Aan vertier geen gebrek 181 zeeland Praktijkschool Hulst beurt weer subsidie uit Europees Sociaal Fonds 'Ieder gaat zijn eigen gang' almanak Babylonische spraakverwarring woensdag 22 augustus 2012 't zit zo door Raymond de Fre! In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht Des kundigenmensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over een kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. In deze aflevering: overal feest in Zeeuws-Vlaanderen. Alle organisatoren van de evenementen in Zeeuws-Vlaanderen in het laatste weekend van augustus geven het toe: het is wel een beetje veel in een week end. Maar uitwijken naar een an dere datum? Nee, geen denken aan. Komend weekend is het zelfs nog gekker dan vorig jaar. Zomaar een greep uit het aanbod: Mosselfees ten in Philippine, Gildefeesten in Sluiskil, Vestingdagen in Hulst, Oogstfeesten in IJzendijke, een openluchtpopquiz op de Markt in Terneuzen en AlHHorses in Eede. Een van de redenen om een feest juist komend weekend te houden is dat de meeste 'eigen' inwoners hun vakantie achter de rug heb ben. Voorzitter Mark Gijsel van de Gildefeesten in Sluiskil vindt de stelling dat 'een-feest vooral voor de eigen inwoners wordt gehou den en het dus niet uitmaakt wat anderen elders doen' wat te ver gaan. „Wij houden de Gildefees ten zeker voor onze eigen inwo ners, maar houden in onze pro grammering bewust heel veel re kening met bezoekers van omlig gende plaatsen en uit België. We stemmen er ons budget zelfs op af. Een ander weekend is gewoon geen optie, omdat het nu eenmaal is ingeburgerd dat in het laatste weekend van augustus de Gilde feesten worden gehouden." Ook bij Annemieke Dekoninck van de Oogstfeesten in IJzendijke is geen greintje nervositeit te be speuren. „We doen dit al voor de elfde keer in het laatste weekend van augustus. Als er elders niets te doen zou zijn, zouden we mis schien aanloop hebben. Maar wij hebben over het aantal bezoekers nooit te klagen gehad." Tom Roosink van het tweejaarlijk se All4Horses in Stal Het Kroon- hof in Eede houdt geen rekening meer met anderen. „Dat deden we de eerste keer wel, maar het is gewoon onbegonnen werk. Het is heel moeilijk om een weekend te vinden wanneer er weinig of niets te doen is. Iedereen trekt zijn eigen plan en vaak worden evenementen pas laat bekendge maakt." De Saeftinghe Feesten in Paal vielen vorig jaar ook in het laatste weekend van augustus. Dat ze nu al afgelopen weekend plaatsvonden, heeft niets met de volle evenementenkalender te ma ken. Secretaris Eddy Scheerders: „Moeder Natuur bepaalt wanneer wij feest vieren. Tijdens onze fees ten willen we namelijk varen. En dat is met een getijdehaven niet al tijd even eenvoudig." 'Met andere activeiten rekening houden is onbegonnen werk' De Saeftinghe Feesten ontliepen vanwege het tij het drukste activiteiten weekend van het jaar. foto Peter Nicolai De Zeeuwse delta stroomt elke zo mer vol met Duitse toeristen. Schijn baar veroorzaken ze jiles op de A58 voor de Vlaketunnel, graven kuilen op het strand en bevolken de cam pings die Zeeland rijk is. Al spreekt de echte Zeeuw daar geen slecht woord over. Een rustig Duits gezin produceert minder herrie dan bij voorbeeld Nederlandse jongeren op een feestcamping vlakbij het strand. Bovendien weten de Zeeuwen dat uit de grote hoeveelheden aan buitenlan dersprima een slaatje te slaan is, al hoewel een coffeeshopbezoek niet meer in de planning staat. Evene menten zoals de Mosseldag en ande re visserijdagen worden hoofdzake lijk door buitenlanders bezocht. Aan gezien de arme Duitsers niks ver staan van onze rare Germaanse taal, komt de Hollander ze maar graag in gebrekkig Duits tegemoet. Een vrien delijke voorstelpoging werd echter niet ter harte genomen: „Ich Heifie Tom, Wie Heijl bist du?" Evenementenweekeinde staat voor de deur U weet niet wat u dit weekeinde eens zal gaan doen? Mogelijkhe den genoeg; van Eede tot Hulst is het namelijk feest. In het laat ste weekeinde van augustus wor den traditioneel de meeste dorpsfeesten en evenementen gehouden. door Sheila van Doorsselaer Hulst, Philippine, Sluis kil, Sint Kruis, Bres- kens, Hengstdijk, Ee de en IJzendijke ma ken zich op voor een of twee dagen vertier. Van rommel markten tot een optrden van Ali B en van culinaire geneugten tot tochten; te voet, te paard of met oude voertuigen. De Vestingdagen in Hulst hebben er met De Nieuwe Bierkaai een nieuw podium bij. Het hernieuw de stadsdeel staat dit jaar daarom centraal op beide feestdagen. Het hoogtepunt van de Vestingdagen is openluchtspel 'Het raadsel van de Bierkaai' geschreven en opge voerd door de Camere van Rheto- rica De Transfiguratie. Het stuk wordt komend weekeinde vijf keer gespeeld op de benedenkade van de Nieuwe Bierkaai. De Ves tingdagen starten met een stoet en rommelmarkt en staan verder in het teken van de braderie, oude ambachten, muziek en onder meer een klompenrace voor kinde ren een zeilklompenrace in de nieuwe haven. Het complete pro gramma staat op www.vesting- stad.nl. Ook maritiem is de tweede Lange Strangetocht, zaterdag van Cad- zand naar Bresken s van Rotary West-Zeeuws-Vlaanderen. Voor het goede doel (het Ipad-project van het Zwincollege in Oostburg) wordt vijftien kilometer, of min der, gewandeld langs evenzoveel strandpaviljoens. Langs de route is vanalles te doen. 's Avonds wordt afgesloten met een uitgebreide bar becue. www.langestrangetocht.nl Op de 36e Mosselfeesten in Philip pine zal ook niemand met honger naar huis gaan. De bekende activi teiten, zoals de uitreiking van de Gouden Mossel, de wedstrijd mos selen opensteken en de Mossel- tocht en de braderie trekken zater dag en zondag weer duizenden in ternationale bezoekers. www.mos- selstad.nl) Hemelsbreed zo'n tien kilometer verderop viert Sluiskil voor de 32e keer zijn Gildefeesten. Hoewel bij het grote publiek minder bekend, is het feestprogramma er een om U tegen te zeggen en toegespitst op het hele gezin. De feesten be ginnen morgen al, met een senio renmiddag, terwijl het optreden van Ali B, in de nacht van vrijdag op zaterdag, de afsluiter van het feest 538 DJ's on Tour, voor jonge ren de topact is. Zaterdag is de af trap van een nieuwe activiteit; de eerste Gilderit, een motortoer tocht. Voor de kleintjes is er kin dershow de Feestfabriek van Ben ny 8c Lenny en na behoorlijk wat sportief vertier is het 's avonds weer letterlijk bal. Zondag is Sluis kil weer omgetoverd tot een grote rommelmarkt en alvorens de Gil defeesten worden afgesloten staat volkszanger Peter Beense nog op het podium, (www. gildefees- ten.com). Het Oogstfeest in IJzendijke is dit jaar voor het eerst over twee dagen uitge smeerd. De activiteiten worden ge houden op en vanaf de Paradijs hoeve aan de Mauritsweg. Zater dag staat in het teken van een puz- zelrit voor ruiters en aanspannin gen. Voor de achterblijvers zijn er kraampjes op het erf Zondag is er weer een polderrit, maar ligt de na druk op het Spel Zonder Grenzen en is er voor het eerst het Zeeuws-Vlaams kampioenschap Laatzen Gooien. Oude landbouw voertuigen, een hoefsmid en kin derspelen zijn ook aanwezig, (iwww.ijzendijke-online.nl In Eede staan paarden centraal. Daar is dit weekend evenement AlHhorses in stal Het Kroonhof aan de Sara Beytweg. Lokale top- ruiters en paardenliefhebbers ge ven lezingen en demonstraties dressuur, western en voltige. Ook is er aandacht voor paardenmassa- ge, zadel passen, mennen en trai lerladen en zijn er ruitersportarti kelen te koop. (www.jetohorseweb- winkel.nl). Tip? redactie@pzc.nl door Sheila van Doorsselaer HULST - De Praktijkschool Hulst kan dit schooljaar beschikken over maximaal 125.000 euro subsidie uit het Europees Sociaal Fonds. De school voor arbeidsgericht zorgon- derwijs besteedt het bedrag aan het project 'Pro-Hulst in bedrijf, een intensief begeleidingsprogram ma voor (ex)leerlingen. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft groen licht gegeven voor de aanvraag van de Praktijkschool. De school kon in voorgaande jaren al vaker ge bruikmaken van ESF-subsidie, maar viel afgelopen schooljaar bui ten de boot. Directeur Arnold van Acker van Praktijkschool Hulst is daarom verguld dat de school de ingezette weg kan vervolgen. Het aanbieden van branchegerich te cursussen en een naadloze door stroom van school naar werk zijn speerpunten van het project. Van Acker: „Het behalen van een certi ficaat of diploma is essentieel om een betere start op de arbeids markt te kunnen maken. We bie den onze leerlingen daarom heel wat mogelijkheden; ze kunnen hun veiligheidscertificaat béhalen, een lasdiploma of het vorkhef truckdiploma, maar ook het certifi caat schoonmaken in de groothuis houding, werken in de keuken, de bouw, in de detailhandel of in de zorg behoort tot de mogelijkhe den." Behalve voor specifieke scholing wordt de subsidie ook gebruikt voor extra ondersteuning aan leer lingen tijdens hun stage en zelfs tij dens hun werk. De (ex)leerlingen blijven minimaal een jaar verze kerd van nazorg. Ook ouders en werkgevers die leerlingen in dienst hebben genomen, kunnen altijd een beroep op de school blijven doen. Aan dit Pro-project werken stagebegeleiders, jobcoaches en maatschappelijk werkers mee. Het project loopt een jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54