zeeland naz^merfestival Visitekaartje van Zeeuwse pop H 'Dido and Aeneas gaat ook over deze tijd' zaterdag 18 augustus 2012 Van de bijna 25 ZNF-concerten op het Abdijplein komen er negen voor rekening van Popaanzee: Zeeuwse acts die de afgelopen jaren met hun muziek en talent - en dankzij extra coaching - her en der in de provincie indruk hebben gemaakt. Tussen de gerenommeerde namen en landelijke nieuwkomers zorgen ze voor de muzikale verrassingen van het festival. door René de Dreu et zijn inmiddels allemaal acts die een mooi podium verdienen, stelt Imke Els- tak, popconsulent bij Scoop. „De samenwerking tussen Pop- punt Zeeland en het Zeeland Nazo merfestival biedt een groter publiek de kans om van de muzikale ontwik kelingen en kwaliteiten in Zeeland kennis te nemen." Elstak ziet de inbreng van Popaanzee- bands als een 'mooi visitekaartje'. „Je maakt zichtbaar wat zich vaak achter de schermen afspeelt en ontwikkelt. En Zeeland telt inmiddels aardig mee in het landelijke poplandschap. Dat is deels te danken aan de mogelijkheden die hier zijn om je als band of solist te presenteren. Door professionele coa ching, optreedmogelijkheden en een belangrijk netwerk aan te bieden krij gen meer jongeren kansen zich in de muziek te ontplooien. Dat betaalt zich uit in kwaliteit, diversiteit en een steeds meer jongeren die van muziek hun passie maken. Maar ook het jeug dig enthousiasme en de vaak pure en ongecompliceerde benadering van het samen muziek maken straalt van het podium af." „De afgelopen vijfjaar is er een com plete popinfrastructuur ontstaan voor nieuwe bands, waar jonge muzikan ten maar ook programmeurs hun voordeel mee kunnen doen. Popaan zee. heeft bovendien een impuls gege ven aan de samenwerking tussen de poppodia. Zeeuwse aas kunnen als support optreden voor gerenommeer de internationale bands die voorheen voor de provincie 'onbereikbaar' wa ren zoals Megafaun, Gare du Nord, Shearwater of Tom McRae." Die koppeling aan grote namen is bij het Nazomerfestival een troef die al vijfjaar werkt, aldus Elstak. „We put ten uit het Popaanzee-project, waar aan dit jaar Yellow, ZinkZand en Gork A27 deelnamen, maar kijken ook naar talent dat zich via de Kunstbende en de regionale talentprojeaen HooilKoorts, Steenworp, Spectra, Re- gioRuis en ClassiclFever aandient." Uit die categorie komen dit jaar Geert van Oorschot en Steady New Sounds. De vijf Zeeuwse poppodia zijn een an dere bron die met suggesties komen. Uit die koker komen Marisela, Lola Ki te en Zerah John 8c The Great Escape. Popaanzee-"band Volt Violin moest vo rig jaar verstek laten gaan en maakt dat dit jaar goed met een optreden voorafgaand aan de show van Jurk!. Net als vorig jaar wordt - in het ver lengde van de Popaanzee-concerten - op de laatste dag van het festival de Bandstafette gehouden. Tientallen Zeeuwse muzikanten voeren dan 's avonds, in voortdurend wisselende be zettingen, bekende covernummers uit, die overdag zijn ingestudeerd. Het publiek kan de repetities eveneens bij wonen. Popaanzee-concerten: vr. 24 augustus, 20.30 uur: Yellow za. 25 augustus, 20.30 uur. Volt Vio lin 9 zo. 26 augustus, 19.30 uur: ZinkZand 9 ma. 27 augustus, 20.30 uur: Marisela 9 di. 28 augustus, 20.30 uur. Zerah John The Great Escape 9 wo. 29 augustus, 20.30 uur: Lola Kite 9 do. 30 augustus, 20.30 uur. Steady New Sounds 9 vr. 31 augustus, 20.30 uur. GorkA27 9 za 1 september, 9.00-15.00 uur: open bare repetities Bandstafette; 19.30-20.30 uur. Bandstafette; 21.00 uur: Geert van Oorschot Jonge musici repeteren voor Dido and Aeneas. foto Wouter Van Looy leiding productie-ervaring uit de praktijk te bieden. Wij willen hen het hele proces van repeteren, kos tuums, enscenering en alle andere facetten laten meemaken." Niet alleen Van Looy, maar ook lta- mar-Serussi (dans) en Nicolas Ach ten (muziek) nemen die audities af Naast conservatoriumstudenten mo gen jongeren van 14 tot 16 jaar mee doen. „Zij hebben talent, maar we ten nog niet goed wat ze daarmee moeten doen. Meedoen met dit pro ces kan ze helpen een keus voor de toekomst te maken." Sommige audi- tanten worden afgewezen. Omdat ze al te goed zijn. „Die zijn al klaar voor de praktijk en we zouden ons doel voorbij schieten als we hen zou den toelaten." Deze barokopera is ontleend aan het verhaal Aeneas van Vergilius. door Ali Pankow Dido and Aeneas is de enige opera van Purcell. „Een ba rokopera, die zeer geschikt is voor ons doel: opera maken met talentvolle jongeren en zo ook bij een jong publiek meer belangstel ling wekken voor opera", zegt Wou ter Van Looy, regisseur bij Mu ziektheater Transparant. Hij omschrijft Dido and Aeneas als een ideaal stuk voor orkest en kleine solo-zangpartijen, maar ook voor dans en performance. Elk jaar ko men jongeren vanuit de sectoren muziek, zang en dans af op de audi ties. Het zijn veelal leerlingen van conservatoria in Nederland, België, Duitsland, Frankrijk. „Een heel inter nationaal gezelschap. Ons doel is de ze jongeren aanvullend op hun op- Met dans, koorstukken en aria's wordt de tragische liefdesgeschiede nis van Dido, koningin van Cartha go ontvouwd. „Wij brengen onze voorstellingen altijd in een abstracte setting. We scheppen geen tijdsbeeld, want het thema is ook van deze tijd", bena drukt Van Looy. Hij heeft bij deze productie gekozen voor de psycholo gische dramatiek van Dido. „In haar zit zo'n grote tegenspraak: Het ene moment is ze enorm gelukkig, maar het andere moment zwelgt ze weer in tegenspoed. Die wisseling van emoties maakt het boeiend, zeker ook voor jongeren." 'Dido and Aeneas', za. 25 augustus. Verzamelen: Abdijplein Middelburg. Vertrek: 18.45 uur. Prijs: €16,50 (CJP/65+ €14) Marisela, dit jaar tijdens het Southparkfestival in Middelburg. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 93