1 Buma snapt noden van krimpregio 21 zeeland 14 Twaalf films in competitie op festival Een vlinder De krant 6 weken voor 18 euro! PZC #zeelandkiest dinsdag 21 augustus 2012 Gisteren zijn we weer in het ritme gestapt. School en werk namen hun aanvang. Het och tendritueel was wel wat uitgesle ten. De bijbehorende haast ook. Ik liep rustig naar het kippenhok om mijn dames blij te maken met wat voer en de vrijheid van de dag. Op weg daar naartoe versper de een uitloper van de blauwe re gen me de weg. Normaal maai ik die dan met een woeste beweging weg, maar op dit vroege uur na onze vakantie sjokte ik op medi terrane wijze door mijn tuin èn had dan ook alle tijd om de rups op te merken die zich op de uitlo per genesteld had. De rups was ha rig zwart met oranje stippen en droeg vier opvallende gele borstel tjes op zijn rug. Hij zag eruit als een stoere rups uit een punkband. De borstels waren intens geel en het leek alsof hij of zij net terug was van de kapper na een woeste knip- en vêrfbeurt Ik heb er vol verwondering naar gekeken. Op gegroeid tussen het steen had ik nooit zo'n wonderlijk ding ge zien. Na enig onderzoek bleek het COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 914330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes 1:0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Abonnementsprijzen M3and 27,50 {acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt 'op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van €77,65 per kwartaal (nazb) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PG) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal joigvruldigom mei Dersoonsgegevena. In hel cokilon lied u nadere informatie aan. 1 1 Emilë Roemer SP „We hebben een te grote afstand van.de menselijke maat." Alexander Pechtold D66 „We moeten de koek niet blijven herverdelen, maar de economie aanjagen." Sybrand Buma CDA „We moeten de kleine scholen in stand zien te houden." om de rups van de witvlakvlinder te gaan. De vlinder is bruin met twee witte vlakken op de vleugels en enorme voelsprieten. Als je een man bent tenminste dan. Want het vrouwtjesexemplaar moet het stellen zonder vleugels, een dikkig grijs ding is het. Zij wacht tot een mannetje komt. Vervolgens zet ze daar waar zij be vrucht is weer eitjes af Ik vond het een droef verhaal. Stel je voor: je bent de mooiste rups ooit. Een lust voor het oog en het volgende moment ben je een dik grijs ding, dat niet eens kan vliegen- Ën dan moet je ook nog eens wachten op iets met enorme voelsprieten. Zelf kan je alleen maar een beetje wachtend hangen. Wachtend op dat éne mannetje. Totdat hij je ontdekt. Daar waar die rups vond dat jouw plek op deze dijk zou moeten zijn. Daarna mag je je ei tjes op precies datzelfde plekje neerleggen, want verder kom je niet. En dan begint het verhaal weer opnieuw. Ik vond het een weemoedig verhaal voor een eer ste werkdag en verliet met pijn in mijn hart mijn plek op de dijk. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns WKÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: vyrww.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur Steek extra geld in krimpregio's, vooral om kleine scholen te redden. Scholen houden dorpen leefbaar, want zonder school strijken er geen gezinnen meer neer. CDA-lijsttrekker Sybrand van Haersma Buma zei dat maandag in het Zeeuwse program ma Zeeland Kiest. Na Emile Roemer van de SP en Alexander Pechtold van D66 was hij de derde politicus die ondervraagd werd door verslaggevers Ernst Jan Rozendaal van de PZC en Ad Hagesteijn van Omroep Zeeland, in de aanloop naar de verkiezingen van 12 september. door Frank Balkenende Sybrand van Haersma Bu ma - alleen Buma mag ook - komt op voor de randen van Nederland. Volgende week lanceert het CDA een financieel plan om de rafels in de krimpregio's recht te trekken. Je zou bijna ook niet an ders verwachten van een Fries met Zeeuwse wortels: zijn moeder is afkomstig uit Heinkenszand. Hij kent het platteland. In de Zeeuwse Bibliotheek willen vijftig mensen nu al details horen. De CDA-lijsttrekker - met licht blauwe das in plaats van CDA-ap- pelgroen! - licht een tipje van de sluier op. „We moeten de kleine scholen in stand houden. Dat vergt financiële ondersteuning van uit Den Haag. Scholen zijn een voorwaarde om dorpen leefbaar te houden en krimpregio's een toe komst te blijven geven. Ouders die een huis zoeken, kijken eerst of er in een kern een school staat." Voor Buma is de ondergrens van 23 leerlingen 'niet keihard'. „Een school met zo weinig leerlingen in stand houden, is moeilijk. Ik denk dat je eerder moet reageren zodat een school niet in de buurt van die 23 leerlingen komt." Een minister van Krimp, zoals D66-leider Alexander Pechtold vo rige week in Middelburg opperde, gaat hem echter te ver. Dat lijkt hem een beetje vreemd overko men als je bij de Europese Unie voor subsidie aanklopt. „Boven dien zei Pechtold eén paar weken terug nog dat we met minder mi nisters toe kunnen. Nu komt hij met een nieuwe..." Buma geeft in Middelburg veel ant woorden die er in een krimpregio ingaan als Zeeuwse bolussen. Om werkgelegenheid in zulke gebie den op peil te houden, moeten rijksdiensten zoals rechtbanken en belastingkantoren daar worden be houden, zegt hij. „Ik ben voor spreiding van overheidsdiensten." In het verlengde daarvan steunt hij de verhuizing van de mariniers kazerne van Doorn naar Vlissin- is het aantal zetels dat het CDA volgens de peilingen gaat halen gen. „Een kans voor Zeeland", vindt hij, wijzend op de werkgele genheid die de provincie in de schoot krijgt geworpen. Nou ja, geworpen? Commissaris van de koningin Karla Peijs belde Pechtold drie keer en ook Buma heeft een warm oor van de telefo nade uit Middelburg. Riekt de poli tiek omstreden verhuizing van de kazerne naar ouwejongens-kren tenbrood-politiek van het CDA? Minister Hillen van Defensie is ten slotte ook partijgenoot. „Ja, zeg", reageert Buma, „het is ook nooit goed, hè!" Allemaal goed nieuws voor een krimpregio. Hoewel? Het CDA is voor maximaal twaalf koopzonda gen per jaar, ook al gaan gemeen ten daar over. Met zo'n standpunt scoor je weinig punten in Hulst en Sluis, waar ondernemers (over)le ven dankzij de zondagopenstel ling. „Maar wij vinden dat het goed is eens een dag per week iets anders te doen dan kopen." Als lid van de Kunduz-eoali- tie steunde het CDA nog de forensentaks. 'Coalitie partner' WD is er inmiddels van af. De WD wil de hardwerkende, pendelende Nederlanders niet zwaarder belasten. Het CDA is nog niet zover dat het'de belastingvrije reiskostenvergoeding volledig wil afschaften. „Nee, slechts gedeelte lijk. We willen de vergoeding base ren op die van het openbaar ver voer, dus 13 in plaats van 19 cent per kilometer." Is dat geen schending van afspra ken in het Kunduz-akkoord? Buma: „Die kritiek deert me niks. We hebben destijds gezegd dat we VLISSINGEN - Met de première van Being Flynn begint zaterdag 15 sep tember de Film- en Literatuurcom petitie van Film by the Sea. Being Flynn - met Paul Dano, Robert de Niro en Julianne Moore - is de nieuwe film van schrijver/regis seur Paul Weitz About a Boy). De competitie omvat dit jaar twaalf boekverfilmingen. De ande re elf zijn: Beasts of the Southern Wild van Benh Zeidin (tevens ope ningsfilm van het festival), Comme un Homme van Safy Nebbou, Com pany Orheim van Arild Andresen, The Door van Istvan Szabó, House with a Turret van Eva Neymann, In the Fog van Sergei Loznitsa, Insi de van Zeki Demirkubuz, Shadow Dancer van James Marsh, Simon van Lisa Ohlin, Voor ik doodga van Ol Parker en Die Wand van Julian Pölsler. Schrijfster Lucy Alibar van Beasts of the Southern Wild, scenarist Mar- nie Blok (Simon) en de regisseurs Arild Andresen, Istvan Szabó (win naar Lifetime Achievement Award (2005), Zeki Demirkubuz en Ju lian Pölsler bezoeken het festival. De competitiefilms worden beoor deeld door een vakjury, die bestaat uit Abdelkader Benali, Jessica Dur- lacher, Jacques van Heijningen, So- nia Herman Dolz, Jan van Mers- bergen, Michiel Romeyn, Liz Snoij- ink en Rinus Ferdinandusse. Ook een jongerenjury en het pu bliek kiezen hun favoriete film uit de twaalf kandidaten. Film by the Sea duurt van 14 tot en met 23 september.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2