Wellicht ook avondlessen Luzac College In de serrestal gedijt de koe 2oI zeeland Neckermann komt verder in het nauw CDA-tour in Nisse 'Verkiezingshotline' van Carel Bruring handvol keer gebeld Getuige gezocht van bedreiging dinsdag 21 augustus 2012 Onderzoek naar volwassenenonderwijs door Mieke van der Jagt COES - Het Luzac College Ly ceum in Goes onderzoekt de mo gelijkheid van volwassenenonder wijs. Bij voldoende belangstelling zou den mensen ook in de avonduren deelcertificaten of een volledig ma vo- of havo-diploma moeten kun nen behalen. De Luzac-vestiging in Goes, één van de 38 vestigingen in Neder land, verzorgt examenonderwijs voor mavo, havo en vwo, maar ook totaalonderwijs, vanaf klas 1, voor alledrie. Het is al mogelijk om deelcertificaten te halen voor alle vakken, maar de lessen zijn nu nog overdag. Luzac heeft al vaker de vraag naar avondonderwijs ge kregen, en onderzoekt daarvoor nu de mogelijkheden. Komend schooljaar verzorgt Luzac ook speciale cursussen voor leerlingen van groep 8 in het ba sisonderwijs. De leerlingen wor den voorbereid op de Cito eind toets op het gebied van taalvaar digheid en Tekenvaardigheid. Rector Kees van der Wouw van de Goese Luzac meldt dat alle exa menklassen inmiddels vol zitten. In de andere klassen is hier en daar nog wel een plaatsje vrij. Leer lingen stromen ~in in het eerste jaar of wisselen onderweg van school. Luzac biedt onderwijs in veel kleinere groepen. Volgens Kees van der Wouw kan op die manier veel meer persoonlijke aan dacht en coaching worden gege ven. Het Luzac College Lyceum in Goes vervult, maar dan de andere scholen voor voortgezet onder wijs, een bovenregionale functie. Zeeuwse leerlingen die vroegen be hoefte hadden aan een andere aan pak, moesten naar Bergen op Zoom. Sinds 2006 kunnen ze in Goes terecht. In de Goese vestiging in het voor malige weeshuis aan de Zuster straat, kunnen leerlingen ook kie zen voor Cambridge Engels. Dat is een certificaat voor de Engelse taal en letterkunde dat wereldwijd aan zien geniet. De serrestal is een nieuw feno meen op het platteland. Bij kaas boerderij Schellach in Middel burg zijn ze er vroeg bij. De gro te, lichte stal van kunststof en staal moet een weldaad voor mens en dier zijn. De traditione le stal doet een stapje opzij. door Edith Ramakers Voorbijgangers staan even stil bij het lichte gebouw dat vlakbij kaasboerderij Schel lach in Middelburg is verrezen. Is het een kas of een winkel? Maria Kwekkeboom glim lacht, de nieuwe serrestal wekt nieuwsgierigheid. Binnenkort zul len er tachtig tot honderd koeien een onderkomen vinden. „Voor mens en dier is het een aange naam klimaat", weet Maria. Dat de serre vriendelijk voor mi lieu en dier is, is belangrijk ge weest om deze stal met ronde da ken te mogen bouwen. Maar een voudig was het niet om een bouw vergunning te krijgen. De gemeen te Middelburg eiste puntdaken. „Zo zijn de voorschriften en na tuurlijk zijn regels ook wel nodig, maar die houden de technische ontwikkelingen niet altijd bij", zegt Maria. „Een medewerker van de Welstandscommissie kende ge lukkig dit soort stallen. Hier in Zeeland zijn ze vrij uniek, maar in het land zie je ze op steeds meer plekken verschijnen. De ambte naar wilde wel medewerking verle nen, maar moest ons toch op de regels wijzen. Hij adviseerde ons met Hanny Kool te gaan praten, de wethouder toen." In het overleg met Hanny Kool kwamen nog kleine puntdakjes voorbij, in plaats van de ronde vor men. Maar dat wilde de bouwer per se niet doen. „De folielaag over de daken moet strak gespan nen zijn en dat lukt alleen maar goed bij een ronde vorm. Bij punt daken gaat het folie gegarandeerd klapperen." Meer gesprekken volgden en er werd naar andere provincies geke ken waar al meer van dit soort stal len gebouwd waren. Middelburg stond in zijn kritische houding van bebouwing van het buitenge bied niet alleen. „Zo kwamen we op een architect uit die al eerder zuilen rond de stal heeft gemaakt. Daardoor krijgt het gebouw meer allure en heeft het iets van een Griekse tempel." In de lichte stal zullen de koeien vast meer melk geven. „Dat zeg gen de verkopers van deze stallen wel, maar dat moeten we eerst nog zien. Het is een fijne gewaar wording als je de schuur inloopt. Je merkt amper dat je van binnen naar buiten loopt en het is ook erg fijn dat we veel ramen open kunnen schuiven." Het bouwen werkt aanstekelijk. Een tweede stal op het terrein van de Kaasboerderij ondergaat op dit moment ook een facelift. Dat wordt een draaistal, waar de koeien in een carrousel staan om gemolken te worden. Maria Kwek keboom: „We winnen daarmee een uur per melkbeurt. We mel ken ongeveer om de twaalf uur. En als dan in 2015 het melkquo tum voor iedereen wordt opgehe ven, kunnen we iets meer koeien laten grazen, zo'n honderd. Bij Schellach 'moest verbouwd worden, want in de loop der jaren zijn de koeien veel langer gewor den'. „De boxen waren aan de kor te kant, alles was een beetje te eng geworden. Ik zeg weieens tegen de langste koeien dat het nog even duurt, en dan, dan hebben ze een geweldige ruime, lichte stal. Okto- NISSE - CDA-kandidaten Patricia de Milliano, Agnes Mulder en Mona Keijzer (vlnr) krijgen uitleg van fruitteler Rinus van 't Westeinde in Nisse. Hij drong bij de CDA-kandidaten voor de Tv/eede Kamer aan nu eens eindelijk te be sluiten de anti-hagelkanonnen te legaliseren. Maanden geleden is Kamer breed een motie aangenomen om dat te regelen, maar nog steeds is er niets gebeurd. De Zeeuwse CDA kandidaat Patricia de Milliano knikte in stemmend. „Daarom is het belangrijk dat 'De Stem voor Zeeland' in Den Haag gehoord blijft worden." De 'CDA regiotour' bezocht maandag ook het hoofdkwartier van O'Moda schoenen in Zierikzee. foto Willem Mieras sxsEraanawnHi GOES - GroenLinks-kandidaat-ka- merlid Carel Bruring uit Goes is maandag naar eigen zeggen een handvol keer gebeld op zijn specia le verkiezingstelefoonnummer. Het mobiele nummer 06-5746 7734 is sinds gisteren in de lucht en bedoeld voor mensen die vra gen hebben over de aankomende verkiezingen. Maandag ging de te lefoon dus een aantal keer over, maar ondanks dat 'zijn oor er niet afligt', blijft het nummer zeker tot 12 september in de lucht, zegt de Goesenaar, nummer 25 op de kies lijst. De bellers vroegen volgens Bruring naar specifieke Groen- Links-punten, zoals het ontslag recht (de partij wil één procedure die voor iedereen gelijk is, red.). Het is niet bekend waar de bellers vandaan kwamen. door Romain van Damme SINT JANSTEEN/FRANKFURT - Voor het Duitse postorderbedrijf Neckermann dreigt een faillisse ment Het moederbedrijf van Necker- mann.com Benelux met vestigin gen in Sint Jansteen en Terneuzen vroeg in juli uitstel van betaling aan. Dat was nodig omdat eige naar Sun Capital Partners uit het Amerikaanse Florida besloot geen miljoenen euro's te steken in de re organisatie van het postorderbe drijf. „Als er in de komende weken geen nieuwe geldschieter wordt ge vonden, valt voor Neckermann het doek", zei bestuursvoorzitter Henning Koopmann. Bij het Duit se bedrijf staan daardoor 2250 ar beidsplaatsen op de tocht. Volgens Duitse deskundigen kan een faillissement ook de Bene- lux-tak raken, maar eerder liet Be- nelux-directeur Kurt Staelens we ten dat het bedrijf in Nederland zelfstandig verder kan. Daarbij wordt volledig ingezet op online verkoop. Om die ommezwaai te kunnen maken en de meer dan 2,5 miljoen klanten goed te kunnen bedienen, heeft ook Necker- mann.com Benelux nieuwe geld schieters nodig. De ronde kunststofdaken zijn met folie bedekt. foto's Ruben Oreel ber hopen we open te gaan." De koeien kunnen vanuit de stal direct naar buiten lopen, de hele dag door. „Ze komen terug als het melktijd is. In de serrestal ligt nu al gedroogde mest van de koeien. Het voelt aan als gedroogd hooi en ruikt naar niets. „Hier houden ze van. We vragen een toppresta tie van de koeien, dan mogen we ze ook goed verwennen. Ik vraag me weieens af of ze straks nog wel maar naar buiten willen gaan." Dinsdag 21 augustus om 17.30 uur aan tafel: 'Eten in de Serrestal'. Cate ring Rode Rozen en Tortillas. Kosten, 19,50 euro, kinderen 10 euro. Vooraf gaand speurtocht, rondleiding. GOES - De politie in Goes zoekt ge tuigen van een bedreiging met een soort vuurwapen, zondag rond 23.00 uur op de Troelstralaan in Goes. Daar hield de politie zondag een 26-jarige Goesenaar aan die een 28-jarige plaatsgenoot zou heb ben bedreigd. Hij zou gebruik heb ben gemaakt van een voorwerp ,j dat op een vuurwapen leek. De 28-jarige man liep met een vrien din over de Troelstralaan ten tijde van de bedreiging. Een motief voor de bedreiging is niet bekend. De verdachte is naar Torentijd ge bracht. Een man in de Troelstra laan was getuige van het incident; de politie wil hem, en mogelijke andere toeschouwers, spreken en O" vraagt om contact via 0900-8844.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20