zeeland 119 WESPENP Europees geld Kwart eeuw d'Antilopen niet zonder gevolgen woensdag 22 augustus 2012 0113-639760 De restauratie is mede mogelijk gemaakt door subsidie van het Europees Landbouw fonds voor Plattelandsontwikkeling. Ook de provincie Zeeland droeg een steentje bij aan de restauratie van het Schouwen-Duivelandse erfgoed. ZIERIKZEE Ria Geluk aan roer van filmtheater fiZi Ria Geluk is tot voorzitter be noemd van fiZi (filmtheater Zierik- zee). Annelies Eefting uit Zierikzee wordt secretaris van de club. Na het vertrek van Daan van der Wekken was de voorzittersfiinctie vacant. Ook voor secretaris Frans Meulenberg was nog geen opvol ger gevonden. De nieuwe bestuurs leden zijn maandagavond in een ge zamenlijke vergadering van be stuur en coördinatoren benoemd. OUDDORP Straattekenen voor kinderen Op initiatief van Bruna Ouddorp kunnen kinderen vrijdag straatteke nen in de straten van Ouddorp. De tekenwedstrijd is bedoeld voor kin deren vanaf 12 jaar. Zij kunnen zich vanaf 18.30 uur inschrijven en krij gen dan een kaartje met een vak nummer en tekenmateriaal uitge reikt. De wedstrijd - verdeeld over drie leeftijdscategorieën - duurt tot 19.45 uur. De prijsuitreiking is om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Reuze trampoline op laatste nachtmarkt Jaap Vriesendorp roeit met gedeputeerde Kees van Beveren langs de gerestaureerde grachtmuur. foto Dirk-Jan Gjeltema Roerige historie Slot Moermond gaat terug naar de dertiende eeuw Slot Moermond in Renesse is één van de twee kastelen die Schou- wen-Duiveland kent. Slot Haamste de is de andere. De historie van Slot Moermond is een roerige. Costijn van Zierikzee en Jan van Renesse waren in de der tiende eeuw de eerste eigenaren. Het eerste Slot Moermond werd in 1297 verwoest. Aemoud van Haamstede herbouwde het slot in 1334. Ook Moermond II ging ten gronde. Jacob van Tuyll, heer van Serooskerke, liet een derde Slot Moermond bouwen. In 1612 kreeg Iman van Zuidland het kasteel in handen. Hij liet een achtkantige toren en een oost- en westvleugel bijbouwen. Het slot is tot 1954 bewoond ge weest door adellijke families. De steenrijke notaris Cornelis van der Lek de Clerq was een van. Deze Zierikzeese notaris verkocht het kasteel in 1910 aan J. J. Vrie sendorp. Die woonde er tot de wa tersnoodramp in 1953. O Tijdens de ramp stond het slot tot 1.80 onder water. Vriesendorp deed er afstand van. De nieuwe ei genaar werd Stichting Moermond. Tien jaar lang was het slot de thuis basis voor een Outward Bound School. Al in 2007 werd gesproken over restauratie van het slot. Het liep stuk op het ontbreken van subsi die. De winter van 2009 gaf de genade klap. Een van de grachtmuren ver zakte en stortte deels in. Om te kunnen beginnen met het herstel van die muur moest het wa terpeil in de slotgracht met 70 cen timeter worden verlaagd. De restauratie vergde een investe ring van 330.000 euro. door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - De omstandig heden zijn niet optimaal, maar stil zwijgend de 25-ste verjaardag van sportvereniging d'Antilopen voor bij laten gaan is ook geen optie. De club voor mensen met én zon der een beperking heeft m een kwart eeuw tijd veel bereikt. „We zijn van een gehandicaptensport club een club voor alle mensen ge worden", vat pr-vrouw Anne van Mil de ontwikkeling door de jaren heen samen. Door meerdere sporten op één plaats te combineren biedt d'Anti lopen de mogelijkheid partners of vrienden waarvan er één een be perking heeft toch samen te laten sporten. „In plaats van elkaar ver zorgen, kun je iets leuks met el kaar gaan doen." Al in 1983 zag de Stichting Gehandicapten Schou- wen-Duiveland (SGSD) met een stuk of 12 leden het licht. Met dat etiketje 'gehandicapt' werd afgere kend toen vijfentwintig jaar gele den de naam d'Antilopen werd omarmd. De sportvereniging telt momenteel 105 leden. Recent schreven 15 leden zich uit, als gevolg van het wegvallen van hun honk De Putmeet in Scharen- dijke. Geen onwil, lichten bestuurs lid en zwemcoördinator Eip de Vries en Van Mil toe. Voor die loca tie hebben de leden bewust geko zen. „We hebben een lid die moet nu bijna anderhalf uur reizen om te kunnen sporten. Dan houdt het op." De sporters zijn inmiddels op andere plekken (en tijden) onder gebracht. Als de laatste kreukels zijn weggestreken, wordt het tijd aan de toekomst te werken. Plan nen te over. „Eerst willen we alles weer bij elkaar krijgen. Daarna is het de bedoeling de dub door te la ten groeien. We willen een betaal bare club bieden waar mensen alle sporten kunnen doen." Maar eerst nog de viering van de 25ste verjaardag op vrijdag 12 okto ber. Het bestuur roept oud-leden, donateurs en adverteerders op zich te melden voor de receptie die die dag wordt gehouden. „Men sen die ons al die jaren gesteund hebben en onze club groot heb ben gemaakt. Ze horen er bij", al dus Van Mil en De Vries. Aanslui tend vieren de leden samen feest. Aanmelden Oud-leden, donateurs en adver teerders kunnen zich aanmelden voor de receptie, die vrijdag 12 oktober gehouden wordt in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. Meer informatie en/of aanmelden kan via Maria van Bruggen: mvbruggen@zeelandnet.nl of 0111 -720327 of via Ton Hamoen: alhamoen@zeelandnet.nl of 0111-850863. Aanmelden graag voor 30 septem ber. Voor de huidige leden wordt aan sluitend een feestje gehouden met eten en muziek. In Haamstede wordt zaterdag de laatste nachtmarkt van dit seizoen gehouden. De markt begint om 19.00 uur en duurt tot 24.00 uur. De kramen staan opgesteld in de Noordstraat en aan de Ring en er staan handelaren uit het hele land met de nieuwste artikelen. Voor de kinderen is er een draaimolen en voor de waaghalzen is er de reuze trampoline. Dweilorkest De Witte Dweil zorgt voor muziek. ZIERIKZEE Cultuurhuis Casa Sevilla zet deur open Casa Sevilla in Zierikzee houdt za terdag 25 augustus open dag. Tus sen 12.00 en 17.00 uur kunnen be langstellenden binnenlopen bij het Spaanse taal- en cultuurhuis aan de Sint Domusstraat 43. Bibian Scheepstra begint maandag 3 september met nieuwe lessen Spaans. Door het jaar heen worden vanuit Casa Sevilla ook andere cul turele activiteiten georganiseerd. Meer info: wivw.casasevilla.nl. OUDDORP Redders rond 60 keer in actie in vakantie De redders van de KNRM-stations Stellendam en Ouddorp zijn tij dens de vakantie rond de 60 keer in actie gekomen om waterspor ters te helpen. De vier reddingbo ten van beide stations worden va rende gehouden door circa 40 vrij willigers. Zij moesten vaak in actie komen om boten te slepen die door een motorstoring in de pro blemen waren geraakt. Ook vastge lopen vaartuigen en vermissingen kwamen regelmatig voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43