Spoedwet studieboete in de maak 41 binnenland i T©©S 'Jonge specialisten vertrekken In Mali ontvoerde Nederlander Sjaak Rijke getoond op video 'Step met Modderbad in Rhenen isoleren van Bouterse' Zaak 'Facebookmoord' niet voorbij VEEL ZWEVEN&E KIEZERS (2) woensdag 22 augustus 2012 Kamer wil af van boete den haag - Tweede-Kamerfracties die tegen de langstudeerboete zijn, werken aan een noodwet om de boete af te schaffen. De fracties wil len de regeling liefst met terugwer kende kracht ongedaan maken, maar of dat gaat lukken is nog niet zeker. De fracties waren er dinsdag nog niet uit. Studenten die een jaar te lang over hun studie doen, krijgen een boe te van ruim 3.000 euro, bovenop het collegegeld. Volgens een schat ting van het ministerie van Onder wijs riskeren 77.000 studenten de boete te krijgen. Dinsdagochtend kwamen de finan cieel specialisten van PvdA, SP, WD, CDA, Groenlinks en D66 bijeen om te onderzoeken hoe af schaffing van de langstudeerboete voor 2013 financieel kan worden gecompenseerd. Het streven is ook de boete voor 2012 met terugwer kende kracht ongedaan te maken, maar of dat juridisch en financieel haalbaar is, is onduidelijk. Veel stu denten hebben de rekening al op de mat gekregen. Dat de WD meedoet is opmerke lijk, omdat staatssecretaris Halbe Zijlstra deze week nog zei dat af schaffing onfatsoenlijk zou zijn je gens studenten die al te horen heb ben gekregen dat ze moeten beta len. Volgens Zijlstra zou afschaf fing een gat van 400 miljoen euro in de begroting slaan. WD-lijsttrekker Mark Rutte zei in juli wel dat de WD van de 'ge hate' boete af wil en een sociaal leenstelsel wil invoeren. Dat biedt echter geen soelaas voor 2012, en waarschijnlijk ook niet voor 2013. Bovendien is er nu geen Kamer meerderheid voor, en moet het in de kabinetsformatie worden gere geld. Als voor de tussentijd een aanvaardbare dekking wordt ge vonden, dan is de WD bereid mee te doen, is de inschatting. De Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) wil dat de Kamer de lang studeerboete wegstemt. Studente norganisaties ISO en LKvV stellen voor de boete per 1 september op 0 euro te zetten, zoals dat ook dit jaar het geval is. GroenLinks-Kamerlid Tofïk Dibi zegt ervan overtuigd te zijn dat een meerderheid van de Kamer tot een voorstel kan komen. „Waar een politieke wil is, is een weg", zegt Dibi. „Na de uitspraken van premier Rutte en het nieuwe in zicht van het CDA moeten we de ze kans grijpen. Het zou zonde zijn als we een generatie studen ten opzadelen met deze boete die niemand meer wil." Het optreden van Dibi zorgt voor irritatie bij de PvdA. „Helaas gaat Dibi weer solo", twittert Jeroen Dijsselbloem. „Jammer." De fractiespecialisten praten van daag verder. Ze hebben met elkaar afgesproken tussentijds geen mede- lingen te doen. De Kamer debat teert morgen over de langstudeer boete. arnhem - De rechtbank in Arn- uit Arnhem en Wesley uit Rotter- hem heeft dinsdag ook de zaak dam worden.ervan verdacht dat zij van de tweede vermeende op- de 15-jarige. Jinhua K. uit Capelle drachtgever van de 'Facebook- aan den IJssel hebben aangezet tot moord' uitgesteld. Net als in de de moord op het 15-jarige vrien- zaak van de 16-jarige Polly dinsdag- dinnetje van Polly. Joyce 'Winsie' ochtend, krijgen ook de advocaten Hau werd neergestoken door Jin- van Wesley C. (18) gelegenheid hua, die maandag eeri jaar jeugdde- om deskundigen te horen. Polly tentie en jeugd-tbs hoorde eisen. door Jan ter Harmsei den haag - Artsen in opleiding tot medisch specialist dreigen zich in het buitenland te gaan specialise ren als het kabinet de hoge eigen bijdrage aan hun opleiding door voert. Dat zegt Wouter Mooijen, voorzitter van de Jonge Orde, waar deze artsen bij zijn aangeslo ten. Hij vindt het een slechte ont wikkeling, want Nederland heeft deze artsen straks hard nodig. Een werkgroep met ambtenaren van vijf ministeries stelt voor om elke medisch specialist in oplei ding 13.400 euro te laten betalen als eigen bijdrage aan hun speciali satie. Dat zou een structurele be sparing van tachtig miljoen euro opleveren. Ook zou de overheid kunnen bezuinigen door het aan tal opleidingsziekenhuizen te ver minderen. Het inkorten van de art senopleiding levert bovendien tweehonderd miljoen op. Artsen in opleiding zijn faliekant tegen de ze plannen, ook omdat volgens hen de kwaliteit van de opleiding hierdoor achteruit gaat. Minister Schippers (Volksgezondheid) gaat vanavond met hen in discussie, zij wilde gisteren nog niet reageren. De motie van de SP om deze voor stellen van tafel te krijgen, werd onlangs niet door een meerder heid van de Tweede Kamer, ge steund. „Het is voor ons nu dus heel belangrijk wat het kabinet gaat beslissen", zegt Mooijen. „Ik verwacht een toename van jonge artsen die naar België of Duitsland vertrekken als zij hier moeten beta len. Nederland moet er juist alles aan doen om goede artsen te be- amsterdam - Nederland moet op houden met het isoleren van de Surinaamse regering. Deze waar schuwing deed Jules Wij den bosch, de oud-president van Suri name en naaste adviseur van presi dent Desi Bouterse dinsdag tijdens een persconferentie in Amster dam. „De Nederlandse regering maakt zich schuldig aan onbehoor lijk en verwerpelijk gedrag." Wij- denbosch doelt op de kritische houding die Nederland inneemt sinds de aanstelling van Bouterse als president. Volgens Wijden- bosch probeert Den Haag met een 'uiterst negatieve' houding een le gaal gekozen regering onderuit te halen. „Het is niet Nederland dat de rechtmatigheid van het bestuur van Suriname bepaalt. Het Suri naamse volk bepaalt dat." Hij verwees onder meer naar po gingen van Nederlandse Europarle mentariërs om een EU-conferen- tie in Suriname te dwarsbomen. Daarbij gaat het om een ontmoe ting met bestuurders uit het Caraï- bische gebied. Naar aanleiding van de omstreden amnestiewet deden de Europarlementariërs een op roep om Suriname te gaan boycot ten. RHENEN - Twee Afrikaanse olifanten worden in Ouwehands Dierenpark, in Rhenen, ter verkoeling getrak teerd op een modderbad. In de na tuur nemen olifanten een soortge lijk bad. Dat doen de dieren om ver- PAUL KUSTERS toosenhenk.nl OQ MUM HART WIL SP STEMMEM MAAR1 MUM VERSTAMÖ HEEFT SIMöStslEM EEM SROTE HEKEL AAM MEZELF... j dubai - Drie westerlingen, onder wie een Nederlander, die bijna ne gen maanden geleden in Mali zijn ontvoerd door al-Qaeda, hebben in een videoboodschap bij hun re geringen aangedrongen op hulp bij hun vrijlating. Dit meldde tele visiezender Al-Jazeera, die beelden van de video dinsdag toonde. De mannen, door Al-Jazeera geï dentificeerd als de Brits-Zuid-Afri kaanse gijzelaar Stephen Malcolm, de Zweed Johan Gustafson en de Nederlander Sjaak Rijke, leken op de video in goede gezondheid. De gijzelaars hadden baarden, droegen traditionele gewaden en hun hoofden waren bedekt door tulbanden. Ze werden getoond zit tend op tapijten in een woestijn achtige omgeving, omringd door gewapende mannen. De terreurbeweging al-Qaeda in de Islamitische Maghreb gijzelen Sjaak Rijke foto anp de drie mannen sinds hun ontvoe ring in de stad Timboektoe op 25 november vorig jaar. Al-Jazeera zei in een verklaring een 'exclusiefin- terview' te hebben gevoerd met de gijzelaars. Die gaven een gedetail leerd verslag van hun ontvoering en drongen er bij hun regeringen op aan snel effectieve onderhande lingen te beginnen met de ontvoer ders. Ze zeiden onder bedreiging van vuurwapens uit hun hotel te zijn gehaald en in een SUV-voertuig naar een onbekende verblijfplaats te zijn gebracht. Daarna werden ze gedwongen tot een zware 24 uur durende reis. Volgens Al-Jazeera 'zijn de drie westerlingen ontvoerd door Ansar Dine, een bij al-Qaeda I aangesloten islamitische groepe- ring. Een Duitser werd gedood toen hij zich verzette. In december eiste al-Qaeda de ver antwoordelijkheid van de ontvoe ring op en gaf foto's van de gijze laars vrij. Dezelfde groepering houdt ook zes Franse gijzelaars vast die in Niger en Mali zijn ont- B voerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4