijfers van de gemeente zelf „Daaruit blijkt dat de gemiddelde waardedaling per woning 40.000 euro bedraagt", zegt Frank van Gennip. „We hebben driehonderd huizen, dus dan kom je op een to tale economische schade van 12 miljoen euro. En dat alleen nog maar door de vijf windmolens die er al staan. Straks komen er ook nog molens bij de Krammerslui zen, misschien wel vijftig." De stichting wil binnenkort een brief naar de gemeente sturen waarin gewag wordt gemaakt van de economische schade van 12 mil joen euro. „Wij willen wel .eens van de gemeente horen waar we dat bedrag kunnen claimen", zegt Van Gennip. Hij heeft daar zelf wel een idee over. „Bij de gemeen te natuurlijk! Zij hebben de komst van de windmolens tenslotte mo- ANNA JACOBAPOLDER - De Stich ting Windmolens Nee uit Anna Ja cobapolder weet nog niet of* ze gaat procederen tegen de komst van tientallen windmolens bij de Krammersluizen-. „We zijn in gesprek met de initia tiefnemers over compenserende maatregelen voor de inwoners van ons dorp zegt Frank van Gen nip. „Als daar een bevredigende oplossing uitkomt, zien we mis schien af van een gang naar de rechter." De stichting denkt onder 'Ik viel voor het model en de zeldzaamheid. Je moet geluk hebben dat je zoiets tegenkomt. Hij had wel twaalf jaar boven water gestaan. Dat is funest voor een houten boot' - Nico de Reiger gelijkgemaakt. Maar wij horen graag hoe de gemeente er zelf over denkt. Daar zullen ze wellicht naar de eigenaar van het windpark wijzen." Windmolens Nee heeft tevens een proefproces in gang gezet bij de rechtbank. Dat heeft te maken met het massale ozb-bezwaar dat 80 inwoners dit jaar indienden op initiatief van de stichting. Daarin stelden ze dat hun woningen min der waard zijn geworden door de vijf bestaande turbines en de wind molens die in de toekomst zullen verrijzen bij de Krammersluizen. „Een aantal mensen heeft verla ging gekregen", zegt Van Gennip. „Maar met bepaalde zaken zijn we het niet eens. De gemeente heeft alleen de mensen in het gelijk ge steld die binnen een straal van 1000 meter van de windmolens wonen, maar wij vinden dat ook huizen die verder weg liggen in waarde zijn gedaald. Daar is zelfs jurisprudentie over." De stichting is het er verder niet mee eens dat de gemeente bij het bepalen van de woningwaardes nog geen rekening houdt met de toekomstige windmolens bij de Krammersluizen. Door een proefproces te beginnen, hoopt de stichting helderheid te krijgen over deze kwesties. Nico de Reiger uit Kwadendam- me trekt deze zomer met zijn boot veel bekijks in de haven van Oranjeplaat, bij Arnemui- den. Zijn Zilverreiger is een ka juitzeiljacht model Simplexus, ontworpen door J.K. Gipon en daarvan bestaan maar enkele exemplaren. Geen één daarvan is nog zo origineel en is zo goed gerestaureerd als de Zilverreiger. Nico de Reiger werkte er in vier jaar tijd 800 uur aan. „Dit doe je alleen als je verliefd bent." door Carla van de Merbel Een leek ziet het mis schien niet, maar in het restaurant op Oranje plaat wordt regelmatig de camera getrokken als Nico de Reiger voorbij vaart. Men sen met verstand van zeilboten zien in de Zilverreiger (model Sim plexus, bouwjaar 1958) het bijzon dere ontwerp, de zeldzaamheid en de degelijke restauratie. Nico de Reiger (54) is er trots op, al zal hij dat niet zo vaak zeggen. De Reiger is houtbewerker/inter ieurbouwer van beroep en geeft les op het vmbo in Goes. Jaren ge leden zocht hij een nieuwe uitda ging in houtbewerking en vond uiteindelijk in Aalsmeer voor 400 euro zijn toen nog anonieme boot. „Ik viel voor het model en de zeld zaamheid. Je moet geluk hebben dat je zoiets tegenkomt." Alles was nog compleet, inclusief originele zeilen en tuigage. De zeil- boot was er wel slecht aan toe. „Hij had twaalf jaar boven water gestaan. Dat is funest voor een houten boot." De kajuit was nog redelijk, de mast, giek en gaffel wa ren ook nog goed, maar er zat een gat in de bodem en de zeilbak van vurenhout en het roer moesten he lemaal vernieuwd. De Reiger ging aan de slag, op het garagepad bij zijn huis in Kwaden- damme. In vier jaar tijd werkte hij 800 uur aan de restauratie van de meer aan korting op de energiere kening, gratis zonnepanelen en maatregelen om de infrastructuur in het dorp te verbeteren. Als Zeeuwind en Deltawind zich wel willende opstellen, is een compro mis mogelijk. Van Gennip geeft toe dat de over last van de toekomstige windmo lens daarmee niet wordt weggeno men. „Maar mensen die hun huis •willen verkopen, hebben dan wel een stukje compensatie gekregen voor het verlies dat ze lijden." boot, geholpen door velen die weer in andere ambachten thuis zijn. De Reiger ging er helemaal in op. „Ik ben niet zo snel verliefd, maar als ik eenmaal verliefd ben blijft het lang hangen." Het resultaat mag er dan ook zijn. Sinds een week of tien ligt de Zil verreiger (bedacht door Nico 'van wege m'n eigen achternaam en omdat een zilverreiger een zeldza me vogel is') in het water. De Rei ger wil met zijn boot ook een zichtbaar pleidooi houden voor restauratie- en ambachtswerk en voor opleidingen daarvoor. „Jonge ren voor wie een hoge opleiding niet haalbaar is, kunnen met hun handen laten zien hoe intelligent ze zijn." Het meeste werk aan de Zilverrei ger zit er nu op. Tijd om te varen dus. Nico de Reiger moet er nog wat aan wennen. „Ik ben eigenlijk niet zo'n zeiler. Ik ben een beetje bang op het water. Maar het gaat steeds beter. En ja, als je met je gro- jj te liefde op pad gaat, kun je na tuurlijk niet bang zijn." Simplexus Ontwerpjaar: 1956 Ontwerp: J.K. Gipon Spantvorm: knikspant Achtersteven: platgat Materiaal: hechthout Tuigage: gaffel L.o.a. (Lengte over alles): 6,50 me ter L.w.l. (Lengte op waterlijn): 5,50 meter Breedte: 2,20 meter Diepgang: 0,85 meter •rZeiloppervlak: 18 vierkante meter Grootzeil: 13,3 vierkante meter Fok: 4,7 vierkante meter Stormfok: 3,2 vierkante meter Waterverplaatsing: 1.480 kilogram Ballast: 375 kilogram door Luc Oggel KATTENDIJKE - In Kattendijke moet een kinderopvang komen. Alleen dan heeft basisschool De Katten- schulp toekomstperspectief. Dat zegt Jaji Tissing, dorpsbewo ner en ouder. Volgens hem zou het 'Schoorse model' ook prima in Kattendijke kunnen worden toege past. In het Kapelse dorp Schore is basisschool De Tunnel opgebloeid na de komst van een kinderdagver blijf. Volgens Tissing is 30.000 eu ro nodig voor een bso. „Commer cieel gezien is het aantrekkelijk. We proberen nu zelf geld te gene reren, maar dat duurt even." De Kattenschulp wordt met sluiting bedreigd en telt momenteel nog maar negen leerlingen. Terwijl er 49 kinderen in Kattendijke wo nen, zegt Tissing. De meeste gaan om logistieke redenen echter naar scholen in omliggende dorpen (Wemeldinge, ICloetinge) waar ook een buitenschoolse opvang is. Door alle strubbelingen met onder- wijskoepel Nobego die zich voor de zomer hebben afgespeeld, heb ben veel ouders hun kind(eren) nu alsnog van school gehaald. Ook degenen die hun nek het meest hebben uitgestoken. Tissing neemt hen niks kwalijk. „Op een gegeven moment moet je gewoon doen wat het beste voor je kind is. Maar jammer is het natuurlijk wel." Wat de Kattedijkenaar niet be grijpt, is dat er wordtgeklaagd over het verdwijnen van voorzie ningen, maar dat die mensen tege- lijktertijd geen gebruik maken van die voorzieningen. De ouders zijn een wervingsactie voor meer leer lingen begonnen, maar die heeft concreet nog niets opgeleverd. Toch heeft Tissing vertrouwen in de toekomst. „We hebben de in druk dat we gehoord worden en het niet voor niks doen." Overi gens heeft Wemeldinge nu een luxeprobleem, omdat daar 15 leer lingen zijn bijgekomen. KAPELLE - Het jongerencentrum Trinnety in Kapelle moet verande ren. Was het jeugdhonk tot op he den gericht op jongeren tot 23 jaar, het moet de jeugd van 12 tot 18 jaar worden, die in het gebouwtje aan de Vroonlandseweg een ont moetingsplaats vindt. De gemeen te Kapelle wil op die groep voortaan het accent leggen, net zo als dat in Schore en Wemeldinge gebeurt. Omdat er ook nodig fysieke veran deringen moeten plaatvinden gaat Trinnety een poosje dicht. Directe aanleiding daarvoor is dat de be heerder van het gebouwtje zich ziek heeft gemeld. De gemeente neemt de gelegenheid te baat om wat achterstallig onderhoud te doen. Zo is het keukentje helemaal niet meer van deze tijd; er komt een nieuw blokje in. Ook buiten is een opknapbeurt hard nodig. De be strating rondom het pandje ligt schots en scheef, wat nu niet be paald uitnodigt om je fiets netjes weg te zetten. Trinnety komt, als het meezit al in 2015, centraal te liggen ten opzich te van de Kapelse sportvoorzienin- gen, de sporthal en het zwembad, en de nieuwe Brede School, waar in onder meer twee scholen en de kinderopvang komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56