Kwaliteit gaat boven de kleine school 35 HOC pas rond kerst naar Terneuzen #zeelandkiest Flapuit De krant 6 weken voor 18 euro! woensdag 22 augustus 2012 Emile Roemer Aüexander Pechtold Sybrand Buma SP D66 CDA „We hebben een te grote „We moeten de koek niet „We moeten de kleine afstand van de menselijke blijven herverdelen, maar scholen in stand zien te maat." de economie aanjagen." houden." Mijn collega moest naar dijkgraaf Toine Poppelaars, om hem voor de camera te vra gen of de kreek bij Ouwerkerk weer veilig genoeg is om in te zwemmen. Beter dat hij zou gaan dan ik. De laatste keer dat ik de dijkgraaf sprak, heb ik nogal een vreemde indruk achtergelaten, vrees ik. Ik ben nogal een flapuit. Zonder erbij na te denken zeg ik dingen die ineens in me opkomen. Soms grappig, soms beledigend, meest al goedbedoeld maar bijna altijd niet relevant. Het is maar goed dat ik op een dieet van brood en pap naar bijna twee meter gegroeid ben. Was ik kleiner gebleven, dan had ik mis schien vaak een pak rammel ge kregen van mensen die ik zonder dat ik het zo meende zwaar bele digd had. De afwijking heeft een naam: ADD. Gelukkig zijn er pillen voor. Wat ook helpt, is dat ik tegen woordig met een camera op pad ben. Het mooie van filmen is na melijk dat de camera echt alles op pikt. Ook de gezichtsuitdrukking van de geïnterviewde wanneer je tussen twee vragen door eventjes aan de camera moet frutselen om dat het geluid of beeld nog iets be ter kan. Wanneer je die beelden weer te rugkijkt, verraden subtiele signa len als wegdraaiende ogen of een knipoog naar een andere aanwezi ge heel veel. Ook af en toe, wat de geïnterviewde van de interviewer vindt. Zo moest moest ik tegen Dijk graaf Toine Poppelaars per se kwijt wat de Latijnse vertaling van zijn naam zou kunnen zijn. Leek me grappig om te vertellen. Om het ijs te breken. „Kent u de beruchte Romeinse keizer Caligula?", vroeg ik. „Zijn naam betekent klein laarsje. Soldatenlaarsje, om precies te zijn. Een laars van een pop is na tuurlijk ook een klein laarsje, dus heet u in het Latijn ook Caligula." De arme man wist even niet waar hij moest kijken. Nu begrijpt u waarom ik deze keer mijn collega liet gaan. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus*91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tho'len Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E; schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwqordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op 'informatie van de PZC of indien u uw toestemming - voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken vt (ik heb de Iaatste3 maanden geen proef gehad) (p6) )r 18,-. Na deze periode stopt.de bezorging vanzelf. Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54Ó50,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De vierde politicus in het Zeeuwse vragenvuur van PZC en Omroep Zeeland, dinsdagavond van 20.30 tot 21.30 uur stipt. De WD had staatssecretaris Halbe Zijlstra afgevaardigd. Na af loop van" het interview stapte hij glimlachend van tafel. Punt gemaakt, missie geslaagd, de WD staat voor: respect voor cul tuur in plaats van eindeloos subsidiëren, kwaliteit van onder wijs in plaats van verschraalde dorpsschooltjes, en geen mooie polders onder water als er alternatieven zijn. door Jan van Damme Er waren al verongelijkte ge luiden uit het kamp van het Zeeland Nazomerfesti- val doorgedrongen. Komt de staatssecretaris in hoogst eigen persoon het succesvolle cultuur- feest in Vlissingen openen, en dan neemt-ie niet eens de moeite om bij de openingsvoorstelling te blij ven. Een schot voor open doel voor de interviewers Ernst Jan Ro- zendaal en Ad Hagesteijn zou je denken. Maar Zijlstra pareert soe pel. De politieke plicht riep, en: „Ik vind het zelf ook jammer dat ik de voorstelling van Conny Jan sen Danst niet kon zien. Daar heb ik echt wel een beetje de balen van." Vragen antwoord CDA-lijsttrekker Sybrand van Haers- ma Buma stelt aan WD-staatssecre- taris Halbe Zijlstra de vraag: „Bes te Halbe, wil je investeren om klei ne scholen open te houden?" Het antwoord van Zijlstra luidt: „In elk dorp een school openhouden is in de praktijk niet haalbaar." Zijlstra stelt aan PvdA-lijsttrekker Diederik Samsom de vraag: „Beste heer Samson, hoe denkt u de werk gelegenheid bij Damen Shipyards overeind te houden als u zoveel op defensie wilt bezuinigen?" In het gesprek kwamen de belang rijkste politieke issues van de afge lopen kabinetsperiode en van dit moment voorbij. De boodschap van Halbe Zijlstra klinkt wel con- sistent-WD: zorg eerst dat het be grotingstekort wordt terugge schroefd, dan hebben we kans om ook de toekomst van onze kinde ren veilig te stellen. Als het over cultuur, openbaar ver voer, zorg en dijken gaat, ver woordt hij het zo: Halbe de Sloper „Een kwalificatie als Halbe de Slo per, dat zegt meer over de afzen der dan over mij. Het gaat om een is het aantal zetels dat de WD volgens Halbe Zijlstra minimaal moet halen helder beleid. Tien jaar geleden zag je hoe in Vlaanderen de cul tuursector succesvol werd opge schud, toen de vanzelfsprekend heid van subsidies werd afge schaft. Ik verwacht hier hetzelfde. Waarom zou er veel meer over heidsgeld naar een operavoorstel ling moeten gaan dan naar Cirque du Soleil of Joop van den Ende? Dat hebben we rechtgetrokken. Dat heeft niks met een PW-op'stel- ling te maken, de WD heeft res pect voor cultuur. Subsidie moet gerechtvaardigd worden door de ontvangers. Een Zeeland Nazomer festival heeft dat goed gedaan. Daar zit creativiteit in en er is een goede band met het publiek opge bouwd." Kleine scholen en krimp „Ik houd niet van de term krimp. Er is sprake van bevolkingsafname in bepaalde regio's. Scholen heb ben daar last van. De WD vind niet dat kleine scholen per defini tie moeten worden opengehou den. Het is beter dat er samenwer king wordt gezocht, zodat de kwa liteit kan worden verhoogd. In dat verband zijn wij voorstander van sterke decentrale overheden. Gaat het over het verdelen van geld, dan moeten we af van een uni form landelijk beleid. Voor Lim burg, Friesland en Zeeland zou je een ander beleid moeten opzetten. Maar we moeten realistisch zijn: in elk dorp een school openhou den is in de praktijk niet haalbaar. Als je beter onderwijs krijgt door in één dorp een school te sluiten en in een nabijgelegen dorp een school open te houden, dan is de keuze duidelijk. Dat heeft niks met marktwerking te maken." TERNEUZEN - De ondersteunende medewerkers en het bestuur van het gefuseerde regionale opleidin gencentrum Scalda (voorheen ROC Zeeland en ROC Westerschel- de) verhuizen pas rond de kerst naar Terneuzen. Het was de bedoe ling dat een deel van hen deze zo mer al zou verhuizen, maar door dat het definitieve besluit over de hoofdvestiging in Terneuzen lang op zich liet wachten, is de verbou wing later begonnen. Het nieuwe hoofdkwartier wordt gevestigd in het gebouw van het voormalige ROC Westerschelde aan de Vlietstraat. Dat gebouw stond al langer op de rol om opge knapt te worden. De studenten hebben weinig last van de verbou wing. Tijdens de verbouwing reizen zo'n dertig Zeeuws-Vlaamse medewer kers dagelijks naar Middelburg. Vlak voor de kerstvakantie verhui zen de bestuursdienst en onder steunende afdelingen van Scalda naar Terneuzen. In totaal wisselen dan no mensen van standplaats. Dit voorjaar ontstond ophef rond om het hoofdkantoor in Terneu zen, dat 2,7 miljoen euro meer kost dan vestiging in Middelburg. De ondernemingsraad en perso neel van het voormalige ROC Zee land waren tegen de verhuizing, omdat ze niet wilden dat het ROC zelf 660.000 euro zou betalen aan het kantoor. Het plan ging uitein delijk toch door: provincie, ge meenten en bedrijven draaien op voor de overige twee miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2