Ruk naar rechts io verkiezingen Nederland is vergele ken met zes jaar gele den een stuk rechtser geworden. Zelfs links is opgeschoven. Opval lend is dat veel politie ke partijen uit het po litieke midden zijn ge trokken. Bezuinigen leidt tot 'rechtse' keu zes. dinsdag 21 augustus 2012 door Frits Bloemendaai De politieke partijen in Nederland zijn de af gelopen jaren radica ler geworden. Het po litieke midden is leger dan ooit. Over de he le linie zijn partijen bovendien aan merkelijk rechtser geworden. Dat blijkt uit onderzoek van Kieskompas naar de verkiezingsprogramma's. André Krouwel, politicoloog aan de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam en wetenschappelijk directeur van Kieskompas, analyseert voor deze onli ne stemhulp al jaren verkiezingspro gramma's en plaatst de partijen vervol gens in het Nederlandse politieke land schap. Dit gebeurt aan de hand van twee 'assen': de horizontale links-rechtsas, waarop alle zaken rond geld, werk en inkomen vallen, en de verticale as waarop progressief en con servatief tegenover elkaar staan. Op de ze as vallen de 'morele' issues, zoals immigratie en euthanasie. „De gedach te is dat geld en moraal niet samen gaan. Daarom staan de assen haaks op elkaar." Opvallend is dat partijen de afgelopen jaren uit het politieke midden zijn ge trokken. In 2006 bevond het CDA zich nog in het centrum van het politieke landschap. Sindsdien is de partij aan merkelijk rechtser en conservatiever geworden, constateert Krouwel. In 2010 stond het CDA een stuk verder naar rechts dan in 2006, en dat is met het huidige programma niet veran derd. Dat is opmerkelijk, omdat het CDA het beeld probeert te creëren dat het na de deelname aan de rechtse ge- doogcoalitie met WD en PW juist te rug naar het midden wil. Overigens zijn bijna alle partijen de af gelopen jaren duidelijk naar rechts op geschoven. Dat komt, zegt Krouwel, door de aanhoudende economische crisis. „Doordat het debat over bezuini gen gaat, krijg je automatisch een do minantie van rechts beleid, van niet meer uitgeven dan er binnenkomt. De 'Kunduz-coalitie' is daarmee meebewo gen: de WD en het CDA hebben de andere partijen gedwongen naar rechts te gaan." De WD is volgens de analyse veruit de meest rechtse partij. „Economisch zijn ze rabiaat, snoeihard rechts gewor den", zegt Krouwel. Hij ziet dat als een reactie op de groei van de PW. Dat de WD ook op andere gebieden, zoals immigratie, is geradicaliseerd, bestrijdt hij. „Dat is maar schijn. Ze zeggen wel van alles, maar doen het niet. De par tij bevindt zich in allerlei spagaten over progressief-conservatieve the ma's: ze hebben soms wel vier stand punten. Neem de weigerambtenaar: ze laten Tweede Kamerlid Jeanine Hen- nis-Plasschaert huilen dat ze het eigen lijk niet eens is met het ingenomen standpunt, maar wel móest voorstem men. Dat heet blurring: ze trekken een rookgordijn op, maken het vaag." Op de links-rechtsdimensie bevindt zich nog maar één partij exact in het midden (zij het duidelijk aan de con servatieve kant): de PW. In 2006 was dat nog de meest rechtse partij in het spectrum. Krouwel: „Wilders zag dat de mensen die hem steunen eigenlijk helemaal niet per definitie rechts zijn. Ze willen de verzorgingsstaat, van AOW tot WW en allerlei zorgregelingen, behou den. Wilders zag dat toen hij in Dene marken bij de Deense Volkspartij in de leer ging. Hij heeft toen een deel van zijn gedachtegoed overhoop ge haald." Toch is de partij niet sociaal-econo misch links te noemen, zegt Krouwel. „De PW wil als enige de hypotheek- rente-aftrek onaangetast houden. Daar naast moet de partij niets hebben van belastingverhogingen en bepleit ze een bescheiden rol van de overheid in de economie. Deze twee kanten van de PW maken dat de partij precies in het sociaal-economische midden uit komt." Ook de verschuiving van Groenlinks valt op. Krouwel: „Dat was in 2006 nog de meest linkse partij. Maar Groenlinks staat inmiddels op bijna dezelfde positie als de PvdA, terwijl die al in de jaren negentig naar rechts is opgeschoven. Die partij is nog maar net links, je zou haar eigenlijk GroenCentrum moeten noemen. Tofik Dibi pleitte er laatst niet voor niets voor om het woord 'links' uit de partijnaam te verwijde ren." Ondanks de retoriek van PvdA-leider Diederik Samsom en zijn partijvoorzit ter Hans Spekman dat de PvdA Neder land 'linksom uit de crisis' wil halen, is die partij ook nu weer verder naar rechts opgeschoven. „Ze willen rechts aanvallen met rechtser beleid", grapt Krouwel. Ter linkerzijde blijven alleen nog de Partij voor de Dieren en de SP over. Die laatste kruipt stilletjes echter ook naar rechts. Maar omdat de partij van Emile Roemer nog steeds met afstand de meest linkse partij is, kan ze profite ren van de leegte op links, denkt Krou wel. Koos D66 in de jaren zeventig van de vorige eeuw nog nadrukkelijk voor linkse samenwerking, nu zijn de De mocraten zelfs een flink stuk rechts van het midden beland. D66 is nu even rechts als de WD van zes jaar ge leden. Krouwel: „Het grappige is dat een rui me meerderheid van de D66-kiezers zichzelf helemaal niet rechts vindt, maar links. En toch stemmen ze op een steeds rechtsere partij. Veel van hun kiezers verwarren het progressie ve imago van de partij met een linkse boodschap." De Christenunie en SGP zijn ook dui delijk naar rechts opgeschoven, maar Krouwel betwijfelt of ze daar goed aan hebben gedaan. „Heel veel SGP-kie- zers vinden de PW geweldig, vanwe ge het anti-islamstandpunt. Maar de SGP wordt rechtser in plaats van kriti scher ten aanzien van de islam. Die partij beweegt totaal de verkeerde kant op." Ook de verrechtsing van de Christen- Unie, waarschijnlijk voortvloeiend uit de deelname aan de Kunduz-coalitie, begrijpt Krouwel niet. „Het electoraat bestaat uit sociale christenen. In ter men van electoraal gewin was die ver schuiving naar rechts dus helemaal niet nodig. Ze zaten als linksige partij op een goudmijn: de meeste Nederlan ders zien zichzelf als links en conserva tief ook al stemmen ze rechts." Emile Roemer, lijsttrekker van de SP. foto's ANP/GPD Jolande Sap, lijsttrekker van GroenLinks. Diederik Samsom, lijsttrekker van de PvdA. Alexander Pechtold, lijsttrekker van D66. Geert Wilders, lijsttrekker van de PW. Arie Slob, lijsttrekker van de Christenunie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10