Kiezersmandaat verliest z'n glans 32 21 zeeland Fast ferry ligt er dagje uit Vrouw gewond donderdag Sentimental journey De krant 6 weken voor 18 euro! PZC bij botsing donderdag 23 augustus 2012 door Willem van Dam Zeeuwse raadsleden zijn sinds de verkiezingen van maart 2010 voortijdig vertrokken. Hotelletje geboekt, hup, de vouwfiets in de kof ferbak en wegwezen. Naar de stad waar ik bijna 65 jaar geleden werd gebo ren. Ik had het me al geruime tijd geleden voorgenomen: ik ga een sentimental journey maken langs de plekjes uit mijn jeugd. En hoe kun je dat beter doen dan op de fiets? Zo trapte ik mezelf vorige week door de straat waar ik opgroeide. De jaren '30-huizen staan er nog steeds en kijk, daar op no. 1, dat dakraam, dat was mijn kamertje. Als je even met me meeloopt, de hoek om, zie je dat balkon? Dat is de achterkant van ons huis. Zo te gen zessen, als de aardappelen gaar waren, verscheen mijn moe der op het balkon en klingelde ze luid met een koebel (souvenir uit Zwitserland) ten teken dat het op straat spelen afgelopen was en dat ik aan tafel moest verschijnen. Kom, we gaan verder, naar het landje waar we Indiaantje speel den, naar de sloot waar ik mijn eerste voorn ving. En vooruit, ik zal je mijn vroegere kleuterschool laten zien, en het badhuis waar ik elke zaterdag (opgerolde hand doek, stukje zeep en een verscho ning onder de arm) naartoe werd gestuurd - wij kenden thuis de luxe van een badkamer nog niet Maar wat een desillusies ook. Waar is het buurthuis gebleven waar ik leerde figuurzagen? Weg - ze serveren er nu drankjes en hap- jes. Waar is het veldje waar we altijd voetbalden? Dat hebben ze volge bouwd met appartementen. Waar is mijn oude mulo? Die heeft plaatsgemaakt voor een par keergarage en een grote bioscoop. Waar is de kroeg waar ik voor de eerste keer dronken werd? Daar hebben ze een deftig advocaten kantoor van gemaakt Waar is de 'beattent' waar Eksep- tion, Bintangs, en Rob Hoeke speelden? Weggewalst door de stadsvemieuwers. En waar is....? Ook allemaal ver dwenen. Hup, de vouwfiets weer in de kof ferbak en wegwezen. Terug naar Zeeland. Ik heb het me heilig voor genomen: zo'n sentimental journey maak ik nooit meer. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91.4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Wtï sllill: Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik "maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding vöor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op In Zeeland zijn nu al meer raadsleden tussentijds ge stopt dan in totaal over de hele voorgaande raadsperio de. Is er iets bijzonders aan de hand? door Marcel Modde Sommige gemeenteraads leden zijn nauwelijks weg te denken uit het pluche. Ze hebben van hun functie in het open baar bestuur bijna een levenstaak gemaakt. Maar vanzelfsprekend dat iemand een raadsperiode van vier jaar uitzit, is het niet (meer). Terwijl dat feitelijk wel de belofte is die een kandidaat-gemeente raadslid doet door zich verkiesbaar te stellen. Sinds de verkiezingen van maart 2010 zijn 32 Zeeuwse raadsleden vertrokken en heeft er één aange kondigd in september zijn functie beschikbaar te stellen. Daarnaast stapten ook een aantal wethou ders op, waardoor raadsleden weer doorschoven naar het colle ge. Die verschuivingen zijn in de inventarisatie buiten beschouwing gelaten. In oktober maakte deze krant een tussenbalans op. Toen bleek dat 21 raadsleden er voortij dig de brui aan hadden gegeven. Sindsdien zijn daar nog 11 'uitstap- pers' bijgekomen. Bij elkaar zijn dat er nu al zeven meer dan er over de gehele voorgaande raadspe riode (2006-2010). Op een totaal van 280 raadsleden in de dertien gemeenten maakt dat een percen tage van ruim 11 procent. Met name Schouwen-Duiveland en Vlissingen zien zich geconfron teerd met een stoelendans. In bei de gemeenten verdwenen respec tievelijk 7 van de 23 en 6 van de 26 raadsleden voortijdig uit het lokale bestuur. Een aantal dat voortzitter Peter Otten van de Nederlandse Vereniging van Raadsleden tussen zijn tanden doet sissen. „Dat is vrij fors!" Of Zeeland met de huidige 32 uitstappers een uitzondering vormt, durft Otten (zelf raadslid in Zeist) niet te zeggen. „Ik heb hiervan geen landelijk beeld." Maar de praktijk in de provincie is voor hem wel reden om onder de leden onderzoek te beginnen naar de algemene situatie. „Het laat on verlet dat dit een beeld is waar je je zorgen over moet maken. We moeten nog anderhalfjaar!" De redenen die de uitstappers voor vertrek geven zijn veelal de zelfde. Meestal blijkt gaande de rit dat het raadslidmaatschap een drukker bestaan meebrengt dan verwacht, wat zich lastig laat com bineren met het werk in een be drijf Ook ziekte, hoge leeftijd, de gezinssituatie of andere persoonlij www.pzc.nl Wat verdient een raadslid in Zeeland? De maximum vergoeding voor gemeenteraadsleden is landelijk vastgesteld en afhankelijk van het aantal inwoners van de gemeente: hoe meer inwoners, hoe hoger de toelage. Alle Zeeuwse gemeenten bieden hun raadsleden deze maximum vergoeding. Alleen Tholen zit iets lager. In Noord-Beveland is de vergoeding hoger, omdat de werkzaamheden in deze toeristische gemeente relatief zwaar zijn. Raadsleden ontvangen bovenop dit bedrag een maandelijkse onkostenvergoeding. De hoogte van dit bedrag is ook afhankelijk van het aantal inwoners in de gemeente. Enkele gemeenten, bijvoorbeeld Veere en Middelburg, bieden raadsleden een tegemoetkoming in de kosten van hun internetabonnement. In Vlissingen en Middelburg hebben de gemeenteraadsleden ook een iPad in gebruik. Daarnaast kunnen raadsleden in onder meer Hulst, Reimerswaal, Schouwen- Duiveland en Middelburg aanspraak maken op een bijdrage voor hun ziektekosten verzekering. Fractievoorzitters in Middelburg en Borsele ontvangen bovendien een extra maandelijkse toelage van enkele euro's per fractielid. ke omstandigheden zijn vaak ge hoorde motieven. Het Centrum voor Lokaal Bestuur (CLB) van de Par tij van de Arbeid heeft bin nen eigen gelederen een enquête uitgezet onder gestopte raadsle den. Tot de peildatum van 1 mei 2012 stapten in het hele land 102 sociaal-democraten uit het lokale bestuur. Daar zitten maar weinig Zeeuwen tussen, benadrukt lande lijk CLB-bestuurder Ernst Radius, zelf actief in de Middelburgse ge meenteraad. Ook hij. constateert de misrekening die veel collega's maken ten opzichte van de berg werk die op een raadslid afkomt. „Je gaat uit van een maandelijke raidsvergadering en wat commis sies. Maar daarnaast blijken er nog veel meer andere vergaderingen te zijn. Lokaal komen daar ook nog eens heel wat weekeinden bij. Om dat het weer verkiezingstijd is, ben ik nu elke zaterdag op pad. Dat hadden ze me zes jaar geleden niet verteld!" In de CLB-enquête geeft 13 pro cent van de respondenten aan dat ze hun raadswerk hadden voortge zet, als ze daar een hogere vergoe ding voor zouden krijgen. Radius is zelf eerder voorstander van goe de afspraken met de werkgever over een flexibele inzet. „Want de druk wordt steeds groter. En het is per slot van rekening toch vrijwilli gerswerk!" Gemeente Vergoeding* Middelburg €1.157,56 Terneuzen 1.157,56 Vlissingen 1.157,56 Goes 889,13 Hulst 889,13 Schouwen-Duiveland 889,13 Sluis 889,13 Tholen 843,40 Borsele 572,81 Reimerswaal 572,81 Veere 572,81 Kapelle 367,49 Noord-Beveland 367,49 *bmto per maand en zonder onkostenvergoedingen infographic Rolant QuiSt tekst Comelleke Blok Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal ina28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na28> ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar. PZC, Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-0139910 Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaai zorgvuldig om roei persoonsgegevens. In liet colofon trclt u nadere inforraalie aan. VLISSINGEN - Openbaar vervoerder Veolia heeft woensdag overdag noodgedwongen met slechts één schip gevaren op de veerdienst Vlissingen-Breskens. Eén van de twee fast ferries, de Willem Alexander, viel kort na acht uur 's ochtends uit door mo- torpech. Personeel van de veer dienst heeft in eerste instantie ge probeerd het probleem zelf op te lossen. Dit lukte niet, waarop een monteur van buiten is ingescha keld. Een elekrische schakeling in de motor bleek niet goed te func tioneren. Het euvel was tegen het einde van de middag verholpen, waarop de Willem Alexander om streeks kwart over vijf woensdag middag de dienstverlening kon hervatten. Veolia heeft overdag de dienstrege ling van het tweede schip, de Maxi ma, aangepast. Het bedrijf wilde zo een goede aansluiting garande ren voor reizigers die van de trein in Vlissingen kwamen of op de trein wilden stappen. POORTVLIET - Een 63-jarige vrouw uit de gemeente Tholen is woensdagochtend rond 08.30 uur gewond geraakt bij een frontale botsing. Het ongeluk gebeurde op de Post weg in Poortvliet. De automobiliste uit Tholen pas seerde een vrachtwagen en botste vervolgens frontaal op haar tegen ligger. De vrouw is met onbeken de verwondingen naar het zieken huis vervoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2