Ruzie betekent voor patiënten 61 binne Ce geëist voor oplichting van Belastingdienst Door strijd tussen chirurgen is het academisch ziekenhuis VUmc niet meer zo veilig als de inspectie wil. Dit is al de twee de affaire. Eerder dit jaar werden patiënten stiekem gefilmd. DNA-test verklapt kleur haar en ogen Reddingsactie 'Nederlands' schip bij Alaska Meldpunt voor kinderen die niet naar school gaan woensdag 22 augustus 2012 De Inspectie voor de Ge zondheidszorg is kwaad. Het VUmc heeft de verden king op zich geladen dat er is gelogen over een interne strijd. door Sander Zurhake Een strijd van grote ego's. Dat is de reden waarom een heel ziekenhuis, het VU medisch centrum (VUmc) in Amsterdam, door de Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) onder verscherpt toe zicht is gesteld. De patiënt is in ge vaar zegt de inspectie. De instantie heeft ook al het ver trouwen verloren in de professio naliteit en integriteit van de Raad van Bestuur van het VUmc. De IGZ meent dat de bestuurders heb ben verzwegen dat de afdeling chi rurgie niet meer functioneerde door de hoog oplopende ruzies tussen de specialisten. De inspectie deed vorig jaar maart onderzoek naar het overlijden van een patiënt op de intensive care. Samenwerkingsproblemen tussen medisch specialisten zouden mede de oorzaak van het overlijden zijn. De problemen leken opgelost, maar d^ze week bleek opnieuw dat er grote problemen zijn in de samenwerking, vooral rondom één longchirurg. De inspectie is kwaad over deze gang van zaken. „De bestuurders zagen kennelijk toch geen aanlei ding om de inspectie te informe ren. Ze waren ofwel onvoldoende doordrongen van de ernst van de situatie of ze hebben bewust on juiste informatie verstrekt." Het VUmc was eerder dit jaar al uitgebreid op negatieve wijze in het nieuws. Het bestuur lag onder vuur toen het toestemming gaf om verborgen camera's op te han gen voor een RTL-realityprogram- Longoperaties naar andere ziekenhuizen AMSTERDAM - De longchirurgische activiteiten in het VUmc zijn stilge legd. Operaties worden overge plaatst naar twee andere ziekenhui zen in Amsterdam. Binnen zes maanden moet de Raad van Bestuur van de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) verbete ring brengen in de communicatie en samenwerking tussen medisch specialisten, zodat de patiëntveilig heid weer voldoende gewaarborgd kan worden. De inspectie brengt de komende maanden aangekondigde en onaan gekondigde bezoeken aan het VUmc. Het Astma Fonds roept het bestuur op snel orde op zaken te stellen. Directeur Michael Rutgers zegt dat de patiënten niet de dupe mogen worden van de ruzie. Hij noemt het heel ernstig dat zieke pa tiënten moeten uitwijken naar een ander ziekenhuis. ma zonder eerst toestemming te vragen aan de patiënten. Volgens de belangenorganisatie Ne derlandse Patiënten Consumenten Federatie (NPCF) is het daarom tijd dat de bestuurders hun ont slag aanbieden. „Het is natuurlijk een zorgelijke situatie dat het be stuur voor de inspectie informatie heeft achtergehouden", zegt een woordvoerder van de NPCF. „Daar naast zijn we nog niet vergeten dat het bestuur camera's liet ophan gen. Ook toen zijn er beslissingen genomen die niet in het belang van de patiënten waren. Dat moe ten we nu weer constateren." Radioprogramma Argos bracht af gelopen zaterdag de meest recente misstanden bij het VUmc aan het licht. Gebaseerd op vertrouwelijke rapportages van het ziekenhuis schetste Argos een beeld van een academisch medisch centrum waar twee chirurgen met een Het VUmc in Amsterdam, waarvan het bestuur de IGZ verkeerd heeft voorgelicht. foto Lex van Lieshout/ANP groot ego, de longchirurg Rick Paul en het hoofd van de intensive care Armand Girbes, elkaar de tent uitvochten. De andere chirurgen kozen partij voor één van de twee kemphanen, waardoor op de afdelingen chirur gie en intensive care niet meer goed werd samengewerkt en de zorg voor patiënten zeer slecht werd. Elf chirurgen schreven in maart van dit jaar een brief over de situatie aan het bestuur, dat wist de IGZ niet. Dat rivaliteiten tussen artsen met een groot ego patiëntenlevens in gevaar brengen is geen onbekend verschijnsel. De IGZ heeft vanwe ge deze reden eerder ziekenhuizen zicht gesteld. De hartchirurgie van het Radboud UMC in Nijmegen werd bijvoorbeeld in 2006 onder verscherpt toezicht gesteld omdat het sterftecijfer onder de patiënten hoger lag dan bij andere ziekenhui zen. De onveilige behandeling werd ook hier verweten aan geru zie onder specialisten, gebrekkige of afdelingen onder verscherpt toe- leiding en slecht overleg. ROTTERDAM - Rotterdamse weten schappers hebben een test ontwik keld waarmee de kleur ogen en de haarkleur van een onbekend per soon kunnen worden vastgesteld op basis van DNA. Dit kan nuttig zijn voor het opsporen van daders van misdrijven. Als bekend is wel ke kleur haar en ogen de verdachte heeft, kan de groep waarin ge zocht wordt aanzienlijk worden verkleind. Dat de test er nu is, wil nog niet zeggen dat hij meteen ge bruikt kan worden bij de opspo ring. Er zijn nog aanvullende tests nodig om te zien of de test ook goed werkt bij beschadigde of oudere sporen. ROTTERDAM - Vijf mannen die de Belastingdienst zouden hebben op gelicht en zo voor tienduizenden euro's aan zorg-, kinderopvang- en huurtoeslagen wisten binnen te halen, moeten daarvoor tot vier jaar de cel in. Dat eiste tenminste de officier van justitie dinsdag voor de rechtbank in Rotterdam, die zei dat de ver dachten op die manier 'honder den onwetende mensen' dupeer den. Ze zouden bijna vijfhonderd mensen hebben benadeeld. De verdachten wisten volgens het Openbaar Ministerie (OM) de hand te leggen op BSN-nummers (voorheen sofinummer) door die uit de post en brievenbussen te ha len en ingescande identiteitsbewij zen uit gestolen computers te ha len. Daarnaast leverde een postop- haler jaaropgaven en salarisstroken met BSN-nummers. De verdachten zouden ook DigiD's voor kleine bedragen heb ben gekocht. Met de DigiD's kon den de verdachten, met behulp van andermans BSN-nummer, toe slagen aanvragen en het geld op een gekozen bankrekening laten storten. Volgens het OM is deze vorm van fraude niet meer moge lijk, omdat de Belastingdienst in middels maatregelen heeft geno- ROTTERDAM - Een cruiseschip on der Nederlandse vlag van de Hol land America Line (HAL) heeft af gelopen weekeinde bij Alaska ze ventig toeristen gered van een rondvaartboot. Dat meldde een woordvoerster dinsdag. Kapitein Peter Bos kreeg zondag morgen (lokale tijd) een noodsig naal van de Baranof Wind, die in Glacier Bay op een rots was geva ren. Hij stuurde zijn schip Volen- dam,.met als thuishaven Rotter dam, naar het schip in nood en liet de opvarenden aan boord ne men. Iedereen bleef ongedeerd. Een marineschip bracht de toeris ten later terug naar de vaste wal. DEN HAAG - De Kinderombuds man opent maandag een meld punt voor kinderen die niet naar school gaan. Op het online meldpunt kunnen zij ->en ook leerkrachten, onder- wijsconsulenten en andere onder- wijsprofessionals - hun ervaringen delen. Het meldpunt is een deel van het onderzoek van de Kinderombuds man naar kinderen die wel leer plichtig zijn maar niet naar school kunnen of willen. De centrale vraag is of in Nederland het recht op onderwijs voldoende is ge borgd. Het meldpunt blijft drie we ken open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6