zeeland21 College geeft toch tien mille voor kunstwerk in Scherpenisse PZG Combi Comfort Zeeland: rust en ruimte te gast dinsdag 21 augustus 2012 „Door de zuilen krijgt het gebouw meer allure en heeft het iets van een Griekse tempel." Maria Kwekkeboom, Kaasboerderij Schellach door Eric Hageman en Anton van Haperen Nog even en de koeien kunnen een box opzoeken in de nieuwe stal. door Rob Paardekam SCHERPENISSE - Ondanks een nega tief advies van de commissie beel dende kunst stellen burgemeester en wethouders van Tholen toch 10.000 euro beschikbaar voor een kunstwerk in Scherpenisse. Voor waarde is dat het gemaakt wordt door werkzoekenden uit de ge meente, maar dat was de initiatief nemer toch al van plan. Het kunstwerk maakt deel uit van een drieluik over verdwenen ha vens op het eiland Tholen. Het eer ste werk werd in het voorjaar ge plaatst in Sint-Maartensdijk. Nu is Scherpenisse aan de beurt en later krijgt Sint-Annaland wellicht ook nog een kunstwerk. De stichting Dutch Art Match (DAM) van kunstenaar Danny van Rijt heeft voor het maken van het eerste kunstwerk een zogeheten brugwerkplaats opgezet in Sint- Maartensdijk. Zes werkzoekenden uit de gemeente Tholen hebben de creatie gemaakt en op die ma nier weer wat werkervaring opge daan. Het is de bedoeling dat ook het kunstwerk voor Scherpenisse in de brugwerkplaats wordt ge maakt. De adviescommissie beeldende kunst leek echter roet in het eten te gooien. Ze gaf een negatief ad Bebouwing en inrichting van de openbare ruimte bepalen hoe mensen de omgeving beleven. Voelt u zich prettig, veilig, verbonden met de plek? Of voelt u zich ano niem, onveilig, gedesoriënteerd? Bij stads-, wijk- of dorpsontwikke ling zou de mens het vertrekpunt moeten zijn. Hetzelfde geldt overi gens voor de ontwikkeling van be drijventerreinen en recreatieve ont wikkeling op het platteland. Vanaf de Wederopbouw tot nu is dit echter vaker niet het geval ge weest dan wel. Onze vier Zeeuwse grote steden kregen er wijken bij die eentonig waren van opzet. Veel dezelfde soorten huizen en flats met versnipperd 'schaam- groen', waar een schooltje en su permarkt vaak de enige voorzie ningen waren. Deze manier van bouwen was goedkoop en lucratief voor project ontwikkelaars. Gemeenten ver dienden aan weilanden die als bouwgrond werden verkocht. Het effect was wel eentonige woonom geving, eentonige buurten voor eentonige sociale milieus, weinig ontmoeting, weinig sociale verban den en controle. Kijk naar de pro bleembuurten in Zeeland en je ziet opvallend veel overeenkomst in de ruimtelijke opbouw van zo'n wijk. Alle aandacht is gericht op wonen in goedkope nieuwbouw. Het is onoverzichtelijk met soms een park waarin de meesten niet meer durven wandelen. Wijken zonder ziel. De kem van ruimtelijke ontwikke ling zou juist moeten zijn: struc tuur en identiteit. Dat wil zeggen samenhang door middel van geva rieerde bouw en geef pleinen, stra ten, wijken en duidelijke eigen heid mee, zo mogelijk met een link naar het verleden. En niet slechts vanachter de tekentafel, maar in samenspraak met de men sen die er gebruik van (gaan) ma ken. Een goed voorbeeld is de-her structurering van de Koudekerkse- weg, tussen Koudekerke en Mid delburg die, mede dankzij de inter actie met de bewoners, een prach tige overgang biedt van de stedelij ke bebouwing naar het platteland. Hoe anders is de entree naar die zelfde stad vanaf de snelweg. In ruimtelijk opzicht is er totaal geen samenhang met het karakteristie ke van onze hoofdstad en is vooral één beeld dominant: hier moet geld worden verdiend. Daarbij trekken het ZEP en de meubelbou levard in functioneel opzicht eer der mensen uit de stad, dan dat ze deze ernaartoe lokken. Het winkel aanbod in de binnenstad is aan het eroderen. Hetzelfde zien we in Vlissingen. Voorbeelden te over, die we in dit artikel niet alle ver der kunnen behandelen. Dit vraagt wel om een krachtig antwoord, dat in onze ogen gele gen is in investeren in de kwaliteit van de woon-en leefomgeving. Meer verbinding zoeken met de rij ke Zeeuwse historie en de mensen die er in wonen en leven. Struc tuur, identiteit en inpassing in de context van de omgeving dient het uitgangspunt te zijn, pas daarna het gebouw(de). De PvdA in Pro vinciale Staten pleit ervoor dat dit een zichtbare plek krijgt in het Omgevingsplan, dat 28 september in de Staten zal worden vastge steld. Er zijn volop kansen deze principes toe te passen op de op stapel staande plannen voor bij voorbeeld het Scheldeterrein in Vlissingen, de Kop van de Noord straat in Terneuzen etc. En laten we er ook voor zorgen dat het op rukken van bedrijventerreinen aan de A58 een halt wordt toege roepen. Rust en ruimte behoren tot Zeeland (en dat betekent overi gens ook zuinig ruimtegebruik). Ten slotte, investeren in de kwali teit van de woon- en leefomge ving is ook het enige antwoord op de krimp en andere demografi sche ontwikkelingen. Zet de mens centraal, dat is een absolute voor waarde voor duurzame economi sche ontwikkeling. Eric Hageman en Anton van Haperen zijn PvdA-Statenleden Iedere dag om 19.00 uur het PZC videojournaal www.pzc.nl ZB6aS9SBSSB3SXiaXBSeSSSSeeBaSBCgt2SSSG9SS3*SmHSaSSeS$SSeSaX comfort mobiliteitshulpmiddelen vies, omdat het kunstwerk (een platte creatie van staal, die een boot voorstelt) te weinig artistiek zou zijn. B en W denken daar ken nelijk anders over, want ze vragen de gemeenteraad om toch 10.000 euro beschikbaar te stellen. „Dat is goed nieuws", stelt Louis Geleijnse van DAM. „Als we dat bedrag van de gemeente krijgen, is het zeker dat we het kunstwerk kunnen maken. We krijgen ten slotte ook al 20.000 euro van de Heidemaatschappij. De voorwaar de die de gemeente stelt, dat we het met werkzoekenden moeten doen, is geen enkel beletsel, -want dat waren we toch al van plan." Jufferswegje 12 4421 JB Kapelle 0113-34 10 49

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45