sweetdeal.nl 61 binnenland Verantwoorde kweekvis straks goed te herkennen in de supermarkt Vrijwilligers werken aan terugkeer zeegras op Wad Detailhandel in de knel NU €29,95 Volg ons op @twitter en /facebook Geniet van een bijzonder complete wellness behandeling voor je gezicht, ogen @n handen bij 4 You Nagel Beautysalon! KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cPm g maandag 20 augustus 2012 De eerste gegarandeerd verantwoord gekweek te tilapia ligt vandaag (maandag) in het schap. Een enorme mijlpaal op weg naar een geheel duurzaam as sortiment kweekvis. De Nederlandse supers willen in 2016 zo ver zijn. Duurder wordt de tilapia niet, laat Albert Heijn we ten. Twee grote kwekerijen in In donesië kregen als eerste het keur merk van de Aquaculture Ste wardship Council (ASC). Dat komt op de verpakkingen te staan, vergelijkbaar met het MSC-keur- merk voor wildgevangen vis. Bijna de helft van alle vis komt al uit een kwekerij. Wéér een keurmerk, zal de consument misschien den ken, maar volgens Bas Geerts van de ASC is het bittere noodzaak. De komeetachtige opkomst van de kwekerijsector in Azië en La tijns-Amerika gaat gepaard met een enorme aanslag op het milieu, vervuiling van drinkwater en uit braken van dierziektes. „Er valt goed geld mee te verdienen. Maar als iets zo gillend hard groeit, dan weet je dat het verkeerd gaat." Hij geeft het voorbeeld van Vietnam waar negentig procent van de pan- gasius vandaan komt. „De Mekong rivier is tegenwoordig een aaneen schakeling van kwekerijen. Maar je hebt het hier over zeer intensieve vishouderij, dus over veel voer, vis- senpoep en antibiotica. Dat ver vuilt het drinkwatergebied." De Vietnamese overheid werkt nu vol op mee met de ASC, geschrokken door het wegvallen van de export naar Duitsland vorig jaar. Duitsers lusten de goedkope vis niet meer na het het zien van de ARD-repor- tage 'Die Pangasius-lüge', De Pan- gasiusleugen. De bassins zaten zo vol dat de vis amper kon zwem men en de kwekerij gebruikte vijf tig soorten antibiotica en bestrij dingsmiddelen. Twaalf soorten vis en schelp- en schaaldieren zuilen het keurmerk krijgen. Binnen een paar weken krijgen ook de eerste pangasius-kwekerijen het keur merk, begin 2013 volgen kweke rijen van mosselen, oesters en zalm. Geerts is bij ASC verant woordelijk voor de eisen waaraan de kwekerijen moeten voldoen. Het voer is het belangrijkste dat de kwekers moeten veranderen. Dus voer waarin minder vismeel zit, en meer plantaardig eiwit. En voer dat langzamer naar de bodem zinkt, zodat een groter deel wordt opgegeten. Geerts: „Veel kwekers kunnen efficiënter voeren, maar ze missen de kennis. Dan gooien ze extra voer in het water in de hoop dat de vis sneller groeit." GRONINGEN - Ze gaan zeegras oog sten bij Sylt. Vijf dagen zijn Maris- ka de Waard en Wendelien Sluis volgende week op het Duitse Wad deneiland om samen met andere vrijwilligers 150 kilo zaaddragende stengels te verzamelen. Daarmee helpen ze de Waddenvereniging en Rijkswaterstaat, die net als vo rig jaar proberen het zeegras terug te brengen op het Nederlandse deel van dé Wadden. Het zijn vooral ecologen, biologen en natuurkundigen die afgelopen zaterdag in het Groningse Plat form Theater helpen bij de voorbe reiding. Dertig vrijwilligers kno pen kleine gele boeien aan 550 ga zen zakken, die later, gevuld met zeegrasstengels, zullen worden uit gezet op drie hectare wad, bij Schiermonnikoog, Balgzand - bij Den Oever - en ter hoogte van Uit huizen. Wendelien Sluis, marketeer uit Amsterdam, helpt mee omdat ze het belangrijk vindt de natuur op de Wadden in stand te houden. Net als Mariska de Waard, boek houdster in Bussum, werkt ze bo vendien voor de Postcodeloterij, die de Waddenvereniging finan cieel ondersteunt: „We zijn vijf da gen weg, waarvan drie in de tijd van de baas." In de gele, als uien- verpakking bekende zakken die de vrijwilligers prepareren, wordt de komende weken zevenhonderd ki lometer verderop, bij Sylt dus, zeegras verzameld. Die zakken worden wat later, deels door vrij willigers, deels door medewerkers van de Waddenvereniging, aan paaltjes gehaakt die al eerder zijn uitgezet op de drie percelen waar vorig jaar ook al zeegras is uitge zet. Het zaad rijpt in de zakken, en zakt dan vanzelf naar de bodem. Tot aan de afsluiting van de Zui derzee (het huidige IJsselmeer) kende de Waddenzee vijftiendui zend hectare zeegras. Na aanleg van de Afsluitdijk is het vrijwel ge heel verdwenen, ook door een ziekte. Het is nu alleen nog te vin den bij de monding van de Eems. Bij Duitsland en Denemarken handhaven zich nog wel zeegras velden, maar doordat de stroming vooral oostwaarts is, heeft het gras geen kans uit zichzelf terug te ke ren, zegt losje Fens, projectleider klimaat bij de Waddenvereniging. In augustus en september draagt zeegras zaad. Daarom kan het nu bij Sylt worden geoogst. „Wat we weghalen is minder dan één pro cent van wat er staat", zegt Fens. De vrijwilligers rijden in twee ploegen naar Sylt, waar ze één ge tij lang zeegras verzamelen. Als dat is uitgezet op het Nederlandse wad, verwijderen medewerkers van de Waddenvereniging een maand later voorzichtig de paal tjes 'om de velden niet te vertrap pen'. Zeegras is een van de weinige bloeiende planten in zee en groeit aan de randen van kwelders. Vis sen leggen er eitjes. Belangrijker is dat het gras met zijn wortels het zand vasthoudt, terwijl de stengels de golfslag breken. „Het wad wordt stabieler", zegt Fens. De pla ten van het wad kunnen mee groeien met de stijging van de zee spiegel. De Waddenvereniging hoopt daar mee, zegt Fens, de 'natuurlijke kli maatbuffer' te ondersteunen die het Waddengebied is. De komende vijf jaar wordt beke ken of het in Nederland uitgezette zeegras zich herstelt en grotere vel den gaat vormen. AMSTELVEEN - De detailhandel zit in zwaar weer. Winkels en ver koopsites hebben te maken met zuinige en veeleisende consumen ten. Alleen aan nieuwe dingen in de markt, zoals web- en e-books, kleine huishoudelijke apparaten en persoonlijke verzorging zijn mensen wel bereid geld uit te ge ven. Dat blijkt uit het tweedekwar- taalrapport van de non-food detail handel door marktonderzoeker GfK. „De consument haalt dus de broekriem aan. In een dergelijke si tuatie is het (economisch) gedrag van de mens redelijk voorspelbaar. Hij investeert in zijn gezondheid, hij gaat op zoek naar - en eist - 'va lue for money' en spaart elke cent die hij kan missen", stelt GfK. Nieuwe nog niet verzadigde mark ten maken in tegenstelling tot de rest volgens GfK nog een behoorlij ke groei door. Zo bedroeg de 'e-boekenomzet' in het eerste half jaar van 2012 ruim 5 miljoen euro, ongeveer 60 procent meer dan vo rig jaar. De meest populaire pro ducten waren: friteuses, keuken machines, espresso- en koffiema chines, juicers of citruspersen, tandverzorgingsproducten, haar drogers, hairstylers en personen-, weegschalen. Maandag 20 augustus We leven in een drukke tijd, laten ons meeslepen door het hoge tempo en vinden hierdoor steeds minder ruimte om te onthaasten. Doorbreek dit nu met een heerlijke complete wellness behandeling met maar liefst 57% korting! VAN: €70,00 KORTING 57% Koop vandaag op sweetdeaf.nl TWITTER:@SWEETDEALZEELND FACEBOOK: /ZEELAND Zeeland f! Onderdeel van WGGGNGR Media ZUIDELIJKE ARDENNEN 3-sterren hotel Best Western Arlux, net buiten het stadje Arlon, inclusief ontbijtbuffet beleef de Ardennen met bossen en prachtige vergezichten Aankomstdata: van 27/8 t/m 31/3 I Zie www.kras.nl/26178 waarom zou je meer betalen 4-sterren Sandton Hotel Broei, in hartje stad aan de oever van de Leie, inclusief ontbijtbuffet 1 geniet in het restaurant van culinaire hoogstandjes Aankomstdata: van 27/8 t/m 31/3 Zie www.kras.nl/51625 1 3-sterren Dolesca Park Hotel, omgeven door een tuin, op de Baraque de Fraiture, inclusief ontbijtbuffet 1 ontdek de prachtige natuur tijdens een wandeling Aankomstdata: van 27/8 t/m 31/3 Zie www.kras.nl/26091

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6