zeeland naz^merfestival Avontuur Destine duurt voort Dwaalschot van een onfeilbare kogel zaterdag 18 augustus 2012 Tien jaar geleden is op een klein popfestival in Nisse de kiem gelegd voor iets moois, groots en van internationale allure: Destine. De vriendengroep breidde zich in de jaren erna uit en nam de stap naar een nieuwe pop- en punkrockband. Alles voor de muziek, hun muziek: sterk Amerikaans georiënteerd en met een grote dosis energie en enthousiasme. door René de Dreu De doorbraak tot ver buiten de Nederlandse grenzen kwam met het album Light- speed in 20io. Lowlands, Pinkpop, maar ook een reeks buiten landse optredens tot in Japan, China en Indonesië toe, rolden uit de bus. Veel optredens als support act gingen al snel over in een headlinertoer. Het tweede album Illuminateverscheen dit voorjaar en laat een band horen die de eigen muziek verder tilt. Het verhaal van Destine klinkt als een jongensboek. „We zijn zes jaar geleden samen dat avontuur aangegaan met al leen het idee om onze eigen muziek zo vaak als maar kan aan zoveel mogelijk mensen te laten horen. Bovendien bouwden we via internet een hechte Janbase op om iedereen die dat wilde dat avontuur mee te laten beleven. Als band staken we er al onze energie en tijd in, niet voor geld of roem, eerder om kansen te grijpen en te doen waar we van droomden", vertelt toetsenist Laurens Troost, die samen met gitarist Hubrecht Eversdijk voor het Zeeuwse aandeel in Destine zorgt. Dankzij platenlabel Sony kon de band met een favoriete Amerikaanse produ cer - James Paul Wissner - werken in zijn studio in Florida. Volgens Troost de juiste man op de juiste plek. „Dicht bij de bronnen van onze muziek en een producer die meedenkt en ideeën aandraagt. James is wat dat betreft bijna een extra bandlid." Het lag voor de hand dat James Paul Wissner ook de opvolger van Light- speed zou produceren. Tekstschrijver, zanger en gitarist Robin van Loenhout zonderde zich een maand af en kwam met een pakketje basisideeën. „Sony had echter andere plannen. Volgens de platenmaatschappij kon een andere producer zorgen voor nieuw en breder publiek en we zouden ons moeten richten op Nederland. Dat was niet ons idee. We wilden het buitenland in beeld houden. Ook al begin je daar weer bij af en kom je in kleine clubs, het past bij de instelling die we had den toen we begonnen. ,Sony ging meer voor het oogsten van de investeringen in de voorgaande ja ren, dacht eerder aan een paar keer op treden voor een volle HMH. Dat bete kende dus een breuk met Sony, ook omdat we snel een tweede album wil den uitbrengen waarvan Wissner de productie zou doen. Het was even moeilijk, maar uiteindelijk gingen we zonder schulden en zelfs vriendschap pelijk uit elkaar", aldus Troost. „Illuminate is dit voorjaar verschenen en voor ons een logische volgende mu zikale stap. We zijn ouder en veel erva ringen rijker en dat zorgt bijna automa tisch voor meer muzikale gelaagdheid. Onlangs waren we weer in Engeland en dan merk je dat het aantal fans groeit, de fans van het eerste uur en nieuwe aanwas. En uiteindelijk gaan er niks boven dat toeren, optreden, ande re landen en mensen ontmoeten en dag in dag uit met muziek bezig zijn. Daarvoor ben je nou eenmaal in een band gestapt." Destine, do. 30 augustus, Abdijplein, Mid delburg. Aanvang: 21.00 uur. Toegang gratis. Destine, met (v.l.n.r.) drummer Jordy Datema, toetsenist/zanger Laurens Troost, zanger/gitarist Robin van Loenen, gitarist/zanger Hubrecht Eversdijk en bassist/zanger Tom Vorstius Kruijff. foto Max Schwartz Sfeerbeeld bij Dwaalschot. foto Jochem jaspers door Ali Pankow In Dwaalschot gaat het om alles of niets. Om kiezen op een kruis punt van wegen. Om de vraag: welke weg moet je gaan? En wil je wel zijn waar die weg je brengt? De muziektheatervoorstelling Dwaalschot is gebaseerd op een Mid den-Europees volksverhaal: 'De on feilbare kogel' (Der Freischiitz). Crossroads zijn overal: tussen de ka- toenvelden van de Deep South, in de donkere bossen van Bohemen en te midden van de moerassen in Da homey. Het verhaal speelt zich af op kruis punten waar een nachtelijke passant je grootste verlangen in vervulling laat gaan. Zilveren kogels, gouden snaren en het meisje van je dromen. De geheimzinnige passant verkoopt het allemaal, maar het gevaar ligt op de loer. „Zestig kogels treffen doel, drie kogels krijg je in je smoel", roept de ruiter op zijn zwarte paard tegen Wilhem in het oorspronkelij ke volksverhaal, dat de makers van Dwaalschot inspireerde. Initiatiefnemer van deze voorstel ling op het randje van de duisternis - met een gezonde dosis galgenhu mor, laverend tussen romantiek en scepsis, mensenhaat en tederheid - is Leon Tol. Sophie Kassies schreef de tekst en tekent voor de dramatur gie. Annemarie Prins voert de regie en vervult samen met Tol de twee rollen. De productie wordt uitge voerd met vijf muzikanten. De drie theatermakers werkten eer der samen in de succesvolle mu ziektheaterproductie Tom waits for her (1997). Tol sloeg daarmee een nieuwe weg in. Vóór die tijd werkte hij twintig jaar als acteur en zanger bij jeugdtheatergezelschappen. In aanloop naar de voorstelling van Dwaalschot bood productiehuis Zee- landia een workshop aan voor Zeeuwse amateurtheatermakers. De workshop, bestaande uit drie week enden, werd geleid door Prins en Kassies. De deelnemers werkten aan tekstschrijven/bewerken, tekstbe handeling en spel, integratie van tekst en muziek. De workshop wordt afgesloten met een openbare presentatie op zondag 26 augustus om 20.00 uur in de zaal van Zeelan- dia (Hoogstraat 18-20, Middelburg). 'Dwaalschot', wo. 29, do. 30 en vr. 31 augustus. Vertrek vanaf Abdijplein, Middelburg, 18.45 uur. Prijs: €16,50 (CJP/6 5+ €14,-).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 95