2 4l 2012 Agenda i Gewoon Zeeuws mo dinsdag 21 augustus 2012 DINSDAG 21 AUGUSTUS BRESKENS Rondrit met toeristentreintje met be zoek aan Sint Barbarakerk. Daar wor den de beelden van priester Omer Gielliet bekeken. Een gids vertelt over het heden en verleden van Breskens. Vertrek om 13.00 uur op het Oranjeplein. Glasblaasdemonstratie in de Dorpsstraat 10. Aanvang 14.00 uur. Rondvaart over de Westerschelde. In een uur tijd vaart het schip De Festijn onder meer langs zandpla ten, waarop mogelijk zeehonden liggen. Opvarenden krijgen uitleg over de omgeving, de scheepvaart, be- loodsing en meer. Meevaren kost 9 euro, kinderen tot en met 12 jaar betalen 7 euro. Vertrek om 10.00 uur in de West-Handelshaven aan de Keerdam. Aanmel den via 06 53225401. Meer informatie: www.defes- tijn.nl. BIERVLIET Rondleiding op Kaasboerderij de Vos. Elke dinsdag om 13.30 uur en donderdag om 11.00 uur en 13.30 uur. Stukje kaas en glaasje appelsap inbegrepen. Prijs: 3 euro, kinderen tot 6 jaar: 1 euro. Rondleiding door het stadje, met een bezoek aan twee kerken, de molen en de oude zeesluis. Elke van af 14.00 uur. Vertrek vanaf de maquette bij de Kerk straat 4. Deelname is gratis. BROUWERSHAVEN Meevaren op het zeilschip Vrouwe Jannigje; een tradi tionele Zeeuwse platbodem. Het schip vaart een rond je over het Grevelingenmeer. Vertrek is zowel om 10.00 uur als om 14.00 uur. Aanmelden via 0111 698116. Het Zeeuwse Landschap houdt vandaag een excursie door na tuurgebied Oranjezon bij Vrouwenpolder. Orgelconcert van Jan Peter Teeuw en Marien Stouten in de Grote of Sint Nicolaaskerk aan het Kerkplein. Aanvang 20.00 uur. Toegang kost 7,50 euro, studen ten 2,50 eufo, kinderen tot 12 jaar gratis. BURGH-HAAMSTEDE Bezoek aan het Slot Haamstede, inclusief uitleg over het omringende Slotbos en Meeuwenduinen. Aanmel den via 0900 2020233. Locatie: Noordstraat, tegen over hotel Bom, 19.00 uur. CADZAND-BAD Wind Experience. Kennismaken met blokarten en po- werkiten. Kosten: 25 euro per uur. Locatie: Moio Beach, strandovergang 9, van 13.00 uur tot 16.00 uur. COLIJNSPLAAT Rondleiding 'het verhaal van Rinus'. Landbouwer Ri- nus de Regt uit Colijnsplaat geeft rondleidingen door het natuurgebied Morgenland. In een wandeling neemt hij u als bezoeker mee door de inlagen en over de dijken langs de kust van de Oosterschelde. U hoort anekdotes uit het verleden, maakt kennis met het veenmos rietland, de mozaïeke zeewering, het drij vend vogeleiland en de roestvrijstalen zwembadtrap. Een verhaal over vernieuwing, natuur, mensen en mor gen. Zorg voor stevig schoeisel. Vertrek is iedere dins dag en donderdag om 19.30 uur bij de vogelkijkhut aan de Noordlangeweg/Westzeedijk. Sportvissen op de Oosterschelde. Dagelijks afvaart om 8.00 uur en 17.00 uur. Reserveren via 0113 695462. Meer info: www.zoetewey.nl. DOMBURG Tennis by the sea. Voor iedereen die een recreatief avondtoernooi wil spelen. Meedoen kost 5 euro. Loca tie: tennispark De Kikkerpit, J.W. Schuurmanstraat 129a, van 20:00 uur tot 22:00 uur. Hatha yoga op het strand bij De Watertoren. Van dins dag tot en met zaterdag, aanvang 9.30 uur. Graag eerst aanmelden via 06 50911013. GROEDE Lessen taiji/qiqong en wushu (Oosterse bewegings leer) op het strand. Taiji en qïqoflg begint zowel dins dag als woensdag om 9.00 uur en 19.00 uur, wushu om 20.00 uur. Locatie: strand bij paviljoen Beachhou- se 25, overgang Walendijk. MIDDELBURG Puzzeltocht op de boerderij. Kinderen leren over de koetjes, kalfjes en kaas. Deelname kost 1 euro voor kinderen en 2 euro voor volwassenen. Locatie: Prooyenseweg 26, aanvang 19.00 uur. Rondleiding door en over het Abdijcomplêx. De Abdij werd omstreeks 1100 gesticht door monniken uit Vlaanderen. Het complex is nu, met uitzondering van de kerken, in gebruik als zetel van de Staten van Zee land. Vertrek in de hal van het Zeeuws Museurn(ge- vestigd in het Abdijcomplex) om 11.15 uur. OOSTKAPELLE Toren beklimmen en bezoek aan de Oudheidkamer. Locatie: Waterstraat 1. Aanvang 19.00 uur. Deelname kost 1,50 euro voor volwassenen en 50 cent voor kinderen. De complete agenda is ook te vinden op de website van de VW: www.vwzeeland.nl In Zeeuws-Vlaanderen een Pimpampoentje, in de rest van Zeeland een Lie veheersbeestje. door Ellen Nieuwenhuijze Pimpampoentjes? Wa bin da?' Als toe rist denk je waarschijnlijk: Zeeuws is Zeeuws. De mensen op Walcheren spreken vast wel hetzelfde dialect als de in woners van Noord-Beveland. Bewoners van Zeeland zelf weten wel beter. Zo'n beet je iedere streek heeft zijn eigen dialect. Ster ker nog, het taaltje van het ene dorp kan nog flink verschillen van dat in het andere dorp. Het dialect van een inwoner van het West-Zeeuws-Vlaamse Dji (Eede) klinkt toch weer anders dan dat van een inwoner van het vlakbij gelegen Truzement (Ret- ranchement). „Hét Zeeuws bestaat niet. Je moet spreken over Zeeuwse dialecten. Meer voud", vertelt Pau Heerschap. Sinds begin jaren tachtig is hij betrokken bij de Zêêuwse Dialect Verênigieng. Die heeft als doel de Zeeuwse dialecten te bestuderen en verzamelen. „Er zijn tien regio's, en elke re gio heeft een eigen Zeeuws dialect. Het Zuid-Hollandse eiland Goeree-Overflakkee valt daar ook onder." Hij lacht: „Dat vinden ze vaak niet zo leuk om te horen, dat ze Zeeuws praten, maar het is toch echt zo. Binnen die regio's zijn er weer verschillen de dialectvariaties. Ik woon zelf in Oud dorp, in het dorp alleen al hebben we vier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36