Angst voor soepeler ontslag economie 113 Verhoging btw raakt onderwijs PZC Obelix gaat zijn eigen weg Snel internet voor Groot-Brittanië woensdag 22 augustus 2012 Steeds meer kritiek op afbouwen van bescherming werknemers den haag - Bob van der Wal is dui delijk. „Dit is een heel beroerd plan. Als de ontslagbescherming voor werknemers helemaal wordt afgeschaft, zet je de klok een eeuw terug, naar tijden dat de meeste mensen hun kostje bijeen moes ten scharrelen als dagloner." Van der Wal, duovoorzitter van de Vak centrale MHP, doelt op het voor stel van de vijf partijen van het Lente-akkoord om het ontslag recht vergaand te versoepelen. Sa men met het verkorten van de duur van de werkloosheidsuitke ring (WW) moet dat de arbeids markt weer in beweging krijgen, zo denken WD, CDA, D66, GroenLinks en de Christenunie. Als ze een meerderheid krijgen bij de verkiezingen van 12 september, is het per 1 januari 2014 gedaan met soms zeer royale ontslagver goedingen op basis van de kanton- rechtersformule. Werknemers die ontslagen wor den, hebben nu nog recht op een half, heel, anderhalf of zelfs twee maandsalarissen per dienstjaar. Dat wordt maximaal een kwart maandsalaris per dienstjaar. De ontslagen werknemer krijgt dat geld ook niet meer zelf in handen, maar moet het besteden aan om- of bijscholing en aan re-integratie. En de toetsing van de ontslagaan vraag vooraf door de kantonrech ter of uitkeringsinstantie UWV verdwijnt ook. Als een werknemer het ontslag wil aanvechten, moet hij of zij maar naar de rechter stap pen. De vijf partijen denken dat werkge vers makkelijker een vast contract aanbieden als ze in slechte tijden sneller en goedkoper van werkne mers afkunnen raken. Dat zou no dig zijn om de vooral voor oudere werknemers vastzittende arbeids markt weer op gang te krijgen. Ouderen veranderen zelden van werkgever omdat ze dan hun ont slagbescherming kwijt raken. En als ze eenmaal werkloos worden, komen ze zelden meer aan de bak. Plannen om het ontslagrecht te versoepelen zijn niet nieuw. Maar tot nu toe vond de politiek in meerderheid dat werkgevers en werknemers het samen maar op moesten lossen. Sinds afgelopen voorjaar ligt dat in eens anders. Zonder de vakbon den of de werkgevers te consulte ren werden de vijf partijen het in amper 48 uur eens over vergaande hervormingen van het ontslag recht. Een tikkeltje te snel misschien? De afgelopen maanden hebben veel deskundigen, waaronder zestien hoogleraren arbeidsrecht en diver se rechters, forse kritiek geleverd op de plannen. Ze vrezen dat ver soepeling van het ontslagrecht er alleen maar toe zal leiden dat werk gevers meer oudere werknemers zullen ontslaan. En het aantal 45-plussers dat werk zoekt is al fors gestegen de afgelopen jaren. De Amsterdamse hoogleraar Paul de Beer vindt het op zich positief dat er gekeken wordt naar moge lijkheden om de arbeidsmarkt te moderniseren. Maar hij vraagt zich af of dit wel het goede mo ment is om zulke vergaande maat regelen te nemen. Bob van der Wal is nog stelliger. „Als mensen zo makkelijk ontsla gen kunnen worden, leidt dat tot nog meer onzekerheid en gebrek aan vertrouwen bij grote groepen mensen. En dat is weer slecht voor de economie in zijn geheel." londen - Groot-Brittannië zal te gen het einde van het jaar toegang hebben tot supersnelle 4G mobie le internetdiensten. Dit zei de Brit se telecomwaakhond Ofcom dins dag na goedkeuring van de aan vraag door telecombedrijven Oran ge en T-Mobile. Zo'n 45 landen, waaronder de Verenigde Staten, Duitsland en delen van Azië, bie den de supersnelle service al aan bedrijven en consumenten. Nederland is dit jaar ook begon nen met de introductie van 4G in ternet. Maar een landelijke dek king is er voorlopig nog niet. Zaaiuien (in euro) 10,00-12,50 (aftand) Plantuien (in euro 11,00-13,00 (afland), 14,00 (droog uit de schuur). Granen, zaden en peulvruchten nieu we oogst) Tarwe, maal: 240,00; tarwe, voer: 230,00; voergerst: 225,00. Prijzen per 1000 kg exclusief btw uit op slag collecterende handel Nieuwe oogst (per ton Weidehooi: 100,00; roodzwenkhooi uit de schuur: 100,00; engelsraaihooi uit de schuur: 85,00-95,00; veld- beemdhooi uit de schuur: 120,00; tar- westro, grote balen: 75,00-85,00; tar- westro, kleine balen: 85,00-95,00; ger stestro, grote balen: 85,00. Noteringen worden ook gepubliceerd op de website van de ZLTO www.zlto.nl FREIBURG - De manshoge robot Obelix rijdt over het terrein van de universiteit in Freiburg. Het is volgens de makers de eerste machine die geheel zelfstandig een bestemming kan vinden, ook op onbekend terrein. Dinsdag maakte de robot een wandeling van vier kilometer door Freiburg, zon der botsingen. Obelix is een project van weten schappers uit Duitsland, België, Groot-Brittannië en Zwitserland. foto Achim Keller/EPA UTRECHT - Veel scholen in het voortgezet onderwijs en het mid delbaar en hoger beroepsonder«« wijs moeten fors snijden in de kos ten voor onderwijs, omdat er ga ten vallen in het budget door de btw-verhoging van 2 procent. Op sommige scholen zal zelfs diep ge sneden moeten worden in de per soneelskosten, waardoor instellin gen mogelijk hun klassen moeten vergroten. Daarvoor waarschuwen de belan genorganisaties HBO-, MBO- en de VO-raad. In totaal kost de ver hoging de onderwijsinstellingen 61 miljoen euro per jaar. Als bezuinigingsmaatregel heeft het kabinet besloten de btw per 1 oktober te verhogen met twee pro- cent naar 21 procent. De verhoging geldt onder andere voor compu ters, onderhoud aan gebouwen en voor al het lesmateriaal, behalve schoolboeken. „Vooral scholen die toe zijn aan groot onderhoud of vervanging van computers of andere appara ten worden heel hard getroffen door deze maatregel", zegt Marije Hulsbosch van de MBO-raad. Puzzel ouderwets gezellig mee en win een geweldige Nerf blaster! Kijk snel op www.lekkerpuzzelen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13