'Gemeenteraadsleden geven te snel op' zeeland 13 App van Zeeuwse scholieren is een hit Scheiden wonen en zorg kost geld commentaar Stoelendans Fons Roctus donderdag 23 augustus 2012 Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Steeds meer gemeente raadsleden stoppen tus sentijds. Sinds de ver kiezingen stapte in Zee land al ruim elf procent op. Met Schouwen-Duiveland als uit schieter. Eenderde van die raad is al gewisseld. Deze stoelen dans is slecht voor de continuï teit van het bestuur en slecht voor het vertrouwen van de kie zer, die immers een mandaat gaf voor vier jaar. Veel vertrekkers geven aan dat ze het te druk hebben met het fladswerk. Dat is geen goed ex cuus. Want iedereen weet dat je nogal wat tijd moet investe ren om goed in de politiek mee te draaien. Zeker in een kleine fractie heeft een raadslid veel werk te doen. Vreemd genoeg krijgen de leden van de beschei den fracties in kleine gemeen ten een veel lagere vergoeding dan hun collega's in grote ge meenten. Het harmoniseren van de vergoedingen lijkt een goede eerste stap om de leeg loop af te remmen. Verder draait het vooral om be trokkenheid. Die leun je niet ko pen. Dus daar zal de kiezer scherper op moeten selecteren. GOES - Een zelfontworpen gratis app van scholieren Stefan Slabbe- koorn uit Kapelle en Tom Freijsen uit Kloetinge (beiden 17) is een hit onder gebruikers van iPhone, iPod en iPad. Het spelletje Nederlogo is in één week tijd zestigduizend keer gedownload. Wie het spelletje speelt, wordt uit gedaagd om zo veel mogelijk lo go's van bedrijven en instellingen te raden. „Als je het niet in één keer weet, kun je een hint krij gen", legt Stefan uit. „Je kunt je scores op Twitter vergelijken met die van je vrienden." De twee vwo-leerlingen van het Ostrea Lyceum in Goes hebben de app in de zomervakantie ontwik keld. „Het spelletje bestaat al in Amerika: wij hebben er een Neder landse versie van gemaakt. Het was een leuke bezigheid op regen achtige dagen", zegt Stefan. Samen met Tom heeft hij een bedrijf dat websites bouwt. „We zijn twee we ken aan de app bezig geweest." Ste fan is hoogst verbaasd dat het spel letje zo populair is. „Afgelopen weekend werd het ineens tiendui zend keer per dag gedownload! We staan nu in de top drie van gra tis apps", zegt hij trots. De twee zijn ondertussen hard aan het werk om een nieuwe versie van het spel met meer levels te maken. Bekijk de video op www.pzc.nl door Frank Balkenende Politiek verslaafd was hij. Daarom hield hij het 42 jaar vol als lokaal bestuur der, waarvan vier jaar (1998 tot 2002) als wethouder van de partij Algemeen Belang in de toenmalige gemeente Hontenisse. Die fuseerde in 2003 met de ge meente Hulst. Voor de inmiddels 76-jarige Fons Roctus uit Klooster- zande was toen de lol er wel af Het raadslid voor Algemeen Be lang Groot Hulst zwaaide per 1 april - en dat is geen grap - dit jaar af Roctus: „Ik vond dat ik na ruim veertig jaar plaats moest maken voor de jeugd. Ik moet ook zeggen dat ik aan het raadswerk in de nieuwe gemeente Hulst weinig ple zier meer beleefde. Er is te weinig saamhorigheid. Als oppositiepartij trek je steeds aan het kortste eind. Het is altijd twaalf stemmen van de collegepartijen tegen elf stem men van de oppositie. Het is dicht getimmerd." „Er wordt ook nauwelijks gela chen in de Hulster gemeenteraad", bromt Roctus. Waarmee hij maar wil zeggen dat je in zo'n grimmige politieke arena je niet voor de leut op het pluche gaat zitten. Natuurlijk moet je je als raadslid door dikke papierstapels worste len. De materie wordt ook steeds complexer. Daar moet je zin in hebben. En als je een drukke baan hebt, kan het raadslidmaatschap een wissel op je (gezins)leven trek ken. „Toch vind ik dat raadsleden het nogal eens te snel opgeven", vindt Roctus. „Ik zeg altijd: 'waar een wil is, is een weg'. Als je er voor hebt gekozen, moet je het ook een tijdje volhouden. Ik mis bij raadsleden soms echte interes se in het wel en wee van burgers. Betrokkenheid is een belangrijke drijfveer in de politiek." Bij hemzelf erodeerde die be trokkenheid na de herinde ling. Roctus, die gekscherend wel eens de ongekroonde koning van Hontenisse wordt genoemd, wijt dat aan de schaalvergroting. „Ik denk dat de samenvoeging van gemeenten ertoe leidt dat steeds minder politici zich werkelijk be trokken voelen bij de bevolking van de verschillende kernen. Het wordt de ver-van-je-bed-show. Kijk, ik was totaal vergroeid met Hontenisse. Ik had een eigen on derneming, maar je raadswerk, waar je toch tien tot twaalf uur per week mee bezig bent, deed je er met liefde naast. Die liefde zie je niet meer zo vaak. Ze is mis schien ook moeilijker op te bren gen in een grote gemeente. Ik denk dat de politiek moet probe ren de band met de kernen te ver stevigen. Misschien krijg je zo van zelf ook meer en goede kandida ten voor de raad." Roctus tekent er bij aan dat het voor. kleine fracties, en zeker voor een éénmansfractie, aanpoten is. Hij snapt dat het voor die solisten te veel kan worden. Aan de raads werkvergoeding kan de uittocht in Zeeland zeker niet liggen, vindt hij. „Welnee joh, de vergoeding is prima. Ze worden met goud be- legd." zo'n instelling. Wie na 1 januari 2013 een beroep moet doen op ver pleging en verzorging, geestelijke gezondheidszorg of verstandelijke gehandicaptenzorg, moet een be hoorlijk zware 'indicatie' hebben om nog in aanmerking te komen voor intramurale zorg. Wonen en zorg worden uit elkaar getrokken. Inwoners van woon zorginstellingen betalen riu één be drag voor wonen en zorg. Wie na 2013 in zo'n instelling komt, moet apart voor zorg en voor wonen be talen. Er is echter alleen recht op huursubsidie als men een eigen voordeur heeft. In instellingen is dit vaak niet het geval. De instellingen moeten zich erop voorbereiden dat door-de strenge re criteria voor toelating de groep met een zware zorgbehoefte flink groeit. Zeeuwse zorgaanbieders la ten weten te vrezen voor overcapa citeit eti exploitatieproblemen. Ge meenten zullen meer geld moeten uittrekken voor ondersteuning via de WMO, laat Scoop weten. NAZOMER Optredens, concerten en ander nieuws over Zeeland Nazomerfestival op www.pzc.nl/nazomerfestival STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl MIDDELBURG - Duizenden Zeeuw en zullen de komende jaren de du pe worden van veranderingen in de langdurige zorg (AWBZ). Daar voor waarschuwt Scoop. Het gaat om financiële gevolgen zoals hoge re huurlasten, maar ook om stren gere toelatingsregels voor intramu rale zorg (binnen de muren van een instelling). Wat dat laatste be treft hebben gehandicaptenorgani saties eerder laten weten, dat een deel van de doelgroep toch echt niet overeind kan blijven buiten „Raadsleden geven het nogal eens te snel op. Als je ervoor hebt gekozen, moet je het ook een tijdje volhouden. Ik mis bij raadsleden sóms echte interesse in het wel en wee van burgers. Betrokkenheid is een belangrijke drijfveer in de politiek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3