Rome is het nieuwe Napels 81 buitenland Ethiopië in vacuüm na dood van premier Breivik levenslang opgesloten Altijd korting op stipreizen.nl Op uitbarsten woensdag 22 augustus 2012 ADDIS ABEBA - De dood van de 57-jarige Ethiopische premier Me- les Zenawi, l'ijkt het invloedrijke Oost-Afrikaanse land van 85 mil joen inwoners in grote onzeker heid te storten. Zenawi overleed maandagavond laat. Hij was al twee maanden niet meer in het openbaar verschenen. De grondwet bepaalt dat vicepre- mier Hailemariam Desalegn voor lopig opvolger van Zenawi is. Hij is echter een buitenbeentje in 'poli tiek Addis' dat wordt gedomineerd door -noorderlingen, vooral de Ti- gray waar Zenawi toe behoorde en die 6 procent van de bevolking vormt. Desalegn komt uit het zui den en is protestant in het land waar de Ethiopisch-orthodoxe kerk (44 procent van de bevol king) en de islam (35 procent) de grootste en steeds feller rivaliseren de religieuze stromingen vormen. Zenawi leidde Ethiopië met harde hand na het verdrijven van dicta tor kolonel Mengistu Haile Ma riana in 1991. Hij ontpopte zich als een verlicht despoot die het land politiek en economisch radicaal heeft hervormd. Ondertussen on derdrukte hij de oppositie keihard. Zijn pro-westerse beleid leverde echter ook hulp en lof op. zie onze website:buitenland 'Ethiopië is erg autoritair, ze hebben misschien wel gelogen' 0§LQ - Anders Behring Breivik zal vrijwel zeker nooit meer zijn vrij heid herkrijgen, hoewel hij nog veroordeeld moet worden. De Noorse regering, het parlement en de koning hebben ervoor gezorgd dat de grootste massamoordenaar in de Noorse geschiedenis nooit meer vrijkomt. Breivik gaat naar het Ila-complex in Baerum bij Oslo. Of de rechter de 33-jarige Noor toerekeningsvat baar verklaart of niet, maakt niet uit. Speciale faciliteiten op het Ila-complex zijn inmiddels goedge keurd als kliniek. Is hij gezond, dan ontmoet hij er gevangenbe waarders. Is hij ontoerekeningsvat baar, dan ziet hij psychiaters en speciaal medisch personeel. De echte levenslange gevangenis straf bestaat in Noorwegen niet meer. Daarom krijgt een gezonde Breivik maximaal 21 jaar. In het ge val van dwangverpleging maakt hij iedere drie jaar kans om alsnog gezond te worden verklaard. Dat Breivik dan vrijkomt, lijkt uitgeslo ten. Als iemand na een straf nog al tijd een gevaar is, mag hij achter slot en grendel blijven. Bovendien keurde de koning een noodwet goed die regelt dat 'een patiënt voor zijn eigen veiligheid opgeslo ten kan blijven, zolang er gevaar is dat iemand hem wil aanvallen'. Vuilstort moest al in 2007 dicht De open vuilstort Malagrot- ta van de Italiaanse hoofd stad Rome is de grootste van Europa, maar datzelfde Europa eist sluiting. Een 'Na- politaanse crisis' is nabij. door onze correspondent Eelco van der Linden Het spel is over, een op lossing ontbreekt. „We hebben niet de instru menten om een ant woord te geven", zei Italië's minis ter van Milieu Corrado Clini met hët schaamrood op de kaken. De uiterste datum voor antwoord op de EU-eis van sluiting - 31 juli - is gepasseèrd, de EU stuurt nu in specteurs: vrijwel zeker zullen me- gaboetes aan de megachaos wor den toegevoegd. Vuilnis stond al tijd voor Napels, maar iedereen wist al twintig jaar dat Rome een zelfde en veel grotere tijdbom her bergt. Aan de westzijde van de stad ligt Malagrotta, een terrein van 240 hectare met een perma nente wolk van meeuwen erbo ven, waar dagelijks 5.000 ton afval wordt gestort. Twee derde daarvan is onbehandeld en dit is in strijd met de Europese en Italiaanse wet geving. Malagrotta werd in 2004 'vol' verklaard, maar mocht open blijven, niet in het minst vanwege de goede banden die eigenaar en onbetwiste afvalkoning Manlio Cerroni heeft met de politiek. Itali aanse (lokale) regeringen verschaf ten telkens weer vergunningen om te storten, ook na 2007, toen de EU eiste dat Malagrotta werd geslo ten. 'Brussel' heeft 'Rome' dus al lang in het vizier en is de typische Italiaanse aanpak zat. Steevast wor den speciale commissarissen be noemd als de politiek er een potje van heeft gemaakt, maar steevast lopen ook die commissarissen te gen dezelfde problemen op: een al les verlammend mengsel van poli tieke onwil, zakelijke belangen en angst van bewoners voor nieuwe vuilstorten en vuilverbranders. Net als in Napels is de afgelopen ja ren besloten tot de bouw van in stallaties die, zoals in de rest van de wereld, moeten helpen van af val een energiebron te maken. Het leverde vooral discussies en juridi sche procedures op. Er zijn te wei nig verbrandings- of vergassings ovens, maar vreemd genoeg wel veel installaties die aival omvor men tot brandstof voor die ovens. Een fractie van hun capaciteit wordt nu benut. Transport naar Noord-Italiaanse of Noord-Europe- se verbrandingsovens is een optie, maar wel een hele dure. QUITO - De Tungurahua-vulkaan in Ecuador spuwt lava. De vulkaan, op 135 kilometer.van de Ecuadoriaanse hoofdstad Quito, is al actief sinds 1999, maar de afgelopen dagen heb ben er zich uitbarstingen voorge daan. Vulkanologen in de regio heb ben negen uitbarstingen geregis- »ringilu>s^«i.Deköni[i2cn zijo «eeds verwcrtlln priji. Oiukloulcn en prijnviJitjinsen w>oit>ehoviJen. ro" dreis! ,*,eKenVOü. dcftó Zie stipreizen.nl/thcom Zie stipreizen.nl/huni4 ■sssTJT" irting bij ftfjj <T A iGaat u mee? - naz/ng THAILAND Always Amaz.es You

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8