Samsom io lijsttrekkers V Als een hybride-auto heeft Diederik Samsom meerdere drijfveren: hij wil én linkse kiezers aanspreken én een grote volkspartij vormen. Hoe dan ook barst hij van energie. Maar deze verkiezingen winnen met de PvdA lijkt onmogelijk. 4 f 4 4 4 4 m donderdag 23 augustus 2012 door Laurens Kok illustratie CRW Diederik Samsom glundert. De geur van smeerolie en de las- dampen in de fabriekshal van VDL in Eindhoven brengen hem terug in de tijd dat hij zelf aan fietsen en brommers sleutelde. Ooit nam hij met een vriendje en diens vader een Citroen 2CV onder handen om er een race-Eend van te maken. Bij de eer- ste proefrit ging het mis. Een kuil in het wei land maakte een bruut einde aan uren van noeste arbeid. „Krak! Het hele onderstel brak in tweeën", lacht hij. Voor sleutelen heeft Samsom geen tijd meer, maar de liefde voor techniek is gebleven. Het is een speerpunt in de PvdA-campagne. Met de handen losjes in de zij overstelpt hij de mon teurs die een buschassis bouwen met techni sche vragen. Een oudere werknemer wil van Samsom op zijn beurt weten waarom hij niet op zijn 62e met pensioen mag. In Frankrijk is de pensioenleeftijd toch ook verlaagd door de socialisten, stelt hij. Samsom schiet onmiddel lijk in de rol van politicus. „Ik help je niet met een vroegere pensioenleeftijd. Wel kan ik wat doen voor goede omstandigheden na je pen sioen. Als we allemaal iets langer doorwerken, houden we de pensioenen op peil." Daar zit wat in, lijkt de man te denken. Samsom is, anders dan veel collega-lijsttrek kers, al bijna vijf maanden non-stop op cam pagne. Hij moet van ver komen. De achter stand in de peilingen op SP en WD is groot en wil ondanks al die bijeenkomsten in zaaltjes, uitgedeelde rozen en werkbezoeken maar niet echt slinken. Bij de PvdA denken ze dat de kiezers Samsom wat beter moeten leren kennen. En dan niet als veelvuldig winnaar van tv-quizzen of als kernfysicus die aan de tafel van Pauw en Witte- man zijn licht laat schijnen op het Fukushi- ma-drama. Nee, de méns Samsom moet over het voetlicht. De PvdA-leider laat daarom opmerkelijk veel van zichzelf zien. Zijn gezin is zichtbaar in de campagne en niet weggestopt, zoals Wouter Bos deed. Samsom zegt het belangrijk te vinden te laten zien wat hem drijft in de politiek. In zijn geval is dat zijn gezin en in het bijzonder zijn gehan dicapte dochter Benthe van 11. Ze zijn te zien in een reclamespot, die vooral op regionale tv-zenders wordt uitgezonden. Daarin zegt hij: „Met heel veel oefenen en hulp van buitenaf komt ze er wel, want ze heeft het doorzettings vermogen van een dieseltrein." De kritiek op de persoonlijke.spot laat hij van zich afglijden. Waar hij de afgelopen weken ook kwam, steeds volgde hetzelfde antwoord. „Ik wil dat de mensen in Nederland weten op wie ze stem men." Naaste medewerkers beamen dat. De keuze voor het persoonlijke spotje kwam na- VERKIEZINGEN 2012

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10