'Had de sector wat eerder geraadpleegd' Antje Blom terug in dorp i8l zeeland Monumentendag gaat Luzac Goes overweegt in Zierikzee van start les in de avonduren Ondernemersnetwerk Zierikzee PZC dinsdag 21 augustus 2012 Mosselsector constateert gebrek aan kennis Wannes Dorst Wannes Dorst (83) woont sinds 1930 in Dreischor. Hij waardeert het initiatief van de stichting Renesse. „Ik vind het hartstikke leuk. Eerst dat beeld van Jan Vogel, zoals we Vijverberg altijd noemden, en nu dit. Leuk, anders gaat op een gegeven moment alles verloren." door Melita Lanting ZIERIKZEE - De paniek rond de mossels en giftige algen in de Oos- terschelde had wellicht voorko men kunnen worden als de mos selsector eerder was geraadpleegd. „Als we eerder waren geïnfor meerd hadden we kunnen uitleg gen hoe onze sanitaire controle er uit ziet", zegt Hans van Geesber- gen, secretaris van de Producenten organisatie mosselcultuur. Hij doelt op de intensieve kwaliteits controles van de mossel door een onafhankelijk laboratorium voor dat deze de handel in gaat. De mosselsector werd nu pas be trokken op het moment dat er al groot alarm was geslagen. De Vei ligheidsregio riep 'grip 3' af, een alarmfase waarbij verwacht wordt dat grote groepen mensen een ge zondheidsrisico lopen. Door dit grote alarm en de langdurige on duidelijkheid over de aard en om vang van de 'ramp' werd de kwes tie landelijk breed uitgemeten. Er ontstond onrust over de kwaliteit van de mossels die in de handel waren en de prijzen kelderden op de veiling. Van Geesbergen noemt als voorbeeld een partij mosselen uit de Oosterschelde. „Een hele mooie mossel die ineens een euro minder per kilo deed op de vei ling. Dat is dan wel veertig tot vijf tigduizend euro minder per la ding. Er zitten heel wat kilo's mos selen in zo'n ruim." Van Geesbergen legt uit dat de be trokken overheden (Rijkswater staat en het waterschap) eigenlijk niet goed op de hoogte waren van de uitgebreide controles die de sec tor standaard laat doen. Elke week worden watermonsters van verschillende meetpunten in de Oosterschelde naar een onaf hankelijk laboratorium gestuurd. Dit laboratorium test het wate'r op verschillende stoffen die proble men kunnen veroorzaken, zoals de giftige alg dinoflagellaat. Op het moment dat een bepaalde concentratie 'foute' stof wordt ge vonden in het water worden di rect monsters genomen van de mossels. Deze schelpdieren filte ren immers het water. Het pro ductschap Vis (het bevoegd gezag) kan de visserij preventief stilleg gen tot duidelijk is of de foute stof ook in het mosselvlees zit. In het geval van de dinoflagellaat bleek het mosselvlees schoon. Na twee dagen kon weergevist worden. Ook nieuw onderzoek heeft uitge wezen dat de dinoflagellaat niet meer is gevonden in de Ooster schelde. ZIERIKZEE - 'Ondernemers voor on dernemers' heet het nieuwe onder nemersnetwerk in Zierikzee. „Een netwerk waarmee we eens in de maand een borrel organiseren. Het is dus absoluut niet de bedoeling een aparte winkeliersvereniging op te richten", zegt Robbert van de Krieke. Volgens hem blijft ZZ Neptunus dan ook gewoon be staan om de belangen van de win keliers te behartigen. Bij het nieuwe netwerk zijn alle ondernemers van Zierikzee uitge nodigd. Niet alleen de winkeliers, maar ook bouwondernemers of kleine zelfstandigen. „We wilden een club om eens per maand het met elkaar over van alles en nog wat te hebben. Gezellig en posi tief" De eerste borrel is inmiddels ge weest en daar waren ongeveer 40 ondernemers. Johannes Vijverberg is alweer een paar maanden terug in zijn dorp Noordgouwe. In Dreischor keert Antje de Waaij-Blom bin nenkort terug. De Reisterse was de laatste inwoonster van het ringdorp die nog gehuld ging in Schouwse dracht. door Esme Soesman °y olige herinneringen aan haar I overgrootmoeder heeft de I Zierikzeese Heieen van den I Bos niet. Als puber vond ze de bezoekjes aan haar over 'F oma op de woensdagmid dag niet bepaald een feestje. Het is desalniettemin aan haar achter kleinkind te danken dat Antje de Waaij-Blom, in brons vereeuwigd, terugkeert op haar dorp. Van den Bos diende een verzoek daartoe in bij de stichting Renesse, die het plan heeft opgevat in elk dorp op Schouwen-Duiveland een standbeeld of plaquette te realise ren ter herinnering aan mensen die in het verleden kleur gaven aan de lokale gemeenschap. Johannes Vijverberg (1880-1965), hoofdonderwijzer in Noordgouwe en bekend vogelkenner en vogelfo tograaf beet vorig jaar het spits af Vrijdag 14 september volgt de ont hulling van het beeld van Antje de Waaij-Blom, die hoewel ze min der regionale bekendheid genoot dan haar voorganger wel degelijk als markant persoon kan worden aangemerkt. „Ze heeft altijd Schouwse dracht gedragen, ook toen ze later in de Cornelia zat. Ze was de laatste op haar dorp." Van den Bos vond het leven van haar overgrootmoeder destijds voornamelijk vreemd. „Dat petro leumstelletje waar ze nog op kook te, die poepdoos buiten en dat ze in een kast sliep", verwijst ze naar de bedstee van weleer. „Ik vond het maar stom. Maar ja, als pubers vonden we natuurlijk alles stom." Kwam nog bij dat Antje best streng kon zijn. „Broodkorstjes lustte ik niet. Mijn ouders zeiden daar niets van, maar ik mocht ze van haar niet laten liggen." Wannes Dorst, met zijn bijna 94 jaar één van de oudste inwoners van Dreischor en voor vele dorps genoten een wandelende encyclo pedie, herkent de zuinigheid van de toen voor hem oude generatie (Antje leefde van 6 augustus 1886 tot 18 juli 1981) als geen ander. Maar hij heeft meer herinneringen aan Antje Blom, zoals ze op Dreischor altijd - ook na haar trou wen - werd genoemd. „Ze was een hele-aardige vrouw en een werken de vrouw. Ze werkte in het vlas, deed eigenlijk alle voorkomende werken op het land." Haar man was gemeentewerker en onder meer belast met de begrafenissen op het dorp. „Zij bracht dan sa men met haar man de baar naar het huis van iemand die overleden was. Want alleen kon hij dat na tuurlijk niet dragen." Hij ziet Antje in zijn herinnering nog lopen in het 'Stoofweegje'. „Een klein vrouwtje met haar ge haakte mutse. Dat was het mutsje dat ze dagelijks droeg." Dat ze dat als laatste persoon in Dreischor deed, levert haar ruim 30 jaar na haar dood een standbeeld op in haar geboortedorp. Maar ook, eer der al, respect van haar achterklein kind. Van den Bos: „Omdat ze is büjven vasthouden aan haar le venswijze. Ook toen ze al kraanwa ter en een toilet van de gemeente had, gebruikte ze die niet." Antje de Waaij-Blom droeg haar le ven lang Schouwse dracht, waarmee ze symbool staat voor een wereld die voorbij is maar ook voor het rij ke Zeeuwse cultuurbezit. www.pzc.nl MEEST GELEZEN -Zonnepark Ouddorp gaat open -Dit jaar één vluchteling onderdak -Politiecontrole op alcohol EN VERDER Lees ook eens de verschillende web- logs van PZC-verslaggevers. www.pzc.nl/blogs TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nI Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De Zeeuwse opening van Monumentendag 2012 vindt vrijdag 7 september plaats in Zie rikzee. 'Groen van Toen' is het the ma van dit jaarlijks evenement. Directeur Wim Scholten van de stichting Cultureel erfgoed Zee land verricht de opening rond 15.00 uur in het gerenoveerde Stad huismuseum in Zierikzee. De Schouwse wethouder Wim Stou- .ten licht vervolgens het gemeente lijk erfgoedbeleid toe. Het thema Groen van Toen gaat over de relatie tussen het monu ment en zijn omgeving. Ronald van Immerseel van stichting In Arcadië vertelt erover in zijn le zing over historische buitenplaat sen. Nog groener wordt het bij Hanne- ke Mesters (Natuurmonumenten) in haar verhaal over groene monu menten in Zeeland. Bijzondere flora en fauna in Zeeuwse bunkers, is het onder werp van Nanning-Jan Honingh, projectmedewerker van de stich ting Landschapsbeheer Zeeland. Gedeputeerde Ben de Reu sluit de rij sprekers af Op zaterdag 8 en zondag 9 septem ber zijn ruim driehonderd Zeeuw se Monumenten te bezichtigen. door Mieke van der Jagt GOES - Het Luzac College 8c Ly ceum in Goes onderzoekt de mo gelijkheid van volwassenenonder wijs. Bij voldoende belangstelling zouden mensen ook in de avond uren deelcertificaten of een volle dig mavo- of havo-diploma moe ten kunnen behalen. De Luzac-vestiging in Goes, één van de 38 vestigingen in Neder land, verzorgt examenonderwijs voor mavo, havo en vwo, maar ook" totaalonderwijs, vanaf klas 1, voor alledrie. Het is al mogelijk om deelcertificaten te halen voor alle vakken, maar de lessen zijn nu nog overdag. Luzac heeft al vaker de vraag naar avondonderwijs ge kregen, en onderzoekt daarvoor nu de mogelijkheden. Komend schooljaar verzorgt Luzac ook speciale cursussen voor leerlin gen van groep 8 in het basisonder wijs. De leerlingen worden voorbe reid op de Cito eindtoets op het ge bied van taalvaardigheid en reken- vaardigheid. Luzac biedt onderwijs in veel klei nere groepen. Volgens Kees van der Wouw kan op die manier veel meer persoonlijke aandacht en coaching worden gegeven. De school vervult een bovenregionale functie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42