'Zeeuwse Ankers' legt de geschiedenis bloot V 20l zeeland De euforie als de ruimte veroverd is 'Meer geld voor platteland' Illegale verhuur in Vlissingen woensdag 22 augustus 2012 Nieuwe culturele infrastructuur Begin september wordt in Zierik- zee de eerste aanzet van het pro ject Zeeuwse Ankers gepresen teerd. Zeeuwse Ankers is onder deel van de nieuwe culturele in frastructuur die de provincie Zeeland in de periode 2013-2016 wil ontwikkelen. door René Schrier MIDDELBURG - In de eerste opzet bestaat het project uit tien fietsrou tes die elk gewijd zijn aan een the ma dat bepalend was voor de Zeeuwse geschiedenis. Aan elke fietsroute is een museum gekop peld waarin aandacht wordt be steed aan dat thema. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) en de stichting Promotie Zeeland Delta hebben Zeeuwse Ankers ontwikkeld in op dracht van de provincie Zeeland en met geld van het grensover schrijdend Europese project Coastal Life. De tien thema's uit de Zeeuwse ge schiedenis zijn: Landbouw (mu seum Goemanszorg in Dreischor), Watersnood (Watersnoodmu seum Ouwerkerk), Industrie (In dustrieel Museum Zeeland Sas van Gent), Maritiem (Zeeuws Mari tiem Museum Vlissingen), Archeo logie (Gemeentelijk Archeologisch Museum Aardenburg), Oorlog (Be vrijdingsmuseum Nieuwdorp), Fruitteelt (Fruitteeltmuseum Ka- pelle), de 8o-jarige oorlog (Bol- werkmuseum voor Staats-Spaanse Linies in IJzendijke), Scheepvaart en Visserij (Schotse Huizen Veere en Historische Scheepswerf Arne- muiden) en Natuur (Terra Maris Oostkapelle). Leo Adriaanse van de SCEZ legt uit dat het ontwikkelen van de Z1ER1KZEE - Pio, het samenwer kingsverband van grote platte landsgemeenten, wil meer beleids ruimte tijdens de nieuwe regerings periode. De plattelandsgemeenten, waaron der Schouwen-Duiveland, Sluis en Hulst, begrijpen dat de rijksinkom sten teruglopen. Om de gelden voor demografische krimp (vergrij zing en ontgroening) nuttiger te kunnen besteden, moet een vol gend kabinet doelen stellen en te bereiken resultaten aangeven. Door te vertrouwen op de be stuurskracht van de gemeenten, Nu met gratis monteur! Werkt in je voordeel telfort.nl 08001707 Telfort winkels door Willem Nijssen fietsroutes een eerste stap is. Het is de bedoeling volgend jaar op de routes bepaalde plekken te marke ren die een rol hebben gespeeld in de geschiedenis van dat gebied. Ook wordt gedacht aan het plaat sen van bankjes langs de route, waar bijvoorbeeld met behulp van een moderne mobiele telefoon ver halen over de geschiedenis van die plek te horen zijn. Die banken zou den, vertelt hij, de rol kunnen ver vullen van een Zeeuwse klapbank, waar ook nu nog steeds verhalen uit de streek te horen zijn. Reinder de Jong van het Routebu reau van Promotie Zeeland Delta merkt op dat fietsroutes altijd po pulair blijven. Daar komt bij dat de opdracht van de provincie was iets te ontwikkelen wat cultuur en bewegen met elkaar verbindt. De routes zijn vanaf 8 september voor 5 euro te koop bij de VW's en de musea. verspillen die geen geld aan toe zicht, voorschriften en procesbewa king. Als elke gemeente een bepaald 'ei gen' bedrag krijgt, is maatwerk te leveren met de rijksbijdrage en wordt het geld het beste benut, stelt Pio. an alle podiumkunsten blijft dans mij het meest verwonderen. Het voor malig muurbloempje in mij vindt dat je niet moet toekij ken, maar meedoen. Meer dan ooit. Maar dat is bij dans als po diumkunst niet de bedoeling. Daardoor wordt afstand gecreëerd, daarmee bewustzijn, en dat is - naast genieten - datgene wat kunst teweeg hoort te brengen. Maar af stand blijft afstand, en bewustzijn is niet altijd even helder. Wat is er allemaal bijzonder aan dans? Muziek, ritmiek, esthetiek, dynamiek, techniek, synchronie, kostumering, verhouding tot de ruimte. Er is vast nog meer. En al les samen vertelt dat meestal ook nog een verhaal. Allemaal terug te vinden in How long is now, de ope ningsvoorstelling van Zeeland Na- zomerfestival 2012. Een voorstelling die speelt in de voormalige 'Machinefabriek' van scheepswerf De Schelde moet wel de confrontatie met de ruimte aan gaan. Een halve hal, een geweldig breed en diep en hoog speelvlak, bij aanvang nog in gedempt dag licht. Inderdaad niet het bekende en ver nauwde 'zwarte gat' om als toe schouwer in te kijken. Onmetelij ke ruimte die elke menselijke acti viteit anders dan schepen bouwen tot een nietigheid herleidt. Een ruimte die elke keer opnieuw vero verd moet worden. Soms lukt dat ook, met euforisch effect. Daarin, heel bescheiden aan de zij- How long is now Openingsvoorstelling Zeeland Na zomerfestival 2012 Door Conny Janssen Danst Choreografie: Conny Janssen Dans: Adi Amit, Winston Arnon, Davide Beilotta, Francesco Curci, Stein Fluijt, Olive Lopez, Ines Nie- der, Francesca Peniguel, Gideon Poirier, Mariko Shimoda Muziek: Alamo Race Track In Machinefabriek, Vlissingen Gezien: ma. 21 en di. 22/8 kant, een rockband: Alamo Race Track. Met een mix van rock en blues. Van opzwepend tot sacraal. Harde ritmen naast uitwaaierende (synthesizer)klanken. Onmisken baar muziek van vandaag, niet op de eerste plaats bedoeld om esthe tisch te zijn. Rauw dan, zoals ook de ruimte zelf genoemd kan wor den? Rauw is niet het woord dat past. Op beide niet. Dit is allemaal heel erg 'now'. Tien dansers, een internationale cast, vijf mannen en vijf vrouwen, bewegen in die enorme ruimte. Verspreidend, samenballend, in herkenbare momenten (straatscè nes, ontmoetingen en confronta- door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Een kamerverhuur pand in de Van der Manderestraat in Vlissingen, dat de afgelopen ja ren voor extreme overlast heeft ge zorgd bij omwonenden, moet op last van de gemeente dicht. Dat heeft het college besloten. „En als de eigenaar het daar niet mee eens is, dan stapt hij maar naar de rechter", gooit burgemeester René Roep er achteraan. De eigenaar van het pand is Ah met Coban uit Middelburg. Zijn broer Vahdet Coban, die eigenaar is van verhuurbedrijf Woonplaza in de Vlissingse Badhuisstraat, bé- heert het pand. Hij zegt echter nog niet te willen vooruitlopen op een eventueel beroep. Ahmet Coban kocht het pand in 2008. Op dat moment woonden er nog studenten in. Later werden dat andere lieden die buurtbewo ners slapeloze nachten bezorgden met herrie, geruzie, drugsgebruik, gedeal, bedreigingen, vernielingen. Dagelijks en jarenlang. Bij zowel de pandeigenaar als de politie is daar veel over geklaagd. Dat heeft, nadat daar aanvankelijk weinig mee leek te gebeuren, gere sulteerd in politieinvallen en zelfs huisuitzettingen. Toch kwamen de overlastgevers telkens terug. En dat terwijl de kamerverhuur- vergunning al in juni 2010 was-ver- lopen, ontdekten buurtbewoners. In het pand mochten vanaf dat moment nog maar twee mensen wonen. Maar ondanks herhaaldelij ke beloften van zowel de gemeen te Vlissingen als de pandeigenaar dat het pand zou worden leegge ruimd, bleef het aantal bewoners veel hoger. Ook nu nog, terwijl de gemeente de pandeigenaar begin juli nog heeft gesommeerd binnen twee weken maatregelen te treffen en dat anders het pand definitief gesloten zou worden. Dat gebeurt nu, belooft burgemees ter Roep. „De eigenaar heeft het pand vorige maand leeggeruimd en de bewoners hebben zich ook bij ons uitgeschreven, maar er han gen nog steeds vreemde figuren rond. Voor mij is het nu klaar. De Van der Manderestraat moet weer een gewone straat worden." Op het stadhuis is Roep echter nog niet klaar. „Ik wil weten waar om ik pas in juli op de hoogte ben gesteld over de overlast." Of de ge meente inderdaad twee jaar lang il legale kamerverhuur gedoogde, weet de burgemeester evenmin. „Ook dat.zoek ik uit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50