taele van oalemaele! Vooruitblik dinsdag 21 augustus 2012 RETRANCHEMENT Rondleiding bij melkveehouderij De Blauwe Hoeve. Be zoekers krijgen uitleg over de melkrobot, het dage lijks leven van de koeien en de kalfjes, de panorama zolder en een stukje kaas proeven. Braamdijk 21, van af 11.00 uur. RITTHEM Rondleiding door fort Rammekens en natuurgebied Rammekenshoek. Deelname 5 euro, kinderen tot en met 12 jaar 2,50 euro. Zie ook www.fortramme- kens.nl. Aanvang 19.30 uur. Start aan de Rammekens- weg. SINT ANNALAND 3 Dagtocht naar Zierikzee. De Frisia ver trekt om 9.00 uur aan de Havenweg. Op de Oosterschelde vertelt de kapi tein over wat er te zien is. In Zierik zee kunnen deelnemers zelf hun tijd besteden. Terugkomst is rond 17.00 uur. SLUIS Stadswandeling. Een gids vertelt over de historie, met Napoleon, De Dikke van Dale, Jantje van Sluis en Prins Maurits. Vertrek om 10.30 uur bij de VW aan de Sint Annastraat. Meelopen kost 4 euro. TERNEUZEN Rondleiding over het sluizencomplex, met een bezoek aan de brugkelder en de radaftoren. Vertrek om 13.30 uur aan de Zeevaartweg 11 VEERE Rondleiding door 'Anna van Borssele'. Bezoek aan on der meer de kerk, ommuurde tuinen en museum De Schotse Huizen. Deelname kost 8 euro, kinderen tot en met 12 jaar 4 euro. Vertrek bij de VW aan de Oudestraat. Kaarten zijn te koop bij alle WV-kantoren in Zeeland. In Veere is tevens een historische markt. Aanvang 13.30 uur Historische Markt op de Markt, met demonstraties en ambachten. Hele dag. VLISSINGEN Stadswandeling onder leiding van een gids. Die geeft uitleg over de havens, zee, boulevards en historie, waarin Michiel de Ruyter een belangrijke rol speelt. Ie dere dinsdag en donderdag. Aanvang 11.30 uur en 14.00 uur. Vertrek bij de VW aan de Spuistraat. Daar zijn ook kaarten te koop. Die kosten 2 euro; kinderen tot en met 18 jaar gratis. Cine Plus; filmmiddag voor vijftigplussers. Locatie: CineCity aan de Spuikomweg. Aanvang 13.15 uur. VROUWENPOLDER Wandeling door natuurgebied Oranjezon. Een gids van Het Zeeuwse Landschap vertelt over dit gevarieer de duingebied, dat bijna honderd jaar lang dienst deed als waterwingebied. Start aan het eind van de Koningin Emmaweg, om 19.00 uur. Meelopen kost 3 euro; kinderen tot 16 jaar betalen 1,50 euro; dona teurs gratis. Lange broek en sokken aantrekken wordt aangeraden ivm teken. WESTENSCHOUWEN Avondexcursie in de boswachterij. De tocht gaat over smalle zandpaadjes waar bijna niemand komt en langs ste kelig struikgewas. Stevige kleding is gewenst. De gids vertelt alles over het beheer van het gebied en het duinherstelproject langs de zeereep. Vertrek om 19.00 uur vanaf de ex- cursieschuur van Staatsbosbeheer aan de ingang van de boswachterij. Honden mogen aangelijnd mee. YERSEKE Zeehondentocht op de Adriana. De boot vaart rich ting de platen op de Oosterschelde, waarop zeehon den liggen. De gids vertelt over de dieren en over de Oosterschelde. Vertrek om 11.30 uur in de Beatrixha- ZIERIKZEE Rondleiding door het stadje met een gids. De historie en visserij spelen een grote rol. Kaarten kosten 5,75 euro en zijn verkrijgbaar bij alle WV-kantoren in Zee land. Vertrek bij de VW aan de Nieuwe Haven om 10.30 uur. Zeelandbrugtocht. Korte rondvaart van 75 minuten over de Oosterschelde met de Frisia. De kapitein ver telt over de brug en de natuur. Meevaren kost 9 euro; kinderen van 4 tot en met 12 jaar 6 euro, kinderen tot en met 4 jaar gratis. Vertrek aan de Nieuwe Ha ven, bij 't Luitje, om 11.00 uur. Meezeilen met de Zeeuwse tjalk De Scaldis. Drie uur rondvaren over de Oosterschelde. Deelnemers mogen meehelpen giet het hijsen van de zeilen. Afvaart om 14.00 uur. Meevaren kost 18 euro, kinderen tot 13 jaar betalen 12 euro, kinderen tot 4 jaar gratis. Reser veren bij de VW via 0900 2020233. Vertrek bij 't Luit je aan de Zierikzeese haven. ZOUTELANDE Seizoensmarkt op het Willibrordusplein en in de Langstraat. Van 10.00 uur tot 21.00 uur. Meer agendapunten op www.vwzeeland.nl. U kunt daar ook zelf evenementen toevoegen. WOENSDAG 22 AUGUSTUS BAARLAND Workshop tekenen en schilderen voor beginners en gevorderden bij atelier Quast aan de Herverkave- lingsweg 1. Gedurende de hele dag. BURGH-HAAMSTEDE Wandelexcursie langs de inlagen van het verdron ken dorp Koudekerke. De gids vertelt over de histo rie en de natuur. Vertrek om 19.00 uur op de par keerplaats bij de Plompe Toren aan de Plompeto- renweg. Meelopen kost 7 euro, kinderen van 6 tot en met 12 jaar 2 euro. Aanmelden verplicht, via 0113 644044. DOMBURG Mondriaan Rondwandeling. Een gids neemt deelne-- mers mee naar de tijd van Mondriaan, toen Dom burg een mondaine badplaats was. Meelopen kost 5 euro (kinderen tot en met 12 jaar 3 euro). Tick ets verkrijgbaar bij alle VW's in Zeeland. Vertrek aan de Schuitvlotstraat 32 om 13.30 uur. KAMPERLAND Ezelwandeling over Noord-Beveland. Elke woens dag (vanaf 13.30 uur) en zaterdag (vanaf 10.00 uur) vanaf Het Ezelhuis aan Stroodorp 1Vooraf aanmelden via 0113 372830 of 06 28888087. Prijs: 15,00 euro voor kinderen vanaf 4 jaar, 19,50 euro voor volwassenen. Wie ook wil picknicken, be taalt 10 euro extra (kinderen 7,50 euro extra). NIEUWVLIET Adventure sportmiddag voor kinderen en jeugd vanaf 8 jaar bij De Boerenhoeve aan de Sint Jans- dijk. Deelnemers maken kennis met onder meer de touwenpiste, tokkelbaan, rappel, speleologie, boogschieten en hindernispiste. Deelname 12,50 euro per persoon. Vanaf 13.00 uur. Aanmelden via 0117 371427. WISSENKERKE Pannenkoekentocht, bestaande uit een rit in een huifkar achter een paard, met halverwege een pan nenkoek en drankje op de boerderij. Vertrek om 14.00 uur bij restaurant De Kroon aan de Voor-' straat 17. Meedoen kost 16,50 euro, kinderen tot en met 10 jaar betalen 11,50 euro. Reserveren via 0113 371324. OOSTKAPELLE Rondleiding in de eendenkooi Slikkebosch aan de Vroonweg. Aanvang 19.00 uur. verschillende variaties op het Goerees dia lect." De verschillen tussen de dialecten zit ten vooral in woorden en zinsbouw. „Over het algemeen zijn de klanken wel hetzelf de", legt Pau uit. „De invloeden van het Zeeuws komen vooral uit het West-Vlaams. In de dertiende eeuw kwamen monniken uit West-Vlaanderen de schorren bedijken. De bevolking nam een deel van hun taal over. Op-de nieuwe grond kwamen weer ko lonisten uit andere delen van Vlaanderen wonen die ook hun eigen taaltje hadden. Daarnaast heeft bijvoorbeeld Tholen ook Brabantse invloeden." Oost-Zeeuws-Vlaan- deren is een geval apart. „Dat is bijna geen Zeeuws meer, maar Oost-Vlaams. Dialecten houden niet op bij de landsgrenzen, ze lo pen gewoon door." Door de jaren heen zijn de dialecten veranderd. Pau: „Dialecten zul len steeds meer vervlakken naar Neder lands. De klanken blijven wel bestaan, maar de primaire kenmerken, bepaalde woorden, zullen verdwijnen. Op de peuterspeelzaal wordt het Zeeuws al de nek omgedraaid." Voor wie niet heel Zeeland wil doorkruisen: het Meertens Instituut heeft een website waar op dialectopnames van dorpen uit heel Neder land te beluisteren zijn. www.meertens.knaw.nl/soundbites De rugbyclub in Middelburg heeft een typisch Zeeuwse naam: Oemoeme- noe (hoe moeten we nu?)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37