'Haaien in de kustwateren beschermen' Toename i8l zeeland 'N57 is niet te onveilig' Groep van oud-wielrenners bezorgt Watersnoodmuseum kranten uit '53 Mediacircus Zaterdag 25 augustus NACHTMARKT van 19.00 t/m 24.00 uur BURGH-HAAMSTEDE donderdag 23 augustus 2012 De eerste van drie dagen op haaien vissen in de kustwateren woensdag werd een waar mediacurcus. Landelij ke media legden het project op alle mogelijke manier vast. Wereldwijd zijn haai- en roggenpopulaties in aantal afgenomen. In de Nederlandse kustwateren neemt het aantal haaien en roggen toe. Er leven negen soorten haaien en acht soorten roggen. door Piet Kleemans Wie Nederlands kustwater zegt, zegt niet met een haai. Toch zwemmen er aardig wat exemplaren van deze vissoort in Noordzee en Ooster- schelde rond. Met name het aantal gevlekte gladde haaien neemt toe. Op initiatief van Sportvisserij Ne derland wordt via project Sharka- tag - vangen, taggen en terugzet ten - onderzoek gedaan naar de haaienpopulatie en de manieren om deze te beschermen tegen over- bevissing. Exacte cijfers over de haaienbevol- king in de kustwateren heeft Niels Brevé van Sportvisserij Nederland niet. Het enige dat hij weet, is dat de populatie groeit. „Het kan met kUimaatverandering te maken heb ben, maar we weten het gewoon niet", aldus Brevé. Wat voor hem wel als een paal bo ven water staat, is dat overbevis- sing een serieuze bedreiging voor de dieren vormt. „Ze belanden nogal eens als bijvangst in de net ten van vissers. Die weten niet zo goed wat ze ermee aanmoeten. Omdat haaien commercieel eigen lijk niet interessant zijn, pleiten wij ervoor dit soort bijvangst te rug te zetten. Dat gebeurt nu ge woon te weinig. Een probleem voor haaien, want de dieren worden doorgaans aar- *Haaien volgen met CPS is technisch helaas niet mogelijk. We moeten het doen met een tag' dig oud, maar produceren weinig nazaten. De kennis over de haaien en roggen in de Nederlandse kust wateren is volgens Brevé beperkt. Zelfs over basale biologische eigen schappen van de bijzondere vissen is maar weinig bekend. „Terwijl het hele mooie dieren zijn. Prach tig gestroomlijnd. Om een goed beeld te krijgen van de haaienpopulatie en de bewe ging ervan worden haaien gevan gen, voorzien van een tag - een soort oormerk - en weer terugge zet. Brevé; „Volgen met GPS is technisch helaas niet mogelijk. We moeten het doen met een tag. Dus we zijn afhankelijk van vangst en terugmelding." De dieren hebben volgens Brevé geen last van de tag. Zou ook ver velend zijn, want het kunststoffen oormerk gaat zo'n 35 jaar mee vol gens Brevé. Sportvisserij Nederland werkt bij Sharkatag samen met onder meer de Shark Alliance, een organisatie die zich in heel Europa inzet voor de bescherming van haaien. Woordvoerder Irene Kingma: „Dat gebeurt op dit moment naar ons idee gewoon te weinig." Zij is er met Brevé van overtuigd dat Shar katag bijdraagt aan een grotere be wustwording over de betekenis van deze soort in het ecosysteem van de Noordzee. Vangen, taggen en vrijlaten van haaien isa volgens Brevé een be proefd recept. In Schotland heeft het in de loop der jaren volgens hem gezorgd voor een betere be- schemring van haaien en roggen. Voor Nederland is het concept nieuw, vorig jaar werden 174 haaien getagd en eerder dit jaar kregne 250 haaien een 'oormerk.' in de vin. Het is de bedoeling dat in totaal 1000 haaien gevangen, ge tagd en weer vrijgelaten worden. In de Nederlandse kustwateren ko men negen soorten haaien en acht soorten roggen rond. Sharkatag is gespreid over vier da gen. Vandaag en morgen gaan op nieuw sportvissers het water op om haaien te vangen. door Melita Lanting OUDDORP - Op de N57 op Goe- ree-Overflakkee gebeuren niet 'dis proportioneel meer ongevallen' dan op vergelijkbare andere wegen in Zuid-Holland. Dat schrijft mi nister Melanie Schultz van Haegen in antwoord op vragen van de Ka merfractie van D66. Magda Bernd- sen (D66) had Kamervragen ge steld om meer inzicht te krijgen in de ongevalscijfers op de Goereese wegen. Een helder overzicht is niet voorhanden, blijkt uit het ant woord van de minister omdat de 'kwaliteit van registratie sinds 2010 sterk is verminderd'. De minister wijst op concrete plannen om de N57 op Goeree veiliger te maken. Bij Ouddorp komen twee roton des en een bocht wordt veiliger. door Joeri Wisse OUWERKERK - Het Watersnoodmu- seum in Ouwerkerk is deze week verrast met een twintigtal exem plaren van de Friese Koerier waar in uitgebreid wordt bericht over de gevolgen van de watersnood ramp in Zuidwest-Nederland. De kranten uit 1953 zijn dinsdag middag gebracht door een ploeg van twintig oud-wielrenners, waar onder Henk de Jong uit Goes. „Ik woon al vijftig jaar in Zeeland, maar oorspronkelijk ben ik Fries. Daar heb ik dus ook nog familie wonen. Een nicht van me had de kranten uit die periode bewaard en aan mij gegeven, omdat ik in Zeeland woon", vertelt De Jong. Sinds hij de kranten in zijn bezit had, speelde hij met het plan om het stapeltje Friese Koeriers aan het Watersnoodmuseum te done ren. Dat voornemen werd in de praktijk gebracht nadat Kees Bal opperde om een rit door Zeeland te combineren met een bezoek aan het museum. „Kees is be vriend met Hans Simons, die voor zitter is van het Watersnoodmu seum. Er is natuurlijk niks mooiers dan die kranten op zo'n moment te geven", vindt De Jong. De 65-jarige Goesenaar is samen met Jan Janssen de drijvende kracht achter de twintig man tel lende 'Tacx Wielervrienden'. „Al zo'n tien jaar maken we tussen maart en september elke maand er gens in het land een rit van hon derd kilometer, waarbij één van de leden de club thuis ontvangt. On derweg doen we altijd een bijzon dere bestemming aan, zoals dit keer het Watersnoodmuseurri." De groep bestaat naast De Jong, Bal en Janssen uit bekende namen als Piet van Katwijk, Harm Otten- bros, Frits Pirard en de Belg Ludo Delcroix. De renners waren vol gens het museum zo onder de in druk, dat ze beloofden later nog eens terug te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50