Ijsberg hunkert naar warmte M BI Dotan trekt steeds meer zijn eigen plan SAS VAN CENT Voorstelling: 'Boot Berg', vrijdag 24 augustus (Nederlandse première), zaterdag 25 augustus, donderdag 30 augustus t/m zaterdag 1 september Locatie: toekomstig Industrieel Museum Zeeland (oude suikerloods) Sas van Cent Aanvang: 20.30 uur Prijs: 25,- (CJP/65+ 22,50) Het verhaal van de ondergang van de Titanic, nu 100 jaar geleden, is alom bekend. Na de aanvaring met een ijsberg was het onzinkbaar gewaande schip in minder dan drie uur volledig onder de golven verdwenen. Slechts 771 van de 2223 opvarenden overleefden de ramp. Componist Peter Vermeersch en tekstschrijver, regisseur en recitant Josse De Pauw zetten het gebeuren in een nieuw perspectief met de fatale ijsberg in de hoofdrol. door Ali Pamkow Componist Peter Vermeersch (links) en schrijver, regisseur en speler Josse De Pauw. In plaats van Hollywoodiaanse dramatiek kozen Peter Ver meersch en Josse De Pauw in de muziektheatervoorstelling Boot Berg voor een passioneel lief desverhaal tussen ijsberg en Titanic. „Peter kwam eerst met de opmerking dat de ijsberg nu zélf ten onder ging met het smelten van het poolijs", licht De Pauw het ontstaan van het idee toe. „Dat vond ik een mooiere piste dan voor de zoveelste keer het verhaal te vertellen. Het heeft me aan het den ken gezet over 'de boot' en 'de berg'. De koude berg die sneeuwvlok na sneeuwvlok wordt opgebouwd en de boot met gloeiend gestookte ovens in zijn buik. De koude berg die snakt naar de warmte die de boot kan geven. Een passionele liefde tussen twee ob jecten... dat had wel wat." Hij was als kind niet gefascineerd ge raakt door de verhalen over deze scheepsramp. De Titanic was hem pas gaan.bezighouden toen hij toevallig een filmpje zag waar men hele porselei nen serviezen uit het gezonken wrak haalde. In de voorstelling somt De Pauw als recitant ook een lijst met ver loren gegane voorwerpen op. Aantal len slachtoffers worden niet genoemd. „Decollateral dammage-dingen' verwij zen natuurlijk wel naar de mensen. En verder heb ik altijd al van lijstjes gehou den." De Pauw plaatst in zijn tekst de ijsberg centraal. In de muziek wordt dit object belichaamd door sopraan Rolande Van der Paal. De verteller gaat in duet mét de zangeres, begeleid door Flat Earth Society, het veertienkoppig orkest van Vermeersch. Gert Dooreman en Mario Debaene maken grafische tekstbeelden die meegaan in de sfeer van deze sen suele muziektheatervoorstelling. De na druk daarin ligt op het feit dat de Tita nic en de ijsberg op ongeveer hetzelfde moment 'geboren' zijn. Terwijl in de scheepswerf van Belfast het imposante schip werd gebouwd, begon aan de kust van Groenland het proces van af kalven. Een stuk landijs maakt zich ge leidelijk los van de kust, breekt af en de ijsberg begint aan een tocht zuid waarts. Een tocht waarop de ijsberg on herroepelijk afstevent op de eigen on- door René de Dreu Met zijn eerste album Dream Pa rade verrijkte zanger en liedjes schrijver Dotan in het voorjaar van 2011 het Nederlandse muziekland schap. Een mooie, wat melancholieke stem en knap geschreven en gearrangeer de songs op de grens van singer-songwri- ter en Westcoast-indiepop leverden hem al direct een sFm Serious Talent-nomina tie op. Voor het realiseren van zijn droom wist Dotan de creativiteit van mensen met een internationale reputatie aan zich te binden. Hij ging ervoor naar Zweden, En geland en uiteindelijk een studio in Los AngelesfOok EMI Music kwam met een contract op de proppen. Na de release ging het circus draaien: radio, tv, tijd schriften en veel optredens in heel Neder land. Het Zeeland Nazomerfestival zat er een jaar geleden ook tussen, maar een luchtwegirifectie hield hem van het po dium. Dit jaar is de herkansing hem ook hier aan het werk te zien. „Muziek is werken, hard werken en veel zelf uitvinden. Het is ook zoeken naar de juiste adviseurs om de sound en sfeer van de muziek die in je hoofd zit, ook op de perfecte manier op de plaat en het po dium te krijgen. Maar muziek is ook de vrijheid om je eigen wég te vinden en de kunst te blijven dromen", zegt Dotan Harpenau (27). „De hectiek van dat eerste jaar na het verschijnen van het album brengt je in een maalstroom waarin het niet gemakkelijk is dat voor ogen te hou den. Verwachtingen gaan een rol spélen, niet meer die van jezelf, maar die van an deren." „Ik heb bijna opnieuw moeten ontdek ken wat ik met muziek wilde. Dat lukte door terug te gaan naar het gevoel dat er was bij het maken van die eerste plaat en weer met anderen muziek te maken. Niet zozeer het streven naar succes, maar het voor honderd procent gaan voor de mu ziek is een drijfveer." Dotan voelt zich steeds meer de sin ger-songwriter die zijn eigen plan trekt. EMI heeft aangegeven hem daarbij niet voor de voeten te lopen. In navolging van muzikale helden zoals James Taylor, Neil Young, John Mayer en Rufus Wain- wright kreeg het eerste album een Ameri kaanse Westcoastsfeer. Bovendien legde Dotan zich in zijn teksten toe op de gren zen tussen werkelijkheid en fictie. „Ik merk dat het nieuwe materiaal meer Eu ropees is. Nog meer het karakter en genre van de singer-songwriter. Persoonlijker, intiemer en tegelijk ook rauwer." Dotan, dl. 28 augustus, Abdijplein, Middel burg. Aanvang: 21.00 uur. Toegang gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 90