Grachtmuren slot weer in oude glorie 'Eén op de tien auto's rijdt te hard' Flinke klus i8l zeeland Gemeente Vlissingen sluit kamerverhuurpand Surrender moet publiek trekken op 32e editie van Kapelse Dag Tot 70% korting op alles! IIISIIIKMÏDII woensdag 22 augustus 2012 door Joeri Wisse BRUINISSE - Wie dinsdagmorgen te hard over de Grevelingendam scheurde, kan zomaar zonder dat hij er iets van heeft gemerkt een bekeuring thuis verwachten. Op de weg wordt regelmatig op snelheid gecontroleerd. Ditmaal ging het al snel de ronde op socia le netwerksite twitter dat de flitsca- mera nabij het Grevelingenrestau- rant 'verstopt' zou gaan achter een rol hooi. En inderdaad, zeker voor auto's die vanuit Bruinisse komen, is de camera nauwelijks te zien. Ook de agenten en hun auto's vallen, ver scholen achter de haag die de N59 van de parallelweg scheidt, niet erg op vanaf de hoofdrijbaan. Het verdekt opstellen van een flits- camera is zeker niet het belangrijk ste criterium bij het uitzoeken van een locatie, laten de twee agenten ter plekke desgevraagd weten. Veel belangrijker dan een goede 'ver- stopplek' is de veiligheid voor de agenten zelf en uiteraard die van de weggebruikers. Daarbij komt dat de snelheidscontroles vooral worden uitgevoerd op wegen waar relatief veel ongevallen gebeuren, zoals "de N59. „Eén op de tien auto's rijdt te hard", zegt één van de agenten, ge vraagd naar het aantal hardrijders. Een exact aantal overtreders kan, ook na de controle, niet gegeven worden. De Zeeuwse politie geeft namelijk geen cijfers van 'alledaag se controles', laat een woordvoer der weten. In elk geval één automobilist kreeg een boete van 340 euro aan de broek. Niet vanwege de snelheid, maar omdat hij zijn busje keerde op de ioo-kilometerweg met dub bele doorgetrokken streep. Zodra één van de agenten de stunt in de smiezen krijgt, schiet hij door de haag heen om het bestelbusje staande te houden. „Zelf vond hij het veilig, maar dat is het natuur lijk niet. Als er een auto met 140 te gemoet komt, zijn de gevolgen niet te overzien", zegt de agent. Nog geen paar tellen later blijkt dat ook niet iedereen het zo nauw nam met de maximumsnelheid van zestig op de parallelweg. Een grijze Mercedes schiet met een bloedgang langs de achterkant van de controlepost. Net te laat voor de agenten om hem aan te hou den. „Die komen we straks wel weer tegen", reageert zijn collega koeltjes. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Een kamerverhuur pand in de Van der Manderestraat in Vlissingen, dat de afgelopen ja ren voor extreme overlast heeft ge zorgd bij omwonenden, moet op last van de gemeente dicht. Dat heeft het college besloten. „Als de eigenaar het daar niet mee eens is, stapt hij maar naar de rechter", zegt burgemeester René Roep. De eigenaar van het pand is Ah met Coban uit Middelburg. Zijn broer Vahdet Coban, die eigenaar is van verhuurbedrijf Woonplaza in de Vlissingse Badhuisstraat, be heert het pand. Hij zegt echter nog niet te willen vooruitlopen op een eventueel beroep. Ahmet Co ban kocht het pand in 2008. Op dat moment woonden er nog stu denten in. Later werden dat ande re lieden die buurtbewoners slape loze nachten bezorgden met her- De restauratie van grachtmuren, wachttorentjes en toegangsbrug van Slot Moermond was een flinke klus voor bouwbedrijf Quant uit Zierikzee. De restauratie begon najaar vo rig jaar en heeft alles bij elkaar zo'n zes maanden in beslag genomen. Slot Moermond in Renesse schit tert als nooit tevoren. Na een maandenlange restauratie zijn grachtmuren, wachttorentjes en brug weer als nieuw. Met als ex traatje de aanleg van een kleine steiger voor een roeiboot. Zoals die er vroeger ook was. door Piet Kleemans Het is ouderwets vak werk. De gemetselde waterspuwers, de 'muizetandjes' en de karakteristieke ezels rug die de grachtmuur bekroont tonen ambachtelijke passie. „Het is met grote liefde voor het vak uit gevoerd", vat Ab Verschoor, bouw kundig adviseur van de beherende Stichting Moermond de restaura tie samen." Jaap Vriesendorp, kleinzoon van de laatste particuliere eigenaar van het statige slot, reisde speciaal voor de officiële oplevering van de restauratie af naar het kasteel waar hij een deel van zijn jeugd door bracht. En ja, er was inderdaad vroeger een roeibootje. Dat werd gebruikt voor onderhoud aan de grachtmuren en het omliggend groen. „Maar de kinderen gingen er ook mee spelevaren in de slot gracht", haalt hij herinneringen op. Vriesendorp roeide gisteren - net als vroeger - weer in de slot gracht. Maar nu met gedeputeerde Kees van Beveren als passagier om de gerestaureerde grachtmuur van af het water te bekijken. De gedeputeerde - zelf geboren en opgegroeid op Schouwen-Duive- land - is ook verbonden met Slot Moermond. Tot aan zijn overlij den in 1970 was zijn opa Piet van Beveren secretaris van de Stichting Moermond. De provincie Zeeland droeg een steentje bij aan de res tauratie. Of dat in de toekomst ook nog ruimhartig zal worden ge daan waagt de gedeputeerde te be twijfelen. „Het zal er niet makkelij ker op worden." De restauratie 'Een moeilijke klus. Ook landschappelijk, maar het is voortvarend en deskundig aangepakt' was, stelde scheidend voorzitter Fré Vos van de beherende Stich ting Moermond, broodnodig. Dat de grachtmuren krakkemikkig wa ren was al lang bekend. Maar dat constateren is een ander verhaal dan daadwerkelijk met restauratie kunnen starten. Toen eenmaal de subsidiebeschikkingen binnen wa ren konden de plannen uitgewerkt worden en de restauratie aanbe steed. „Het was een moeilijke klus. Ook landschappelijk. Maar het is voortvarend en deskundig aange pakt", stak Vos de loftrompet over de ambachtslieden van bouwbe drijf Quant uit Zierikzee en bouw- groep Peters uit Middelburg. Onverwachte tegenvallers zijn er niet echt geweest volgens techni sche man Verschoor. Wel verras singen. „Nadat overhangend struik gewas was verwijderd bij de te res taureren eindmuur aan de oostzij- ra de kwam een meerpaal tevoor- schijn. En ja, als waterbouwer en watersporter gaat er dan een belle tje rinkelen. Bij een meerpaal hoort een boot. We hebben een ge- jj restaureerde roeiboot van zo'n 45 jaar oud gevonden. En die ligt nu in de slotgracht. Vanuit Bruinisse is de flitscamera bijna niet te zien. rie, geruzie, drugsgebruik, gedeal, bedreigingen, vernielingen. Dage lijks en jarenlang. Bij zowel de pandeigenaar als de politie is daar veel over geklaagd. Dat heeft, nadat daar aanvankelijk weinig mee leek te gebeuren, gere sulteerd in politie-invallen en zelfs huisuitzettingen. Toch kwamen de overlastgevers telkens terug. En dat terwijl de kamerverhuur- vergunning al in juni 2010 was ver lopen, ontdekten buurtbewoners. Ondanks herhaaldelijke beloften van zowel de gemeente Vlissingen als de pandeigenaar dat het pand zou worden leeggeruimd, bleef het aantal bewoners veel hoger. Ook nu nog, terwijl de gemeente de pandeigenaar begin juli nog heeft gesommeerd binnen twee weken maatregelen te treffen en dat anders het pand definitief ge sloten zou worden. Dat gebeurt nu, belooft burgemeester Roep. Fré Vos en gedeputeerde Kees van Beveren bevestigen een plaquette met de historie van Slot Moermond. tmmmttmmmmmmmmmmmmmmtKmmmummtmamÊammmmimKmsimmamiBmmgu MEEST CELEZEN - Pieter Zeeman gaat verbouwen - Eén vluchteling onderdak - Dreischor krijgt beeld van Antje EN VERDER Is het strikken tellen op de nieuw ge plaatste schoolfoto uit 1925 op het blog Kiek Noe!. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl KAPELLE - Kapelle staat vanaf don derdag in het teken van de al weer 32e editie van de Kapelse Dag. De kermis start donderdag en zal er uiteraard ook vrijdag en zater dag zijn. De Delta Dikke Banden Race start vrijdag vanaf 18.00 uur met aansluitend de derde Hersel- man Sportloop. Publiekstrekker op de vrijdag is on getwijfeld dialectband Surrender. Ook United Forces en Hot Fuzz treden op. De zaterdag start traditioneel om 08.00 uur met het ringrijden. De opening door Jonge Kracht is om 10.00 uur waarna de activiteiten beginnen. Dat zijn onder meer de jaar- en vrijmarkt met zo'n 160 kra men, het beklimmen van de toren en het ponyrijden voor de aller kleinsten. Verbouwingsuitverkoop logusgoes.nl Jaap Vriesendorp met het naambordje ter ere van zijn voorvaderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42