Voor balletpasjes moet i8lzee Te weinig deelnemers voor Tafel van Honderd 'Niet slecht, voor een meid' almanak Fietsvakantie dinsdag 21 augustus 2012 Hanne Liefting is terug uit Ghana. Het avontuur zit erop. Ze kan aan haar studie milieukunde beginnen, vele ervaringen rijker. De Terneu- zense wilde reizen, maar dan wel de wereld echt leren kennen. Op in ternet vond ze een weeshuisproject in Ghana, aan de Afrikaanse west kust. Haar vader, wethouder Cees Liefting, ging op bezoek en bericht vandaag voor het laatst uit Ghana. Het afscheid is een feest. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De organisatoren van De Tafel van Honderd hebben hun evenement afgeblazen bij ge brek aan belangstelling. Initiatiefnemer Ludo Haers en zijn compagnons Peter de Graaf en Pe pijn en Sjoerd Boussen noemden het een 'gastronomisch mysterie- project'. Zij wilden op idyllische buitenlocaties een tafel dekken, waar honderd mensen konden ge nieten van (regionale) gerechten en wijnen. De eerste editie zou 26 augustus zijn in de polders tussen Axel en Zaamslag. Haers laat weten dat de belangstel ling te teleurstellend was om de Ta fel van Honderd te laten slagen. „We balen, we hadden ons er zo veel van voorgesteld, maar het lukt niet. Hoe het komt weten we niet precies, maar door veel afmeldin gen is het aantal deelnemers nu te beperkt", laat Haers de mensen we ten die wél 75 euro over hadden voor een uniek etentje met kamer muziek. De tegenvaller betekent niet dat het idee in de ijskast wordt gezet. Haers: „De Tafel van Honderd komt er. Wij gaan nadenken, eva lueren en brainstormen waarom het nu niet is gelukt. Alle tips en suggesties zijn welkom." De officiële opening van het - onder anderen door Hanne Liefting uit Terneuzen - opge knapte weeshuis belooft iets bij zonders te worden. Het feest vindt plaats in Bugaya Paala, een dorp dat bestaat uit ongeveer hón derd ronde hutjes. Centraal in het dorp is een ont moetingsplaats waar de dorpelin gen samenkomen. Op een ver hoogd stuk zijn dierenhuiden ge legd, een kussen en een aantal at tributen. Het is overduidelijk, hier zetelt de macht! Bongo's roffelen en statig ver schijnt daar de Chiefj vriendelijk lachend, terwijl de dorpelingen diep buigen. Rustig neemt hij zijn plaats in, zijn onderchefs, alle maal oude mannen, om hem heen gegroepeerd. De ruim hon derd belangstellenden in een hal ve kring daar omheen. Middenin de kring is een stoel ge zet waarop Hanne plaats mag ne men. De Chief spreekt en de me nigte wordt stil. Het is de Chief ter ore gekomen dat er veel goed werk is verricht aan het weeshuis door een sala- minga (blanke). Hij wil haar be danken voor haar inzet door haar Chief of all Orphans te maken. De menigte joelt instemmend. Een aantal muzikanten en dansers ma ken het feest compleet op het dorpsplein. In optocht trekken we door het dorp richting het weeshuis waar een lint moet worden doorge knipt. Een priester roemt vol vuur het werk dat Hanne voor de weeskinderen tot stand heeft ge bracht met zoveel door God gege ven voortvarendheid. En ook voor alle mensen die haar hebben gesteund: 'God bless you!' Hij knipt uiteindelijk het lintje door. Ik zie dat Hanne opgelucht is dat ik naast haar sta; en ik barst zo wat van trots. Na het feest komt het overmijdelij- ke afscheid. Samen met mijn vrouw Margaret en de weeskinde ren sluit Hanne zich op in het weeshuis. Nog een keer worden de kinderen in een rij gezet voor het eten. We moeten dan echt weg, ik rijd. Hanne kijkt achterom naar 'haar' blauwe weeshuis waar ze zich zo voor heeft ingezet Een weeshuis met een goed dak, goede vloeren, kozijnen met deuren, vijftig kilo maïs en evenveel rijst, een keuken uitrusting, tien matrassen, drie geiten, een zwanger schaap, twee kalkoenen én vierentwintig zwaaiende kinderen. Mijn vader zei jaren geleden te gen één van zijn dochters: 'niet slecht, voor een meid'. Ik be grijp nu precies wat hij toen be doelde. Bijdragen zijn welkom op bankr. 10.37.18.478 t.n.v. H. Liefting. Zie ook twitter @hanneliefting De jongens en meiden van de Zeeuwse demogroep The Cool Corner hopen komend weekend hoge ogen te gooien door Raymond de Frel De laatste beat heeft geklonken, een die pe zucht volgt. En nog één, en nog één. Tweeënhalve mi nuut vol gas geven, dat hakt er be hoorlijk in. Maar de vijf meiden en twee jon gens van de demogroep The Cool Corner willen komend weekend hoge ogen gooien op het wereld kampioenschap Hiphop-Street- dance in het Engelse Blackpool, dus is er niemand die klaagt. Tij dens de laatste repetities in de ves tigingen van hun dansschool Mo ves in Goes en Terneuzen wordt nog een keer alles uit de kast ge haald, zodat de jury in Blackpool straks wordt overdonderd met een mix van de dansstijlen breaking, popping, locking en urban house. Dat klinkt allemaal heel ingewik keld, maar eigenlijk is het heel een voudig samen te vatten. De show van The Cool Corner spat van de eerste tot de laatste se conde van de energie. Het is ook daarom dat de jury in de voorron de in Veldhoven de Zeeuwse groep een 'wildcard' gaf voor het WK. „De jury kwam na afloop naar mij toe en meldde dat, als er een prijs zou zijn voor de meest funky groep, wij die zouden krijgen. Die was er niet, maar we kregen als be loning wél een wildcard. Ik vertel de het de groep op de terugweg, in de bus. Je wil niet weten hoe- Tip? redactie@pzc.nl Het Middelburgse gezin keerde vrij dag terug van een fietsvakantie in het zuiden van Frankrijk. Het twaalf jarig buurmeisje kwam direct vragen hoe de drie weken waren geweest. Terwijl de buren enthousiast vertel den hoe leuk ze het hadden gehad en hoe mooi Frankrijk is vanaf de fiets, werd ze stiller en stiller. Na het aanhoren van alle verhalen keek ze wat sip en vroeg vervolgens of ze alstublieft tegen haar vader een wat ander verhaal wilden vertellen. Want, zo zei ze, haar vader had al laten weten dat hij ook wel wat voel de voor een fietsvakantie. Maar mijn zusje in ik willen dat niet. Wij willen gewoon naar het strand. Wij willen zwemmen en spelen en niet drie weken lang fietsen." Kijk naar de dansshow die Suzanne Koster uit Axel en haar team op het WK in Blackpool opvoeren. KLASSENWERK Waarom trekken jongeren de streek uit? Of waarom juist niet? Lees het op www.pzc.nl/klassenwerk STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Dit was de laatste aflevering van de rubriek Hanne in Ghana. foto Hanne Liefting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54