zeeland van het nazs merfestival gedoemde schip Winokio op koers met fijne kindersongs zaterdag 18 augustus 2102 dergang, geleidelijk smeltend. Hoe ont wikkelt zo'n creatief proces zich tussen componist en tekstschrijver? De Pauw: „Er is geen systeem. Ik was deze keer erg laat met de tekst. Het lukte me aan vankelijk niet het idee om te zetten in een verloop. We hebben dan een ruwe structuur gemaakt die we beiden elk op ons eigen ritme konden invullen. Voor de liederen heeft Peter modules gemaakt zonder ze uit te werken, daar voor had hij de tekst nodig, maar er zit ten in de voorstelling ook stukken mu ziek die het bouwen van de boot evoce ren of het groeien van de ijsberg. Daar kon hij voluit in gaan zonder op mij te moeten wachten." De muzikanten spelen met hun aanwe zigheid op het podium een wezenlijke rol in deze voorstelling. De Pauw ver stopt ze overigens nooit graag in eën orkestbak. „Ik vind de 'geconcentreer de mens' zowat het mooiste wat er be staat om naar te kijken. Een instument bemeesteren vraagt concentratie. Dat is wat je te zien krijgt. Het luisteren is ook comfortabeler als je ziet spelen. Van goeie ensembles gaat een grote energie uit, je bent gek als je die als re gisseur niet gebruikt. Ik heb het feno meen orkestbak nooit begrepen." De ijsberg en de Titanic zijn in dezelf de periode ontstaan. De stoommachi ne in de vroegere suikerfabriek in Sas van Gent, waar Boot Berg tijdens het Zeeland Nazomerfestival wordt ge speeld, werd ook in 1912 gebouwd. „Dat is een prettig toeval waar we niet zullen aan voorbijgaan", zegt De Pauw. „De mensen die de machine gerestau reerd hebben, zijn zo vriendelijk ge weest ze voor me te laten draaien en ze is prachtig. Ze zucht, ze kreunt, ze zingt... Ze maakt kracht zichtbaar. Ze past perfect bij de voorstelling." Deze productie van LOD./ Muziekthea ter Flat Earth Society beschrijft in twaalf liederen hoe de ijsberg hunkert en op zoek gaat naar de warmte van het gedoemde schip. De hunkering re sulteert in een fatale ontmoeting. Waarom is gekozen voor de titel Boot BergHad het ook Berg Boot kun nen zijn? De Pauw: „Daar ga ik eens heel hard over nadenken." Josse de Pauw als recitant in duet met zangeres Rolande Van der Paal in Boot Berg. Deze muziektheatervoorstelling wei april dit jaar in deSingel in Antwerpen en beleeft vrijdag 24 augustus de Nederlandse première. ;t opgevoerd op 14 foto Kurt Van der Eist door Alï Pankow in een eigentijdse versie. „Ons geheime wapen is dat we kinderen én hun ouders vermaken. Ouders genieten als hun kin deren plezier hebben en kinderen vin den het leuk als ze pappa zien lachen bij een lied als Wild Ding bijvoorbeeld", zegt Seresia. Zijn bemanningsleden vor men de begeleidingsband en 'voor de zachte omgeving' heeft hij ook Me vrouw Poes aan boord. Waarom wil hij kapitein zijn? „De vriend van mijn moeder had vroeger een zeilboot. We gingen vaak varen op het Veerse Meer. Daar voelde ik mij zo wel bij. Dan kwam ik als een gebruinde Adonis na het weekend weer op school en kon ik vriendinnetjes uitnodigen: wil jij volgende week mee op mijn schip?" Kinderconcert, Kapitein Winokio Feest!, wo. 29 augustus, Abdijplein, Middelburg. Aanvang: 15.00 uur. Toegang gratis. Winok Seresia uit België is groot geworden met kinder- muzielc uit Nederland: Ome Willem, Sesamstraat, Klokhuis, Achter werk in de kast. „Ik heb daar als kind zo veel plezier aan beleefd. Dat is een van de redenen dat ik doe wat ik nu doe. Jul lie hebben ons geleerd wat goede mu ziek voor kinderen is, maar ergens ging het mis en werd het bijna allemaal platte commercie", zegt Seresia. Over het kin derrepertoire in zijn eigen land is hij ove- rings evenmin enthousiast. Als Kapitein Winokio, 35 jaar oud nu, laat hij graag horen hoe volgens hem fij ne kindersongs wél moeten klinken. „Goede kinderliedjes kunnen de tand des tijds doorstaan", weet hij uit erva ring. Winokio brengt dan ook traditio neel kinderrepertoire en hits van vroeger Winok Seresia (rechts) en zijn bemanning. foto Rob Walbers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 91