N Dirk dus! In de serrestal gedijt de koe V 201 zeeland Volksuniversiteit begint cursus gezonde leefstijl 12 blikken Runderhamburgers 500 gram Vakantiefoto's voor de bijlage Buiten M Geldig t/m zaterdag 25 augustus 2012 Classic of Almond Pak 4 stuks 100% rundvlees, vers uit eigen slagerij. Witte sesamdollen Ambachtelijk slaatje Kuip 140 gram dinsdag 21 augustus 2012 B Gillette sctieergel of scheerschuim Diverse varianten- Flacon 1,35 liter De serrestal is een nieuw feno meen op het platteland. Bij kaas boerderij Schellach in Middel burg zijn ze er vroeg bij. De gro te, lichte stal van kunststof en staal moet een weldaad voor mens en dier zijn. De traditione le stal doet een stapje opzij. door Edith Ramakers oorbijgangers staan even stil bij het lichte gebouw dat vlakbij kaasboerderij Schel lach in Middelburg is verrezen. Is het een kas of een winkel? Maria Kwekkeboom glimlacht, de nieuwe serrestal wekt nieuwsgie righeid. Binnenkort zullen er tach tig tot honderd koeien een onder komen vinden. „Voor mens en dier is het een aangenaam kli maat", weet Maria. Dat de serre vriendelijk voor mi lieu en dier is, is belangrijk ge weest om deze stal met ronde da ken te mogen bouwen. Maar een voudig was het niet om een bouw vergunning te krijgen. De gemeen te Middelburg eiste puntdaken. „Zo zijn de voorschriften en na tuurlijk zijn regels ook wel nodig, maar die houden de technische ontwikkelingen niet altijd bij", zegt Maria. „Een medewerker van de Welstandscommissie kende ge lukkig dit soort stallen. Hier in Zeeland zijn ze vrij uniek, maar in het land zie je ze op steeds meer plekken verschijnen. De ambte naar wilde wel medewerking verle nen, maar moest ons toch op de regels wijzen. Hij adviseerde ons met Hanny Kool te gaan praten, de wethouder toen." In het overleg met Hanny Kool kwamen nog kleine puntdakjes voorbij, in plaats van de ronde vor men. Maar dat wilde de bouwer per se niet doen. „De folielaag over de daken moet strak gespan nen zijn en dat lukt alleen maar goed bij een ronde vorm. Bij punt daken gaat het folie gegarandeerd klapperen." Meer gesprekken volgden en er werd naar andere provincies geke ken waar al meer van dit soort stal len gebouwd waren. Middelburg stond in zijn kritische houding van bebouwing van het buitenge bied niet alleen. '„Zo kwamèn we op een architect uit die al eerder zuilen rond de stal heeft gemaakt. Daardoor krijgt het gebouw meer allure en heeft het iets van een Griekse tempel." In de lichte stal zullen de koeien vast meer melk geven. „Dat zeg gen de verkopers van deze stallen wel, maar dat moeten we eerst nog zien. Het is een fijne gewaar wording als je de schuur inloopt. Je merkt amper dat je van binnen naar buiten loopt en het is ook erg fijn dat we veel ramen open kunnen schuiven." Het bouwen werkt aanstekelijk. Een tweede stal op het terrein van de Kaasboerderij ondergaat op dit moment ook een facelift. Dat wordt een draaistal, waar de koeien in een carrousel staan om gemolken te worden. Maria Kwekkeboom: „We winnen daarmee een uur per melkbeurt. We melken ongeveer om de twaalf uur. En als dan in 2015 het melkquotum voor iedereen wordt opgeheven, kunnen we iets meer koeien laten grazen, zo'n hon derd. Bij Schellach 'moest verbouwd worden, want in de loop der jaren zijn de koeien veel langer gewor den'. „De boxen waren aan de kor te kant, alles was een beetje te eng geworden. Ik zeg weieens tegen de langste koeien dat het nog even MIDDELBURG - Wie hulp kan ge bruiken om gezond en actief te le ven, kan dit schooljaar in Veere te recht voor een cursus 'Gezonde leeftijd'. Het is één van de nieuwe cursussen die aangeboden worden door de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU). De gemeente Veere, fysio therapeuten en leefstijladviseurs hebben de cursus samengesteld. De ZVU biedt dit jaar ook een nieuwe cursus social media aan in de Bibliotheek Goes. Mensen die het lastig vinden om de elke maand de eindjes aan elkaar te knopen, kunnen daarnaast deelne men aan een cursus 'leren budget teren'. De ronde kunststofdaken zijn met folie bedekt. foto's Ruben Oreel duurt, en dan, dan hebben ze een geweldige ruime, lichte stal. Okto ber hopen we open te gaan." De koeien kunnen vanuit de stal direct naar buiten lopen, de hele dag door. „Ze komen terug als het melktijd is. In de serrestal ligt nu al gedroogde mest van de koeien. Het voelt aan als gedroogd hooi en ruikt naar niets. „Hier houden ze van. We vragen een toppresta tie van de koeien, dan mogen we ze ook goed verwennen. Ik vraag me weieens af of ze straks nog wel maar naar buiten willen gaan." Dinsdag 21 augustus om 17.30 uur aan tafel: 'Eten in de Serrestal'. Cate ring Rode Rozen en Tortillas. Kosten, 19,50 euro, kinderen 10 euro. Vooraf gaand speurtocht, rondleiding. WSS&S&OZBSi Op Walcheren beginnen twee nieuwe taalcursussen: Portugees op reis en English Poetry. Daar naast biedt de volksuniversiteit net als vorig jaar taalcursussen Spaans, Engels, Frans, Italiaans, Noors, Zweeds en Chinees op ver schillende niveaus aan. Iedereen die het leuk vindt om z'n kennis bij te spijkeren, kan zich in schrijven voor één van de cursus sen, workshops, lezingen en excur sies van de ZVU. Kijk voor het volledige programma op www.volksuniversiteitzeeland.nl. Het is ook mogelijk om een programmagids aan te vragen via telefoonnummer 0118-634800. Volgende week keert de bijlage Bui ten terug op dinsdag. De pagina met ingezonden foto's van lezers maakt weer deel uit van het geheel. Eind juni vroegen we u foto's van U en Uw VAKANTIE in te sturen voor de bijlage van dinsdag 28 augustus. Het zou natuurlijk kunnen dat u die oproep inmiddels bent vergeten. Vandaar nu de herhaling: stuur fo to's van U en Uw VAKANTIE voor vrijdag 31 augustus naar het mail adres buiten@pzc.nl (200 dpi, mini maal 1 MB, liefst met toelichting en met naam en woonplaats). Wie verder onderwerpsuggesties heeft voor de fotopagina in Buiten kan die mailen naar buiten@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50