Fles whisky 41 binnenland Huur stijgt sneller door Donnerpunten Scheuren in droomhuis Floris Officier eist maximale straf tegen 15-jarige 3 dagen Wellnesshotel in Brabant www.weekendcompany.nl Ze waren eikaars beste vriendin, maar nadat ze ruzie hadden gekregen op een verjaardagsfeestje, besloot de vriendin van Winsie Hau dat het 15-jarige meisje dood moest. dinsdag 21 augustus 2012 AMSTERDAM - De huren van socia le huurwoningen stijgen sneller dan verwacht. Dat komt door de Donnerpunten, de door oud-mi nister Piet Hein Donner (Volks huisvesting) ingevoerde waarde ring. Huizen worden te duur voor de mensen voor wie ze zijn be doeld. Dit zeggen de Huurdersvere niging Amsterdam en de Woon bond, op grond van onderzoek. Dat blijkt uit het maandag versche nen rapport Stop de Donnerhu- ren. Het onderzoek was landelijk, maar bijna de helft van de reacties kwam uit Amsterdam. De gemiddelde prijs van een socia le huurwoning klom vorig jaar van 474 naar 568 euro per maand, zeggen de rapporteurs. Eén klager meldde te verwachten dat de huur van zijn driekamerwoning van 530 euro stijgt naar het nieuwe maxi mum van 780 euro. Nieuwe huur ders betalen soms honderden eu ro's meer dan hun buren voor het zelfde huis, doordat die buren er voor de nieuwe puntentelling al woonden. De hyurquote, dat is het deel van het inkomen dat men sen kwijt zijn aan huur, steeg dit PAUL KUSTERS toosenhenk.nl OE3 ANÖER ONSsER WERPi HENK.... 2 gratis behandelingen! Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur zafeo 10.00 uur - 15.00 uur •Prijs o.b.v. 2-persoonsbeMtting en exd. reseiveringskostên 12,50 per boeking. Kijk voor de volledige voorwaarden op de website. Let op! Alleen op 21 augustus tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken. jaar volgens de onderzoekers naar 42 procent. Dat is te veel voor deze groep, zeggen de huurdersclubs. Een tweede probleem is volgens het rapport dat huurders met lage huren hun hoop op een wooncar rière hebben opgegeven. Zeventig procent besluit niet meer te verhui zen, omdat hun dat honderden eu ro's meer huur gaat kosten zonder dat het wooncomfort stijgt. Voor huizen in gebieden waar so ciale woningen schaars zijn, wor den vanaf 1 oktober 15 tot 25 extra punten gegeven, waardoor ver huurders maximaal 123 euro meer mogen vragen. Het aanbod van sociale huurwo ningen met huren tussen de drie- en vijfhonderd euro nam fors af. Een deel van de huurwoningen komt door de Donnerpunten bo ven de huurgrens van 664,66 euro terecht en wordt dus vrijesector- woning.Tegelijkertijd steeg het aan deel woningen met huren van rond de 650 euro. Dat is volgens de huurdersorganisaties niet rede lijk omdat de huurders veelal niet meer inkomen hebben dan 38.000 euro bruto per jaar. ARNHEM - Een ruzie tussen twee tienermeisjes over roddels op on der meer Facebook is de aanlei ding geweest voor de tragische dood van een van hen: Winsie Hau. Het 15-jarige meisje 'moest dood' van haar voormalige harts vriendin en daarvoor werd de toen 14-jarige verdachte uit Capel- le aan den IJssel ingehuurd. Hij stak haar op 14 januari neer in haar ouderlijk huis in Arnhem, ze overleed vijf dagen later in het zie kenhuis. Officier van justitie Josan Schram eiste gisteren bij de rechtbank in Arnhem tegen de jongen van Chi nese afkomst, die nu 15 is, de maxi male straf die mogelijk is voor zo'n jonge verdachte: een jaar jeugddetentie en twee jaar jeugd-tbs. Die tbs kan verlengd worden tot maximaal zeven jaar. Het plan om Joyce 'Winsie' Hau neer te steken werd wekenlang door de verdachte besproken met Winsie's hartsvriendin (16) en haar 18-jarige vriendje. Wie nou echt de opdracht heeft gegeven, is niet duidelijk. Ook is niet helder hoeveel geld hij als beloning zou krijgen. Het Openbaar Ministerie meent dat de verdachte de opdracht heeft uitgevoerd omdat hij bevriend wil de zijn met het vriendje van Win sie's hartsvriendin Zelf zegt hij dat hij zo door hen werd bedreigd dat hij niet anders kon. De roddels zouden zijn gegaan over seksuele escapades van Winsie's vriendin met jongens. Winsie's ouders wa ren beiden zeer geëmotioneerd. Uitspraak op 3 september. De rechtszaak tegen de 15-ja- rige verdachte was gisteren grotendeels openbaar, om dat de rechter het maat schappelijk belang groter acht dan dat van de jongen. door Bert Luijpen Het was gisteren de vraag of de zaak tegen de 15-jarige verdachte in de openbaarheid zou worden behandeld. Volgens zijn advocaat zou dat te schadelijk zijn voor de jongen. Maar de recht bank bepaalde het belang dat de maatschappij de feiten in de zaak kent, groter dan het persoonlijk be lang van de verdachte. Bovendien vinden de geraadpleeg de psycholoog en psychiater, die de 15-jarige jongen onderzochten, openbare behandeling 'vermoede lijk niet schadelijk': „Het kan zelfs het gunstige effect hebben dat de verdachte zich meer bewust wordt van de gevolgen van zijn daad." Daarop gingen de deuren alleen voor pers en publiek op slot bij de behandeling van de persoonlijke omstandigheden van de 15-jarige verdachte. De jongen van Chinese afkomst beantwoordde vragen van de rechtbank schoorvoetend, maar wilde zelf nauwelijks iets vertel len, omdat hij de druk te groot vond. Hij gaf gisteren opnieuw toe Winsie de fatale messteken te heb ben toegebracht 'vanwege haar ge roddel'. Het 'uur U' werd steeds uitgesteld en uiteindelijk werd de moord over de kerstvakantie heen getild. Op 12 januari was de hoofd verdachte al in Arnhem geweest, maar toen ondernam hij niets. Twee dagen later pakte hij weer de trein, ging naar Winsie's huis en belde aan. Winsie's broertje van 12 jaar deed de deur open, riep zijn zus en liet haar met de verdachte achter in de gang. Toen haar vader gebonk hoorde, snelde hij naar de hal en zag daar zijn dochter liggen in een plas bloed. Hijzelf is ook aangeval len, hij werd in zijn gezicht en aan zijn handen geraakt. Winsie Hau liep tal van messteken op. Uitein delijk is een messteek in de hals haar fataal geworden, zo blijkt uit autopsie. De jongen vluchtte na zijn daad te voet: de politie vond hem liggend en besmeurd met bloed in de bos jes langs de Johan de Wittlaan. Pas na een waarschuwingsschot van de politie gaf hij zich over. Bij fouil lering vond de politie een briefje met daarop de routebeschrijving vanaf de bus naar het huis van Winsie. In de hal bij de slachtoffers werd een tas gevonden met onder meer een fles whisky. Volgens bekenden van de jongen had hij die op die dag meegenomen om na afloop te kunnen drinken 'op een geslaagde missie'. De jongen zou tegen verschillende mensen tevoren gezegd hebben dat hij een meisje moest vermoor den en daar geld voor zou beuren: twintig euro, zegt de een, vijftig euro, meent een ander, weer een ander noemt honderd euro en vol gens de moeder van de verdachte zei hij achteraf tegen haar dat hij duizend euro zou krijgen voor de moord. Maar gisteren zei de jon gen dat er nooit over geld is gespro ken. Na onderzoek blijkt dat op een verjaardagsfeestje ruzie was ontstaan tussen Winsie en haar door Hans Jacobs VOORSCHOTEN - Prins Floris en zijn gezin moeten zeker tot vol gend voorjaar wachten alvorens ze hun droomhuis op landgoed De Horsten kunnen betrekken. Toen de bouwactiviteiten aan de boerde rij waren begonnen, bleek de door de gemeente Voorschoten als mo nument aangemerkte voorgevel vol scheuren te zitten. Zo maar la ten staan was geen optie meer. „De gevel leverde een gevaar op", aldus prins Floris. De gevel van de op veengrond ge bouwde boerderij is verzakt. Afbre ken was de enige optie. Dat bete kende wel dat Floris, jongste zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, naar de gemeente moest om toestemming te krijgen de bouwplannen aan te passen. Na overleg en inspectie ter plekke kwam de benodigde instemming. De hele boerderij is inmiddels afge broken en de fundering voor de nieuwbouw is gelegd. De oude ge vel wordt gereconstrueerd. Floris maakte in 2006 de eerste plannen voor verhuizing naar de Voorschotense kant van het ko ninklijk landgoed. Toen hij de eer ste bouwtekeningen inleverde, bleek de boerderij gemeentelijk monument te zijn. Dat had de ge meente ooit wel eens laten weten aan de Dienst Koninklijk Huis, maar die kennisgeving was in een la verdwenen. Dat betekende dat opnieuw moest worden begonnen met oog voor 'het behoud van de cultuurhistorische waarden en een zorgvuldige invulling van het voor malige boerenerf, zoals Voorscho ten eiste. De Rijksdienst voor Cultureel Erf goed en de lokale commissie Wel stand en Cultureel Erfgoed wer den vervolgens betrokken bij het maken van plannen. Ondertussen was er ook publiciteit gekomen en daarin werd gesuggereerd dat Flo ris c.s. de regels probeerden te om zeilen. „Niets is minder waar, wij moeten juist extra zorgvuldig zijn", zei de prins twee jaar gele den. Uiteindelijk kwam dit voor jaar alles rond en kon met de ge deeltelijke afbraak en opbouw wor den begonnen. Pas toen bleek dat hetgeen moest worden behouden niet kon blijven staan. Zonder verdere tegenvallers - zoals een vroeg invallende winter - kan voor het eind van het jaar het dak erop zijn en kunnen Floris en echt genote Aimée met hun kinderen in maart verhuizen. Aan de Wasse- naarse kant van De Horsten - ei gendom van de koningin - wonen prins Willem-Alexander en prin ses Margarita met hun gezinnen. Prins Pieter-Christiaan heeft plan nen om er te gaan bouwen, al zal hij zich nog wel twee keer beden ken na de ervaringen van zijn broer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4