Vrolijke blik van Tsjechov zeeland naz mer festival 'Am Ziel' wegens succes geprolongeerd zaterdag 18 augustus 2012 Alle mensen jagen hun levensgeluk na. De eenakters Kracht, Nacht Macht van Anton Tsjechov (1860-1904) bieden romantische, komische, pijnlijke en onthutsende ontmoetingen bij dat streven naar geluk. Regisseur Teuntje Klinkenberg ging met vier acteurs van 't Woud Ensemble vooral op zoek naar de humor in deze stukken. door Ali Pankow Tsjechov is een meester van de portrettering, van de ontle ding en van de ironie. „Hij schetst zijn personages heel scherp, maar altijd met mededogen, waardoor je als toeschouwer die men sen toch in je hart trekt", zegt Teuntje Klinkenberg. Over het regisseren van Tsjechov lo pen de meningen vaak flink uiteen Klassieke regisseurs als Stanislavski en later Sharov kozen ervoor het tragische en melancholieke in Tsjechovs werk te benadrukken. Hedendaagse regisseurs doen het vaak anders. Zo bood Gerard- jan Rijnders het afgelopen seizoen nog een verrassende en bejubelde interpre tatie van Oom Wanja. „Gelukkig maar", vindt Klinkenberg. „Tsjechov is vaak meedogenloos in het schetsen van de situatie, maar er zit ook zoveel humor in. Door op locatie te spelen, brengen wij de verhalen nog veel meer naar de mensen toe. Zeker ook door de groteske manier van spe len, in dit geval met soms heel vette terzijdes. Dat zijn korte kluchten, een soort vaudeville-stukjes", benadrukt de regisseur. In de eenakter Kracht zijn twee man nen verliefd op dezelfde vrouw. Met haar hypnotiserende ogen weet zij die aanbidders volledig naar haar hand te zetten. Het zou hier om een nog onbe kend werk van Tsjechov gaan. Dat is extra verrassend omdat met zeven avondvullende stukken en acht eenak ters zijn toneeloeuvre toch zeer over zichtelijk is. Dit in tegenstelling tot zijn talloze korte verhalen. Klinkenberg licht toe: „Die eenakter is na de dood van Tsjechov geschreven door Ivan Sjetsjeglov, een vriend met wie hij had gesproken over het idee van een hilarisch stuk over een vrouw met hypnotiserende ogen. Tsjechov was er zelf niet meer voor in de stem ming. Zijn vriend heeft het idee later uitgewerkt. Het stukje is gevonden in een Amerikaanse toneelbundel. Het is niet eerder in Nederland gespeeld." Het stukje Nacht is gebaseerd op een van Tsjechovs korte verhalen en achter Macht gaat de oorspronkelijke eenak ter Het jubileum schuil. Klinkenberg voelt zich goed thuis bij de werkwijze van Ensemble 't Woud. „We ontvangen het publiek op een mooie locatie op klapstoeltjes. Elke een akter wordt op een andere plek bin nen die locatie gespeeld. In Middel burg spelen we op de binnenplaats van Het Zeeuws Archief. Het eerste stukje tegen de gevel van een monu mentenpad, het tweede in een sober hoekje met stoep, het derde tegen de muur van het hypermoderne deel." De regisseur heeft gekozen voor een setting waarin de acteurs een reizend toneelgezelschap vormen, een uitgela ten troupe die van plek naar plek trekt, met een lint van toeschouwers achter zich aan. „De cast bestaat uit vier spe lers, die vijftien rollen voor hun reke ning nemen. Op die manier kunnen zij het hele palet aan. spelkwaliteiten laten zien", zegt Klinkenberg. Volgens haar is er grote behoefte toneel weer echt een ontmoetingsplek te laten zijn. „Een specifieke locatie nodigt uit tot gesprekken. Die komen op zo'n speel plek sneller los dan in het theater." 'Kracht, Nacht Sr Macht', ma. 27, di. 28 en wo. 29 augustus. Verzamelen: Abdijplein, Middelburg, 18.15 uur. Prijs: €16,50 (CJP/65+ €14,-). Scène uit 'De Kracht van de Hypnose' met Olaf Malmberg (I) en Barbara Pouwels. foto Saris Den Engelsmans Scène uit Am Ziel vorig jaar tijdens Zeeland Nazomerfestival. foto Lex de Meester Am Ziel van Thomas Bern- hard speelde vorig jaar in het Badpaviljoen in Dom burg. Wegens groot succes wordt het stuk dit jaar hernomen in de Stadsschouwburg in Middelburg. Festivaldirecteur Henk Schoute be sloot vorig jaar de première enkele dagen uit te stellen, omdat de voor stelling daar volgens hem nog niet rijp voor was. Zijn moed werd be loond. Am Ziel kreeg na die extra rij ping zeer lovende recensies. Willem Nijssen omschreef de voorstelling in de PZC als 'een ode aan de magistra le tekst die werkelijk tot leven werd gewekt' en in de landelijke dagbla den scoorde Am Ziel, onder regie van Judith de Rijke, zonder uitzon dering vijf sterren. Alle voorstellingen in Domburg raakten snel uitverkocht. Velen wa ren te laat voor een kaartje. Reden genoeg dus voor een reprise dit jaar. Een herkansing dit stuk alsnog te gaan zien. In Am Ziel bereiden een moeder (Raymonde de Kuyper) en dochter (Gusta Geleijnse, die de rol heeft overgenomen van Lieke-Rosa Altink) zich voor op het vertrek naar hun zomerhuis. In een impuls heeft moeder daar ook een gevierde 'dramatische' schrijver uitgenodigd. Deze rol wordt, evenals vorig jaar, gespeeld door de auteur Amon Gmnberg. Verder vertolkt Myrthe Burger de rol van het dienstmeisje. 'Am Ziel', vr. 31 augustus en za. 1 sep tember. Stadsschouwburg, Middel burg. Aanvang: 20.00 uur. Prijs: €22,50 (CJP/65+ €20,-)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 97