Brahimi mag VN-beleid redden buitenland 19 Opgepakt om blasfemie Spijt na blote duik in Filmregisseur Tonny Mijnwerkers Zuid-Afrika van moord en openbaar geweld beschuldigd Jcpri winkel kprt.com j 0800 0115 dinsdag 21 augustus 2012 78-jarige Algerijn heeft dagenlang getwijfeld of hij baan Syrië moest accepteren Na het opstappen van Kofi Annan als VN-gezant voor Syrië mag een ander het proberen. Maar waarom zou Brahimi slagen waar Annan faalde? door Carel Goseling Zijn titel is in ieder geval meer dan VN-gezant: 'Gemeenschappelijke speciale vertegenwoordi ger voor Syrië'. Hij krijgt een eigen kantoor in de Syrische hoofdstad Damascus met twintig tot dertig medewerkers. Voor het overige staat al-Akhdar al-Ibrahimi, in het Westen bekend als Lakhdar Brahi mi, voor dezelfde taak als zijn voor ganger Kofi Annan: vrede bereiken in het door een burgeroorlog ver scheurde land. De 78-jarige Algerijn heeft naar verluidt dagenlang getwijfeld of hij de baan wel moést accepteren. Veel vertrouwen in zijn missie heeft hij niet. „Ik zou best eens kunnen falen maar soms hebben we geluk." Voordeel voor Brahimi ten opzich te van Annan: hij is een Arabier. Van de andere kant is zijn geloof het verkeerde. Brahimi is soenniet terwijl de Syrische president Bas- har al-Assad en zijn kliek sjiieten zijn. Hij is in ieder geval een erva ren bemiddelaar. Hij deed dat in als functionaris bij de Arabische Li ga, in Haïti, Zuid-Afrika, Afghanis tan en Irak. Maar de vraag is wat Brahimi kan bereiken. Alle betrokken partijen uitten zich positief over zijn aan stelling. Maar dat deden ze bij An nan ook. Diens vredesplan werd door eenieder onderschreven. Maar in de praktijk hield niemand zich eraan. Driehonderd VN-waarnemers kon den weinig uitrichten. Afgelopen zondag vertrokken de laatste blauwhelmen. Brahimi heeft dus geen oren en ogen meer in Syrië. Wandaden van welke partij dan ook kunnen ter plekke niet meer worden onderzocht. Brahimi heeft al laten weten dat hij eigenlijk alleen kan slagen als de VN-Veiligheidsraad een unanie me lijn kiest. Dat is een utopie. Het Westen, de VS voorop, wil dat Assad zo snel mogelijk verdwijnt. Zijn tegenstanders worden met steeds meer geld, informatie en wapens gesteund. Onlangs liet de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Hillary Clinton, we ten dat er een vliegverbod boven Syrië moest komen. Probleem: de VN-Veiligheidsraad moet er toe stemming voor geven. Rusland en China, vetomachten, zullen het blokkeren. De Libische ervaring - een vliegverbod leidde tot wester se bombardementen - ligt nog vers in het geheugen. Moskou en Peking willen het Syri sche conflict oplossen door onder handelingen waarbij alle partijen betrokken zijn. Dus ook de opstan delingen. Die willen echter niet praten met de representanten van Assad. Eenzijdige druk op de Syri sche president wijzen Rusland en China af. Dus ook sancties tegen diens regime. Ander probleem voor Brahimi: de rol van Iran. Steun en toeverlaat van Assad. Teheran levert zelfs strijders voor zijn milities. Een rol van Iran bij het oplossen van de Syrische kwestie wijst het Westen resoluut van de hand. De Algerijn heeft zichzelf boven dien in de nesten gewerkt met een opmerking over Assads positie. Brahimi gaf te kennen dat het nog te vroeg is om Assad tot aftreden te bewegen. De oppositie reageer de als door een wesp gestoken. Bra himi diende publiek zijn excuses te maken voor deze faux pas. Bra himi weigerde. LOS ANGELES la Li Mppfi0 van (HaSlfipS! de terreurbeweging Al Qaeda in to taal 25 mensen om het leven zijn ge komen. foto EPA ISLAMABAD - Een tienermeisje is gearresteerd op verdenking van godslastering, zo maakte de politie van de Pakistaanse hoofdstad Isla mabad gisteren bekend. Het meis je, dat vermoedelijk geestelijk ge handicapt en 11 of 12 jaar oud is, werd donderdag al opgepakt. De politie ging tot actie over toen haar huis werd belegerd door zo'n zeshonderd woedende moslims, die waren afgegaan op geruchten dat ze een koran had verbrand. In het islamitische Pakistan is bele diging van de profeet of van de ko ran bij wet ten strengste verboden. De wet biedt de mogelijkheid over treding met de doodstraf te bestraf fen. Twee liberale politici hebben pogingen om de wet te versoepe len verleden jaar met hun leven moeten bekopen. Soms nemen fa natieke moslims het recht in eigen hand. In juli nog werd een man die werd verdacht van godslaste ring door een woedende menigte uit een politiebureau gesleept, doodgeslagen en in brand gesto ken. De Christenunie wil dat Neder land en de Europese Unie proteste ren tegen de arrestatie en actie on dernemen om de blasfemiewetten afgeschaft te krijgen. Meer van Galifea De Republikeinse afgevaardigde Ke vin Yoder uit de Amerikaanse staat Kansas heeft spijt van een naakt- zwempartij in het Meer van Gali- lea. Hij nam de duik tijdens een be zoek aan Israël vorig jaar. Sommige christenen zien het meer als een heilige plaats, omdat Jezus er op het water zou hebben gelopen. BERLIJN Eigen kenteken voor elk Duits dorpje Duitse nummerborden worden grotendeels vrijgegeven: kentekens mogen voortaan beginnen met de afkorting van allerlei dorpjes en ge huchten, zo stelde verkeersminis ter Peter Ramsauer gisteren voor. De nummerborden beginnen nu met afkortingen van de regio of stad waar de automobilist woont Scott overleden Filmregisseur Tony Scott (68) i$^ zondag in Los Angeles overleden. Hij pleegde zelfmoord door van een brug te springen. De Brit regis seerde kaskrakers als Top Gun, Ene my of the state en Crimson Tide. Hij was de jongere broer van Ridley Scott, regisseur van onder andere Blade Runner en Gladiator. NAMEN Regering België helpt bij beveiligen Martin De Belgische regering stuurt agen ten naar Namen, als Michelle Mar tin, de ex-vrouw van kindermoor denaar Mare Dutroux, gaat wonen in het clarissenklooster in Malon- ne. De agenten van de federale poli tie zullen hun collega's van de ge meentepolitie bijstaan bij de bevei liging van het klooster. PRETORIA - De 259 mensen die vori ge week na het bloedbad bij de Ma- rikana-platinamijn in Zuid-Afrika werden gearresteerd, worden be schuldigd van misdrijven als moord en openbaar geweld. Dat bleek gisteren bij hun voorgelei ding voor de rechtbank in de zwar te voorstad Ga-Rankuwa bij Preto ria. De verdachten, op één na, die in het ziekenhuis ligt, werden in groepen voorgeleid. Zij moeten over een week opnieuw voor de rechter verschijnen. Het geweld bij de mijn kostte 44 stakende mijnwerkers het leven. Het grootste aantal doden viel don derdag, toen de politie het vuur opende op met speren bewapende mijnwerkers. De eerste mijnwerkers gingen giste ren weer aan de slag. Volgens Lon- min, de eigenaar van de mijn, is in middels bijna 30 procent van de drieduizend stakende mijnwerkers weer aan het werk. Een woord voerster van het bedrijf zei zondag dat werknemers die niet komen opdagen, worden ontslagen. Maar gisteren gaf de directie de kompels een dag extra tijd. „De illegale sta kers die vanochtend niet op het werk verschenen, worden niet ont slagen en krijgen met het oog op de omstandigheden nog een extra dag", aldus een verklaring. Ongeveer duizend mijnwerkers verzamelden zich gisteren bij de mijn en zeiden niet aan het werk te gaan. Ze noemden het ultima tum van Lonmin een belediging voor hun dode collega's. Gisteren was de eerste dag van de week van nationale rouw die de Zuid-Afrikaanse president Jacob Zuma had afgekondigd. De Marikana is de op twee na grootste platinamijn ter wereld. *GeWtbij een 2-jarig abonnement. Mét uitzondering van niet redetijk gebruik. Kijk voor de voorwaarden op kpn.com Bijvoorbeeld met Samsung Galaxy Sll: Bel-SMS Onbeperkt 40r' KPN ToesteiLease 19r 250 MB 5r Totaal l* 12 maanden jSSff 64 r Ca voor andere toestelten ert aantrekkelijke aanbiedingen naar dé kpn winkel of kpn.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9