Kweuke is dé man bij Sparta Praag 23 Kiserlovski naar RadioShack De Ridder wint zeezwemtocht woensdag 22 augustus 2012 De Kroatische wielrenner Robert Kiserlovski fietst komend seizoen bij RadioShack-Nissan-Trek. De 26-jarige coureur heeft een contract voor twee jaar getekend bij de formatie van manager Johan Bruyneel. Hij komt over van Astana. door Carel Goseling DEN HAAG - Vijf wedstrijden, zes goals. De Kameroense internatio nal Leonard Kweuke (25) is in het prille seizoen dé steunpilaar van Sparta Praag, dat donderdag Feye- noord treft in de play-offs van de Europa League. Eén bonk kracht - 1.88 meter lang, 99 kilo zwaar - en effectiviteit. „Hij laat zien hoe waardevol hij voor ons is", vertelt trainer Vitezslav Lavicka over zijn spits. Kweuke kwam in de zomer van 2010 naar Praag na vier jaar zon der veel succes door Iran, Slowa kije en Duitsland te hebben ge zworven. Bij Sparta werd hij twee de spits achter Wilfried Bony. Toen die laatste begin 2011 naar Vi tesse vertrok, greep Kweuke - bij Sparta liefdevol John Coffey ge noemd naar de held uit de film The Green Mile - zijn kans. Elf goals dat seizoen, veertien erna. „Ik durf te zeggen dat hij nu onze beste speler is", aldus Vaclav Kad lec, het twintigjarige talent dat met Kweuke de voorhoede van Sparta vormt. Een inmiddels inge speeld duo dat dankzij het succes voor het vijandelijk doel de manke menten bij Sparta weet te verbloe men: het soms haperende combi natiespel en de onzekerheid in de defensie. Sparta hunkert naar Europees suc ces. Vol trots herinnert men zich de duels met Feyenoord eind 2001, in de groepsfase van de Cham pions League. Op 25 september walste Sparta in Praag over de Rot terdammers heen: 4-0. Twee we ken later werd in Rotterdam met 0-2 gewonnen. In De Kuip scoorde Jiri Jarosik uit een vrije trap van 25 meter afstand. Jarosik (34) is er ook nu bij. Inmid dels vormt hij met Ondrej Svejdik (ex-FC Groningen) het hart van de verdediging. Regisseur van Sparta is Marek Matejovsky - tussen 2008 en 2010 actief bij Reading - bijge staan door de vaak scorende Jozef Husbauer. Trainer Lavicka, zelf oud-speler van Sparta, trad deze zomer aan bij de recordkampioen van Tsje chië (en voorheen Tsjechoslowa- kije) met 35 titels. In 2008 bezette hij dezelfde positie, doch toen werd de oefenmeester na vier maanden buiten de deur gezet na een 4-1-nederlaag tegen aartsrivaal Slavia Praag. Lavicka, die in 2006 kampioen werd met FC Slovan Liberec en in 2010 met Sydney FC, is nog steeds niet tevreden met het spel van zijn ploeg. Met name in de defensie gaat het te vaak mis. De confrontatie met Feyenoord noemt hij 'niet eenvoudig'. Hij spreekt over de Rotterdammers als 'een ploeg van Europees topni veau'. Tegelijk rept hij over 'een prima krachtmeting voor jonge spelers met een kwalitatief hoog staande tegenstander'. Svejdik gaf te verstaan dat Feyenoord welis waar een goed middenveld heeft en ook voorin de nodige kracht be zit, maar achterin kwetsbaar is. Al hoewel geen van de spelers van Sparta Feyenoord vooraf als oppo nent wenste, zijn ze ervan over tuigd na twee wedstrijden als win naar tevoorschijn te komen. Dat zal Daniel Kretinsky, eigenaar van Sparta, zeer behagen. De voor man van de Slowaakse investe ringsmaatschappij J8cT (vermogen 3,8 miljard euro) kocht Sparta me dio 2004 voor 40 miljoen euro, in clusief een schuld van tien mil joen. Veel plezier van de investering heeft hij nog niet gehad. Elk jaar moet J8cT zo'n vier miljoen euro bijpassen. Kretinsky heeft nu stabi liteit als richtlijn uitgevaardigd. La vicka moet daarvoor nu gaan zor gen. TELLURIDE Tylar Farrar sprint naar de overwinning Tylar Farrar heeft de eerste etappe van de Pro Cycling Challenge op zijn naam geschreven. De Ameri kaan was na 202 kilometer fietsen van Durango naar Telluride de snel ste in een massasprint. De snelle Litouwer Aidis Kruopis bracht dinsdag de eerste etappe van de Ronde van de Poitou-Cha- rentes op zijn naam. Hij was na 182 kilometer de beste in de massasprint. Marco Minnaard uit Wemeldinge eindigde op de 37e plaats. MOSKOU Kuijt belangrijk voor Fenerbahfe Fenerbahge heeft dinsdagavond in Moskou ondanks een nederlaag te gen Spartak een goede uitgangspo sitie gecreëerd voor deelname aan de Champions League. De Turkse club hield met dank aan Dirk Kuijt de schade in de eerste wedstrijd van de laatste kwalifica tieronde beperkt: 2-1. Kuijt maakte in de 65e minuut gelijk, nadat de Nigeriaan Emmanuel Emenike de score vlak daarvoor had geopend. De uitblinkende linksachter Dmit ri Kombarov besliste het duel in het voordeel van de thuisclub. MIDDELBURG Golfster Van Belzen maakt promotie Golfster Marije van Belzen maakt sportieve promotie. De inwoonster van Goes die dit voorjaar met haar team de Goese promoveerde naar de eerste klasse, stapt over naar De Wouwse Plantage. Die club speelt met het mannen- én het vrouwen team in de hoogste klasse van Ne derland, de hoofdklasse. Van Bel zen, meervoudig Zeeuws golfkam- pioene, krijgt van de Brabantse club extra trainingsfaciliteiten. MIDDELBURG Niels Mesu mag naar WK inline skaten Niels Mesu is geselecteerd voor de wereldkampioenschappen inline skaten die van 6 tot en met 15 sep tember in Italië worden gehouden. De Middelburgse skeeleraar zal bij de senioren op de marathon uitko men. Het wegprogramma en de marathon zijn in San Benedetto del Tronto. WESTKAPELLE - Niek de Ridder heeft dinsdagavond de zeezwem tocht van Zoutelande naar Westka- pelle op zijn naam geschreven. De Vlissinger deed over de vier kilo meter 22 minuten. Leon Jacobse werd tweede (23.00). Bij de vrou wen was Selena van Hoek uit Mid delburg de snelste, in 28.50. Ze hield haar moeder Marijke ruim achter zich (30.35). Bij de meisjes was Amy van Lier uit Kaatsheuvel een klasse apart. Ze noteerde een tijd van 25.40 en was dus sneller dan de eerste vrouw. Bij de jongens won Diego de Meyer uit Overslag in 24 minu^ ten. Ricardo Kloosterman uit Ka- pelle was bij de jongsten de snelste (34-52)- Chris Froome (vooraan), Nicolas Roche en Alberto Contador geven in de Baskische hitte vol gas. foto Jose Manuel Vidal/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59