de ontwerper WESPEN? Kilo's geld gevonden bij Souburger zeeland j 19 Gipon wilde 'een echte volksboot' woensdag 22 augustus 2012 'Ik meen deze (ontwerp Simplexus, red.) zo te moeten brengen om een goed zeilend, handig en veilig toerjachtje te geven, dat door een amateur vrij gemakkelijk kan worden gemaakt; zodat dit naar mijn idee een echte volksboot zal zijn' - J.K. Cipon 0113-639760 door Ennile Calon MIDDELBURG - Raadsman S. Wee ning liet de leden van de Middel burgse rechtbank dinsdag een zak met twee kilo aan muntgeld zien. Eenzelfde hoeveelheid is decem ber 2010 in de Oost-Souburgse wo ning van zijn cliënt (24) gevonden. Die vondst vormt voor officier van justitie G. van der Hofstede een be langrijke aanwijzing dat de Soubur ger betrokken was bij de overval op de Aldi op 3 december 2010 in zijn woonplaats. Twee gemaskerde mannen drongen die ochtend die supermarkt binnen, bedreigden de medewerkers met een pistool, dwongen hen de kluis te openen en gingen er met drieduizend euro aan vooral kleingeld vandoor. Vol gens de Aldi 25 kilo aan munten en verder briefjes van 5, 10 en 20 euro. Volgens de officier renden de bei de overvallers na hun daad naar de woning van de Souburger en hielden zich daar enige tijd schuil. Als beloning kreeg de bewoner een deel van de buit. Vooral de vondst in zijn woning van nogal wat centen maakt de Souburger verdacht, aldus de officier. „Omdat Aldi nog werkt met die munten." Weening stelde echter dat iemand die, net als hij, elke dag zijn klein geld in een potje stopt, al heel snel twee kilo aan munten heeft. Hij herinnerde de rechters er ook aan dat het gestolen muntgeld verpakt was in rolletjes maar dat bij zijn cliënt geen snipper rolletjespapier is gevonden. Ook meldde hij dat niet alleen de Aldi de cent nog in ere houdt maar ook de Lidl. Tegen de officier: „Blijkbaar komt u niet bij die zaken." Volgens de officier was de Soubur ger niet alleen betrokken bij de overval op de Aldi maar nam hij in juni 2009 ook met twee ande ren deel aan de overval op de bel winkel Phone Home aan de Schel- destraat in Vlissingen. Voor beide feiten moet de Souburger een cel straf van zes jaar krijgen, aldus de officier. Hij eiste tegen de twee an deren verdachten van de Aldi-over- val, twee mannen uit Almere van 30 en 33 jaar, vier jaar cel. Wie de twee andere mannen zijn, die be trokken waren bij de overval op de belwinkel, weet de officier niet. Maar dat de Souburger betrokken was, dat staat volgens hem vast. Vooral ook omdat zijn ex een be lastende verklaring heeft afgelegd en de man in bezit was van schoe nen die in die belwinkel zijn gesto len. Weening maakte zich boos over de beschuldiging tegen zijn cliënt. Vooral omdat politie en Openbaar Ministerie ontlastend bewijsmateriaal kwijt zijn geraakt. Het filmpje van de bewakingsca mera van de belwinkel is namelijk zoek. Om die reden vroeg de raads man aan de rechtbank het OM niet-ontvankelijk te verklaren. Uitspraak 4 september. VLISSINGEN Akoestisch duo Sense in De Concurrent In het kader van Eye on Music treedt het Goese akoestische pop duo Sense vanavond om 22.00 uur op in café De Concurrent aan het Bellamypark in Vlissingen. Zange res Annemiek van der Weele en gi tarist Luc Oggel brengen een mix van eigen werk en bekende num mers uit de afgelopen drie decen nia popmuziek. Entree gratis. www.myspace.com/senseduo OOST-SOUBURG Jongen aangehouden voor vernieling Een 16-jarige jongen uit Arnemui- den is maandagavond rond half twaalf aangehouden op verden king van vandalisme in Oost-Sou burg. De jongen maakte deel uit van een groepje jongeren die ver nielingen pleegden op het parkeer dek van de Jumbo supermarkt aan het Oranjeplein. VEERE Restauratie beelden stadhuis van start De conservatie van de Veerse stad- huisbeelden begint komende vrij dag. De beelden worden zodanig bewerkt dat ze beschermd zijn te gen verder verval. Wethouder René Molenaar geeft om 12.30 uur het startsein. De werkzaamheden vinden plaats in Museum De Schot se Huizen aan de Kaai en duren tot medio augustus. GRIJPSKERKE Nachtvlinders vangen en benoemen Bij imkerij Poppendamme bij Grijpskerke worden donderdag vanaf 20.30 uur nachtvlinders ge vangen. Presentatie en regie is in handen van vlinderdeskundige Jan van Belzen van de Zeeuwse vlin derwerkgroep. MIDDELBURG Scooter uit tuin gestolen Maandag tussen 07.00 en 15.30 uur werd uit de tuin van een woning in Gervinsland in Middelburg een scooter gestolen. Het gaat om een zwarte Yamaha Sai4, met kenteken 87-DRN-9. De waarde bedraagt en kele honderden euro's. MIDDELBURG/GAPINGE Verlichte fietstocht langs boerderijen Vanaf kaasboerderij Schellach aan de Prooijenseweg 26 in Middelburg en komkommerkwekerij In 't An ker aan de Veerseweg 85 in Veere kan vrijdag vanaf 21.00 uur gestart worden voor de verlichte boerderij enfietstocht. Bij de stopplaatsen zijn kramen met eten en drinken er er is li- ve-muziek. De route, aangegeven met reflecterende pijlen, kan tot 23.30 uur gefietst worden. Nico de Reiger op zijn Zilverreiger in de haven van Oranjeplaat bij Amemuiden. Scheepsontwerper J.K. Gipon ontwierp de Simplexus voor een prijsvraag. Deze was in 1956 uitgeschreven door de Ko ninklijke Verbonden Nederland- sche Watersport Vereenigingen. De eisen voor het ontwerp van een 'kiel-zeiljachtje met kajuit' wa ren onder meer: 'Geschiktheid voor het maken van tochten op grote rivieren en andere binnenwa teren, en - bij gunstige omstandig heden - óók op de Zuiderzee' en 'Geschiktheid voor amateurbouw'. De eerste prijs was 250 gulden, de tweede 100 en de derde 50 gulden. De prijsvraag leverde zestien inzen dingen op. De beoordelingscommissie vond 'een groot percentage van de inge zonden ontwerpen beneden de maat' want 'zwak in uitwerking en details ter constructie'. Een echt winnend ontwerp zat er vol gens de commissie niet bij en daar om werft geen eerste prijs toege kend, maar twee tweede prijzen: voor het ontwerp Juno van E.G. van de Stadt Scheepswerf NV uit Zaandam en Zeebaby van H. Mal corps uit Nijmegen (allebei 150 gul den). De derde prijs (100 gulden) was voor het ontwerp Friesland van L. Stelwagen uit Grouw. De commissie beoordeelde het ontwerp Simplexus van J.K. Gipon hoog 'omdat het zo'n karakteris tiek scheepje toonde'. Ze 'vreesde echter dat het in zeevaardigheid te kort zou schieten'. Gipon wilde met zijn Simplexus een Nederlandse volksboot ont werpen. 'Ik meen deze zo te moe ten brengen om een goed zeilend, handig en veilig toerjachtje te ge ven, dat door een amateur vrij ge makkelijk kan worden gemaakt; zodat dit naar mijn idee een echte volksboot zal zijn'. Uiteindelijk zijn slechts enkele tientallen jacht jes model Simplexus gebouwd. bron: Afleveringen van De Water foto Ruben Oreel kampioen uit 1956 en 1958.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 19