Aandacht voor moeilijke voeten gezondheid17 maandag 20 augustus 2012 Of je nu het hele Pieterpad af marcheert of gewoon een ommetje rond de camping maakte, als je voeten niet meewerken wordt het al gauw een helletocht. Welke voetkwalen komen het meeste voor en wat kun je er aan doen? door Anne Salomons Lopen, je kunt het op vele manieren doen; in razend tempo, in wandel gang of loom slenterend, al naar ge lang de gelegenheid. En als het goed is, word je er nog heerlijk ontspannen van ook. Maar dan moeten die trouwe onderda nen wel meewerken. Zwakke enkels, zwak ke knieën, korte achillespezen, platvoeten, holle voeten, het zijn allemaal potentiële veroorzakers van 'moeilijke voeten'. Kleine pijntjes en kwaaltjes kunnen vererge ren wanneer je er te lang mee door- loopt.„Vrijwel alles begint met overbelas ting", benadrukt Mike Marcinek. Hij is or thopedisch adviseur bij Livit, een landelijke keten van winkels die orthopedische hulp middelen leveren met een voetadviescen trum waar je een gratis scan van je voeten kunt laten maken. „Omdat mensen niet meteen in de medische hoek terecht willen komen, laten ze eerst bij ons een scan doen. Ze zijn ook vaak bang om op hoge kosten te komen door een verwijzing van de huisarts naar een medisch specialist of fysiothera peut." Op de voetscan, waar je met blote voeten op gaat staan en overheen moet lopen, kan Marcinek onder meer zien hoe de druk over de voet is verdeeld, of er een standafwijking is en waar eventuele correcties kunnen wor den aangebracht door bijvoorbeeld inlegzo len of speciale schoenen. Maar meestal word je toch doorverwezen naar de huisarts of een specialist. „Met platvoeten word je geboren, dat is ge netisch bepaald. Maar verder zie ik ook ver waarlozing door slecht schoeisel. Dat kun nen ook sportschoenen zijn." Goed bij de voeten passend schoeisel is van groot belang. Uiteraard maakt het ook ver schil op wat voor ondergrond je loopt. Je kunt doorgaans volstaan met een goede ste vige confectieschoen die voldoet aan de vol gende eisen: een stevige hielkap, zodat je hiel steun heeft, een maximale hakhoogte van 4 tot 5 cm. Ook over de lengteas moet de schoen stevig zijn. „Kortom, een stijve schoen is het beste. En die zou je idealiter Tips voor voet schoen Dames: geen hoge hakken! Loop een paar keer per dag op je hielen of je tenen, maar alleen als het goed voelt. Bij pijn meteen stoppen. Koop goede schoenen en vervang die ieder jaar. Vervang sportschoenen uiterlijk na 2 jaar of 1.500 km. Strik de schoenen goed vast. Pijnklachten nooit negeren. na een jaar moeten vervangen, dan is ie op." Vooral voor een vrouw fijn om te weten dat ze niet noodzakelijk is aangewezen op die onflatteuze grauwe wandelschoenen. Maar dames, nu niet meteen in die hippe teenslip pers schieten want sinds die in de mode zijn, zien ze bij Livit na de zomervakantie veel vrouwen met achillespeesklachten. Willem Coumou is podoloog en behandelt mensen met voetklachten en klachten die voortvloeien uit het niet goed functioneren van de voeten. In zijn praktijk komen aan merkelijk meer vrouwen met moeilijke voe ten dan mannen. Ruim 60 procent is vrouw en hun meest voorkomende klacht is 'holle voeten'. Coumou: „Dat zie je bij vrouwen veel meer dan bij mannen, daar kunnen ze niets aan doen, dat hebben ze van geboorte. Vaak krijgen ze dan pijn aan de voorvoeten. Als ze daar te lang mee doorlopen bestaat de kans dat hun grote teen naar binnen neigt en dat er een pijnlijke knobbel ont staat. Hun ongemak kan ik dan verlichten door platte correctiezooltjes aan te meten met een verhoginkje achter de gewrichtjes van de voorvoet." Coumou waarschuwt dan ook dat hoge hakken voor holvoeten funest zijn. Bij mannen ziet Coumou meer achillespees klachten. Vooral bij veertigers die gaan hard lopen. „Maar wij zijn helemaal niet gemaakt om te hardlopen", benadrukt hij„Je kunt beter een stevige wandeling maken of gaan fietsen." Het is nu eenmaal zo dat gebreken bij het klimmen der jaren eerder klachten gaan ver oorzaken. Maar ook flink overgewicht kan de klachten doen verergeren. „Fors overge foto CPD wicht, en dan bedoel ik vanaf zo'n 20 kilo's extra, verhoogt de druk op de voet aanzien lijk. Wanneer iemand platvoeten heeft gaan de enkels vaak naar binnen staan, overge wicht geeft dan extra druk naar binnen." Overigens wijt Coumou de oververtegen woordiging van vrouwen die naar zijn prak tijk komen voornamelijk aan het feit dat zij doorgaans eerder dan mannen melden dat ze klachten hebben. „Vrouwen zijn trouwer aan hun eigen lichaam. En dat is beter dan wachten, want hoe eerder je erbij bent, des te beter. Het kan namelijk van kwaad tot er ger gaan." Moeilijke voeten kunnen uiteindelijk invali derend zijn. En dan hebben we het nog niet eens gehad over ellendige kwaaltjes als inge groeide teennagels, eëltknobbels en lik doorns. Pedicures hebben er hun handen vol aan. Lopen kun je op vele manieren doen, maar wanneer je loopt te sukkelen of te strompelen, ga er dan niet mee door maar doe er wat aan. reageren? gezondheid@wegener.nl Probleemkinderen snurken 's nachts vaak Langdurig en luid snurken komt relatief vaak voor bij jonge kinde ren met probleemgedrag, zoals hy peractiviteit en depressie. Dat blijkt uit een artikel in het blad Pe diatrics. De onderzoekers beke ken het slaappatroon van 249 kin deren. De onderzoekers denken dat de nachtelijke ademhalings problemen verband houden met het gedrag overdag. bit.ly/QVjsdg Genschakelaar zorgt voor krimp brein bij depressie Door depressie of chronische stress krimpt het brein. Volgens Amerikaanse onderzoekers komt dat omdat een genetische schake laar die 'aan' staat in plaats van 'uit', ervoor zorgt dat de genen die de aanmaak aansturen van ver bindingen tussen zenuwcellen, niet werken. Daardoor raken cog nitieve en emotionele functies in het brein verstoord. bit.ly/NYACRO Denken dat je gul bent, maakt je ook vrijgeviger Jezelf beschrijven als een behulp zaam of vrijgevig mens, maakt je in werkelijkheid ook behulpza mer en guller voor anderen. Ame rikaanse studentes die in verschil lende experimenten een paar mo menten moesten beschrijven dat ze vrijgevig waren geweest, wa ren daarna opvallend vaker ge neigd om geld te schenken aan een goed doel. bit.ly/OTDPXI Afwijkingen in brein van dwangmatige verzamelaars In het brein van dwangmatige ver zamelaars werkt het besluitvor- mings-circuit bijna niet als het gaat om andermans bezittingen. Als ze iets moeten besluiten over hun eigen spullen, slaat dat sys teem juist compleet op hol. Dat hebben Amerikaanse onderzoe kers aangetoond. Hamsteraars zijn extreem besluiteloos en hech ten te veel aan objecten. bit.ly/OPskgX Hatelijk mens brengt ander zo veel mogelijk schade toe De meeste mensen zijn niet graag hatelijk ten opzichte van anderen. Degenen die er geen moeite mee hebben, zorgen consistent dat de ander er zo veel mogelijk last van heeft. Onderzoekers lieten studen ten meedoen aan een fictieve vei ling waarbij ze de prijs konden op drijven. Degenen die anderen extra wilden laten betalen, deden dat keer op keer. bit.ly/N157Nr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17