Katja Roose heeft plots e 30|spor Bij Swansea lachen ze om Liverpool wmBÈMEEMZM, H maandag 20 augustus 2012 jasac/asx/ze^sassasxassitsissasemv/isxa^msoswse^^isss Zeeuwse nummer één van de wereld in kitesurfen wil dolgraag naar Rio de J door Barry van der Hooft DEN HAAG - Arme, arme fans van Liverpool. De laatste landstitel da teert van 1990 en die van 2013 lijkt ook niet naar The Reds te gaan. Al thans, als je af mag gaan op de ope ning van dit seizoen. Liverpool ging zaterdag bij West Bromwich Albion met 3-0 onderuit en werd uitgelachen door de rest van Groot-Brittannië. Schrale troost was dat niet alleen Liverpool hard onderuit ging. Een overzichtje. De zwaluw van Martin Jol Clint Dempsey wil weg bij Ful- ham. De Amerikaan kan naar Li verpool, Arsenal en West Ham United en weigert daarom nog lan ger uit te komen voor de ploeg van Martin Jol. Op Craven Cottage vroegen de fans zich zaterdagmid dag hardop af of ze de uitblinker van het vorig seizoen nog wel no dig hebben. Zonder Dempsey blies Fulham opponent Norwich City met 5-0 van het veld, mede dankzij de inbreng van Bryan Ruiz en Moussa Dembéié. „Eén zwaluw maakt nog geen zomer", temperde Jol na afloop meteen de verwachtingen. Dempsey wordt deze week waarschijnlijk al ver kocht en dan kan Jol op zoek naar een nieuwe aanwinst. Droomdebuut voor Laudrup Je zou het bijna vergeten, maar Jo nathan de Guzman is nog altijd een potentiële Oranje-internatio nal. De geboren Canadees zet te genwoordig de lijnen uit bij Swan sea City en deed dat tegen Queens Park Rangers opvallend goed. Swansea City bezorgde de nieuwe coach Michael Laudrup een droomstart door met 5-0 te win nen. Michel Vorm hield dus de nul, Kemy Augustien kwam De Guzman in de tweede helft aflos sen en kreeg nog een prachtige as- sist achter zijn naam. Lachertje van het weekend MADRID Real Madrid laat meteen punten liggen Real Madrid heeft al in de eerste speelronde van de Primera Divi sion punten verspeeld. De Spaanse kampioen kwam zondag in het ei gen Estadio Santiago Bemabeu niet verder dan 1-1 tegen Valencia. Gonzalo Higuain bracht de 'Ko ninklijke' al snel op voorsprong, maar kort voor rust maakte Jonas gelijk. Barcelona maakte geen fout en won eenvoudig van Real Socie- dad: 5-1. BELGIE Club Brugge - Beerschot AC 3-1, Anderlecht - RAEC Bergen 2-1, Zulte-Waregem - KV Kor- trijk 2-0, OH Leuven - Cercle-Brugge 3-2, KSC Lokeren - KV Mechelen 2-1, Lierse SK - KRC Genk 1-1, Waasland-Beveren - AA Gent 0-2, Sporting Charleroi - Standard Luik 2-6. Club Brugge 4-10 KV Mechelen 4-5 Anderlecht 4-10 OH Leuven 4- 5 Zulte-W. 4-10 KV Kortrijk 4- 4 Standard Luik 4 - 7 Lierse SK 4-3 Lokeren 4- 7 Charleroi 4- 3 AA Gent 4 - 7 Cercle Brugge 4 - 1 KRC Genk 4 - 6 Beerschot 4 - 1 RAEC Bergen 4 - 5 Waasland-B. 4 - 1 De supporters van Swansea City hadden niet alleen een prachtige middag omdat hun ploeg met rui me cijfers won. Er was ook volop ruimte voor leedvermaak, vanwe ge de nederlaag van Liverpool. Die dub haalde manager Brendan Rod- gers en middenvelder Joe Allen (19 miljoen euro) weg bij Swansea, maar ging op de openingsdag hard onderuit. West Brom won met 3-0 en liet ook nog een strafschop on benut. Loopt Liverpool straks weer achter de feiten aan? De ei gen fans vrezen ervoor, maar in Swansea zou vrijwel niemand dat erg vinden.... Andere Nederlanders Aston Villa begon op bezoek bij West Ham United met Ron Vlaar, Karim El Ahmadi en Brett Hol man in de basis. De drie aanwins ten uit de eredivisie konden de club uit Birmingham niet aan een overwinning helpen. Promoven dus West Ham zegevierde met 1-0. Rafael van der Vaart gaf Totten- ham Hotspur als invaller een im puls. De Spurs kwamen na zijn en tree terug van een achterstand (1-1), maar in de slotfase benutte Hatem Ben Arfa een strafschop: 2-1. Ex-Ajacied Jan Vertonghen bleef op de bank bij de Spurs, Vur- non Anita maakte als invaller zijn debuut voor Newcastle United. Robin van Persie Zonder zijn verkochte aanvoerder Robin van Persie maakte Arsenal een wat fletse indruk. Niemand ziet een titelkandidaat in de uitge klede 'Gunners', zeker niet omdat ook Alexander Song vertrekt. De middenvelder wordt voor 19 mil joen euro naar Barcelona getransfe reerd. Van Persie kan vanavond zijn debuut maken voor Manches ter United, in het uitduel met Ever- ton. Sir Alex Ferguson twijfelt nog over een basisplaats voor de Rot terdammer. „Hij heeft tijdens de voorbereiding nog niet veel ge speeld." KARSLRUHE Van der Biezen helpt Karlsruhe langs HSV Mede dankzij een doelpunt van Koen van der Biezen in de dertig ste minuut van de wedstrijd heeft Karlsruher SC zondag voor een stunt gezorgd door Bundesligaclub Hamburger SV uit het bekertoer nooi te stoten. De thuisclub, actief op het derde ni veau in Duitsland, won met 4-2. Van der Biezen, overgekomen van het Poolse Cracovia Krakow, zorg de voor de gelijkmaker. ENGELAND Eerste speeldag: Arsenal - Sunderland 0-0, Ful ham - Norwich City 5-0, Queens Park Rangers - Swansea City 0-5, Reading FC - Stoke City 1-1, West Bromwich Albion - Liverpool 3-0, West Ham United - Aston Villa 1-0, Newcastle United - Tottenham Hotspur 2-1, Wigan Athle tic - Chelsea 0-2, Manchester City - Southamp ton 3-2. SPANJE Eerste speeldag: Celta de Vigo - Malaga 0-1, Sevilla - Getafe 2-1, Real Mallorca - Espanyol 2-1, Real Madrid - Valencia 1-1, Athletic de Bil bao - Real Betis Sevilla 3-5, FC Barcelona - Real Sociedad later, Levante - Atletico Madrid later. Kitesurfen mag dan al jaren een spectaculaire sport zijn, veel belangstelling van de media kreeg het nog niet. Totdat bekend werd dat het in 2016 olympisch is. Kitesurfen kan Katja Roose al vele jaren als de beste. Het was alleen niet bij het grote publiek bekend. Sinds de hoge heren van de internationale zeilbond Isaf in mei de sport een olympische sta tus verschaften, is aües anders. Kat ja Roose staat opeens in het cen trum van de belangstelling. De voormalige Vlissingse is als de nummer één van de wereld in het courseracen de Nederlandse am bassadeur van de sport geworden. De NOS, RTL, SBS, het AD, de Volkskrant, NRC Handelsblad, ver schillende radiostations, allemaal moesten ze wat van haar weten. Afgelopen vrijdag nog stond ze met een vierkölomsfoto op de voorpagina van de Metro. De fotograaf was naar de Brou- wersdam afgereisd, waar Roose van donderdag tot en met zondag punten bij elkaar zeilde voor de wereldranglijst. Echt geweldig ging het niet, want de 31-jarige inwoon ster van Scheveningen moest uit eindelijk genoegen nemen met de derde plaats in het algemeen klas sement. Maar het weer was fantastisch, vooral op vrijdag en zaterdag. „Dit is een geweldige plek om te kiten", vertelt Roose zaterdagmiddag ter wijl ze zich op het strand oplaadt voor de volgende races. Zeker on der deze omstandigheden. Een graadje of dertig en een aflandige wind kracht drie a vier. „Die is misschien een beetje vlagerig, maar het water is daardoor wel he lemaal vlak. Super." De inwoonster van Scheveningen mag over vier jaar al 35 zijn, ze heeft wel degelijk een olympische droom. Ze wil er dolgraag bij zijn in Rio de Janeiro, waar de volgen de Olympische Spelen worden ge houden. Bij het freestyle kiten ben je op die leeftijd misschien een ouwe taart. Daar moet je mooie sprongen maken, komt het aan op explosieve kracht, op jong en hip zijn. Maar dat is de niet-olympi- sche tak. De olympische tak is course racen, de corebusiness van Katja Roose. Daar gaat ie dereen tegelijkertijd van start en wint degene die het snelst om de boeien is. Duurvermogen, tactiek, ervaring en kracht zijn de zaken die belangrijk zijn. En dan ben je op je 35e nog niet te oud. „Steph Bridge is 39 en vier keer wereld kampioen. Zij wil ook nog naar de Spelen", meldt Roose terwijl ze handje ongezouten noten naar bin nen slaat. „Dus te oud ben ik zeker niet." Het bericht dat kitesurfen in 2016 olympisch wordt, kwam als een grote verrassing. Dat het zou ge beuren, was wel duidelijk maar'zo snel al, dat niet. De sport wacht daarom een kleine revolutie, denkt Roose. „Er zullen veel meer mensen gaan kiten. Ook in Afrika en Azië, waar de sport nu nog niet populair is. Je moet niet vergeten dat deze vorm van zeilen redelijk betaalbaar is. Je hebt geen dure boot nodig." Op de Brouwersdam lijkt alles nog bij het oude. Papa Ger en mama Hanni zijn de steunen en toeverla- ten van Katja. Ze noemen zichzelf 'vaste supporters' maar zijn veel meer dan dat. Hanni zorgt dat eten en drinken klaarstaan als Kat ja tussen twee races door even uit rust. En Ger is de materiaalman. Hij zorgt dat alles tiptop in orde is. Ze zijn er bijna altijd bij, papa en mama, ook als er een wedstrijd aan de andere kant van de aardbol is. Katja Roose: „Ik krijg geen pro fessionele hulp. Ik heb geen trai ner en geen coach. Ik ontwerp m'n eigen materiaal en als ilc moet Een goede windsurfer hoeft niet per se een goede kitesurfer te zijn, meent Katja Roose. foto Dirk-Jan Gjeltema -M Katja Roose heeft haar fulltimebaan bij KPN opgezegd en hoopt daar een soort t Olympische Spelen van 2016 in Rio de Janeiro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30