zeeland 115 vol afwisselim v?™ist mei?ie beocfibo yfe1 24 t/m 26 Zeeuwse trekpaarden kampioen in Den iosch augustus te gast Groen is geen simpele truc •J <-> uit Emergis is weer terecht kci//o eniree www.vlissingenmaritiem.nl Schepen van alle tijden maandag 20 augustus 2012 De Kamer van Koophan del windt er geen doek jes om: Om de econo mie in de benen te krij gen moet er op het Zeeuwse platte land ruimte komen voor van alles en nog wat. Bassins voor algen- teelt, mestopslag, verwerking van mest en en alles wat daarbij hoort op en naast agrarische bedrijven. Dat moeten 'natte bedrijfsterrei nen' worden. Dat is de reactie op ruimtelijke plannen van de ge meenten Veere en Reimerswaal. Het hoofdargument voor dit plei dooi is de ontwikkeling van de bio based economy. In de redenering zitten twee nogal belangrijke onjuiste aannames. En dat lijkt me nogal ernstig voor de belangenbehartiger van het be drijfsleven. De eerste onjuiste aanname be treft de kwaliteit van de omgeving. Het is onbegrijpelijk dat juist de Kamer van Koophandel niet ziet dat ruimtelijke kwaliteit in Zee land van groot belang is voor de economie. En niet alleen voor het recreatief bedrijfsleven. Ook voor de wooneconomie geldt dat. Zouden al die Vlamingen wonin gen kopen in Zeeuws-Vlaanderen als op ieder boerenbedrijf een mestopslag, algenbassin of andere opvallende bouwwerken zijn verre zen? De tweede misvatting is zo moge lijk nog ernstiger. Een economie gebaseerd op groene grondstoffen noodzaakt ons om 'alles er uit te halen wat er in zit'. Dat is heel wat anders dan graan en mest vergis ten of houtachtige producten ver branden. We moeten alle grond stoffen die moeder natuur ons le vert eruit halen. Daar is hoogwaar dige technologie voor nodig, vak bekwaam personeel, specialisti sche installaties en een daarbij pas sende schaal. Dat vraagt om ver bindingen met -in ieder geval- de chemie. Wil de agrarische sector aanslui ting zoéken bij de biobased eco nomy dan ligt die in eerste instan tie daar waar de boeren goed in zijn: plantenteelt. Specifieke gewas sen voor specifieke doelstellingen. En het (laten) benutten van rest stromen (ook bij de verwerkende industrie), aandacht geven aan bo demkwaliteit en zo meer. Wie denkt dat we met bio based terug gaan naar kleinschalige ver werking heeft het mis. We moe ten juist langere ketens maken. Het kan zijn dat de Kamer van Koophandel wil dat er tezijnertijd bij boerenbedrijven grootschalige verwerking komt, dat wil zeggen chemiebedrijven die met groene grondstoffen werken. Of ze heeft nog niet helemaal be grepen dat bio based economy niet een nieuw kunstje is, maar een systeemtransitie. Dat is toch een tikje teleurstellend van een or ganisatie die pretendeert de belan gen van het bedrijfsleven te behar tigen. Marten Wiersma is oud-gedeputeer de van GroenLinks De tropische temperaturen droegen bij aan een zeer geslaagde editie van het dancefestijn Beachboom op de ver trouwde stek aan de Brouwersdam. foto Dirk-Jan Gjeltema Het bruisende middelpunt van Beachboom Lighthouse 2012 was de 18 meter hoge toren, een blikvanger tot ver in de omgeving. en de vele modulaties werden goed in de verf gezet. Het Scherzo klonk als een ongebreideld spelle tje met heerlijke syncopische ac centen en de finale met de afwisse lende thema's werd genuanceerd vertolkt. Ik ben benieuwd naar de cd met de vijf trios van Beethoven die Lendvai in december op de markt brengt. Het Lento uit het trio van Sibelius ademde de typi sche Sibelius-stijl, een flinke brok dramatiek en een verstild slot. Julius Röntgen (1855-1932) schreef 16 trios en alleen het Strijktrio in D is uitgegeven. Het Lendvai String Trio wil in de komende twee jaar alle trios van Röntgen opnemen. De musici vonden de partituren in het Nederlands Mu ziek Instituut in Den Haag en wil len zo de onbekende muziek van Nederlandse componisten propa geren. De stijl van Röntgen is door zichtig. Vaak lopen de drie melo dielijnen door elkaar of ze vullen elkaar aan. In het Andante klonk een smartelijke melodie, soms zelfs dromerig. Deel 3 met de on dertitel Alt Hollandisch was een duidelijk voorbeeld van hoe Rönt gen Hollandse melodietjes en dan sen in zijn composities verwerkte. Het slotdeel Passepied (naar Bach) was geen imitatie vanwege de per soonlijke toetsen en een boeiende fuga tot slot. Röntgen wist op een aantrekkelijke manier de stijlen van andere componisten zoals Brahms en Bach te verwerken. KlOETlNGE - De achttienjarige Kim van 't Hooft uit Oost-Souburg is te recht. Dat meldt haar vader, John van 't Hooft, via zijn pagina op Facebook. Het meisje werd sinds maandag 30 juli 2012 vermist. Ze was weggelo pen uit het centrum voor geeste lijke gezondheidszorg Emergis in Kloetinge. De familie van Kim liet ook een opsporingsbericht uitgaan via het televisieprogramma van de TROS Vermist. Die werd vrijdag uitgezonden. Zaterdag berichtte haar vader dat hun dochter terecht was. Over de omstandigheden tijdens haar ver missing is niets naders bekend. DEN BOSCH - Twee maal Zeeuws succes bij de nationale kampioen schappen van de Koninklijke Vere niging het Nederlandse Trekpaard en de Haflinger. Kampioen bij de 'enkelspannen trekpaarden' werd Axel van 't Westhof van Mat Weststrate uit Krabbendijke. De vijf jaar oude Axel werd, met menner J. Geurts, kampioen in alle drie de wedstrij den waaraan hij deelnam: de Zeeuwse Dag van het Paard in Vrouwenpolder, het Mengala te Chaam en afgelopen zaterdag het nationale kampioenschap in Den Bosch. Bij de exterieurkeuring werd Bienvenu van Waardzicht van Andrie de Buck, Oostkapelle nationaal kampioen bij de heng sten. De Buck evenaarde daarmee zijn prestatie uit 2008 toen hij de nationale titel bij de hengsten won met Carlo van Waardzicht. xesasBBmamsmsBmmmsiasBmgKissasmBsoseoi 2012 Spectaculaire inwijding gerestaureerde Scheldekraan Meevaren op de Cultuur Muziek en nog veel meer...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15