m Stoffeerderij Brouwer levert vakmanschap in alle materialen 181 zeeland 25-i Borsele geeft CDA huiswerk Ondernemersplein dinsdag 21 augustus 2012 Cor Brouwer werd vanaf zijn dertiende opgeleid in het stoffeerdersvak bij meubelbedrijf Sinke-de Graag in Goes. Een kwart eeuw geleden begon hij voor zichzelf in 's-Heer Hendrikskinderen. door Frank van Cooten NISSE - Agnes Mulder (nummer 9 op de CDA-kandidatenlijst) twit- terde zondagavond nog als liefheb ster van schoenen uit te kijken naar het bezoek aan Zeeland. De 'CDA regiotour' bezocht maandag onder meer het hoofdkwartier van O'Moda schoenen in Zierik- zee. „Maar Zeeland heeft natuurlijk veel meer in huis dan mooie schoe nen", verontschuldigde ze zich een paar uur later op het erf van fruitteler Rinus van 't Westeinde in Nisse. „O'Moda is wel een voor beeld van een innovatief bedrijf" De CDA-bus, met daarop een le vensgrote beeltenis van boegbeeld Sybrand Buma, stopte precies om 11.15 uur bij de fruitteler, niet ge heel toevallig ook CDA-man in hart en nieren. „Maar ik sta hier vooral als fruitteler en vertegen woordiger van onze sector. Ik zal zeker niet nalaten te vertellen dat ik de afwezigheid van Buma teleur stellend vind. Hij was eerder ook al niet in de Stenge in Heinkens- zand." Rinus had een lijstje gemaakt met gespreksonderwerpen. Schoenen stonden daar niet bij. Wel seizoen arbeid in de fruitteelt en uiteraard de hagelkanonnen. Hij drong bij de CDA-kandidaten voor de Tweede Kamer aan nu eens eindelijk te besluiten de an ti-hagel kanonnen te legaliseren. Maanden geleden is Kamerbreed een motie aangenomen om dat te regelen, maar nog steeds is er niets gebeurd. „Er wordt al zeven jaar ge bakkeleid. Het kabinet heeft de mond vol van nieuwe ontwikkelin gen maar zou jij investeren in nieu we technieken zo lang legalisatie nog onduidelijk is?" Ook de Borselse CDA-wethouder Ad Schenk noemde dat maandag teleurstellend. „Het is zo jammer dat het jaren duurt voordat onze gemeente rugdekking krijgt van de Rijksoverheid." De Zeeuwse CDA kandidaat Patri cia de Milliano knikte instem mend. „Daarom is het belangrijk dat 'De Stem voor Zeeland' in Den CDA-kandidaten Patricia de Milliano, Agnes Mulder en Mona Keijzer (vlnr) Haag gehoord blijft worden. krijgen uitleg van fruitteler Rinus van 't Westeinde. foto Willem Mieras Vakmanschap: daar draait het om bij Meubel Rijtuig stoffeer derij Brouwer in 's-Heer Hendrikskinderen. En om de ont wikkeling van dat ambacht. Want alleen maar netjes een stoeltje kunnen stofferen, is al lang niet meer genoeg. Ze hebben hooguit eens een voe tenbankje overtrokken. Het is pret tig om te weten dat dit vak blijft voortbestaan. Je kunt er nu een maal niet zomaar vanuit een hob by aan beginnen. Dat gebeurt wel, maar elke klant komt daarop te rug. Tien jaar praktijk heb je wel nodig om het stofferen tot in de puntjes te beheersen." Hermans vader Cor, oprichter van het bedrijf, kan met enige trots ver tellen dat hij heel goed de weg weet als het gaat om bijzondere spijkertjes, goede singels zonder nylon en originele stoffen. „In Frankrijk kun je dikwijls nog veel van die spullen vinden, maar je moet wel zoeken. Dat doen we dan ook. Ik ben zelfs naar de Her mitage in Sint Petersburg geweest, om daar de stoffering van de meu bels te bekijken. Het is dan wel een domper om te zien dat daar moderne schroeven in de deur- scharnieren zitten." Cor Brouwer ging al als 13-jarige in de leer bij een meubelzaak in Goes. Dit jaar 25 jaar geleden be gon hij voor zichzelf, thuis in de garage. Nu is er een grote werk plaats met een winkel, waar negen man vast personeel werkt: „Alle maal vaklui." De bijzondere op drachten en de persoonlijke be langstelling van Cor Brouwer op het gebied van rijtuigen en oldti mers, bracht een extra tak aan het familiebedrijf tot bloei: De Goe- sche Rijtuig- en Automobiel Maat schappij (GRAM), bestierd door Hermans broer Jeroen. Voor de verhuur van trouwkoetsen en old timers rijdt een vrachtwagen van Brouwer door heel Zeeland en ook ver daarbuiten. door Mieke van der Jagt Nog maar een halfjaar geleden kreeg het fa miliebedrijf Brouwer de tweede prijs van de gemeente Goes voor het maatschappelijk verant woord ondernemen. Er werd ge toetst <5p ecologische, economi sche en maatschappelijke aspecten van de bedrijfsvoering. „We zijn vanzelfsprekend erg trots op die prijs", zegt Herman Brouwer. „Na tuurlijk zijn we zo goed mogelijk economisch bezig en natuurlijk wegen ecologische aspecten zwaar, maar het maatschappelijke zit er bij ons van nature in. Elk jaar hou den we tijdens de Open Monu mentendag, dit jaar op 8 septem ber, een soort ambachtenmarkt op het terrein. We willen daarmee, naast allerlei andere ambachten als meubelrestauratie, schildertechnie ken en rietdekken, ons eigen vak laten zien. Want denk erom, wij stofferen heel wat monumentale zaken, daarin hebben we een naam hoog te houden." Hoewel Brouwer erom bekend staat hele bij zondere objecten als an tieke auto's en rijtuigen te kunnen stofferen met alle origi nele materialen en technieken, moet het bedrijf het vooral heb ben van particulieren en instellin gen, die goede meubelen in stand willen houden. „Mensen die elke vijfjaar een goedkoop nieuw bank stel kopen, zien we hier niet, maar een goed meubel is het altijd waard om de bekleding te vervan gen als die versleten is. Daar zit 'm ook de ontwikkeling in het vak. Bij zorginstellingen moeten we re kening houden met kwetsbaar heid, bacteriële infectie en de mo gelijkheid om schoon te maken. Tegelijk zie je dat juist ouderwetse materialen steeds moeilijker te krij gen zijn." Een ander aspect van het maat schappelijk ondernemen is de op leiding van leerlingen van het Hout- en Meubilering College in Rotterdam. „Die komen hier met alleen maar theoretische kennis. Het familiebedrijf wil niet alleen de meest in gewikkelde meubelstof feringen perfect kun nen uitvoeren; de meest bijzonde re stoffen willen ze kunnen leve ren. Dat lukt heel goed met 900 stalenboeken,-waarin vele duizen den mogelijkheden zitten: van de originele stoffen van antieke meu bels, tot alle leersoorten en hyper moderne dessins voor moderne designmeubels. Op de internetsite www.stoffeerde- rijbrouwer.nl geeft een fotoalbum een indruk van de specialisaties. Op die site staat ook een volledig programma van de ambachten markt en andere activiteiten tij dens Open Monumentendag op 8 september.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48